intrerupator sau siguranta inainte de contor?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaelaI
    Incepator
    • 02.feb.2007
    • 15

    intrerupator sau siguranta inainte de contor?

    habar nu am de instalati electrice si avem o problema

    stam la casa si atat casa cat si instalatia sunt aproape antice (tabloul electric este pe un soclu de marmura...ect, fire fara cod de culoare).
    de curand firele care ies prin spatele tabloului electric si merg in perete spre prima duza au inceput sa bazaie si scot scantei...la locul de legatura cu tabloul-cred, dar doar cand sunt mai multi consumatori(mari) pe retea.

    vrem sa chemam un electrician autorizat care sa schimbe tabloul si sa refaca legaturile la fire (probabil slabite) (asta ca o prima etapa ca sa scapam de scanteiute...peste cateva luni vom vedea cum inlocuim toata reteaua).

    DAR... am inteles ca ar trebuii sa existe pe retea inainte de intrarea in contor un intrerupator sau o siguranta care sa permita oprirea curentului astfel incat sa fie posibila demontarea si montarea firelor care ies din contor la tabloul nou...
    eu nu stiam de existenta acestui intrerupator si se pare ca nici nu il gasesc pe parcursul instalatiei pana la intrarea in casa....este posibil sa nu existe?
    daca da atunci cum se poate schimba tabloul? trebuie sa chemam electrica? sau electricianul poate sa sune la electrica, in momentul in care trebuie sa schimbe firele, sa ceara intreruperea curentului?

    imi puteti recomanda un electrician autorizat? cat ar costa schimbarea tabloului in aceste conditii?

    scuzati ignoranta..dar...asta e!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    In general in afara casei undeva pe unul dintre pereti sau undeva pe un gard este o cutie inchisa in care se gaseste siguranta generala. De acolo puteti intrerupe circuitul care va alimenteaza casa.
    La tipul dvs de panou (cel pe placa de marmura) prinderea firelor se face cu niste suruburi care au capul acoperit cu capacele de plastic vizibile pe fata panoului in general in partea de jos (firele vin prin spate). Daca reusiti sa gasiti siguranta generala si sa opriti curentul, pana la inlocuirea tabloului puteti verifica si gradul de strangere al suruburilor de care am amintit.
    Mare atentie: Daca contactul este imperfect, pana la scantei acesta se poate incalzi excesiv si poate provoca si un incendiu.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • mihaelaI
      Incepator
      • 02.feb.2007
      • 15

      #3
      am verificat din nou instalatia exterioara care este vizibila si nici urma de cutie pana la legatura la stalpul de curent.
      s-ar putea sa fie pe stalp?

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        Am intalnit si eu un caz de acest gen. Din pacate firele care pleaca din racordul de la stalp intra direct in contor, iar de acolo ajungem la tabloul de sigurante. Constructia era foarte veche si probabil se baza pe suprimarea posibilitatilor de racordare ilegala.
        Cel mai bine este sa chemati o persoana autorizata. Cu aceasta ocazie schimbati si contorul cu tabloul electric. Este mai sigur asa.

        Comentariu

        • dmugurel
          Membru marcant
          • 14.feb.2006
          • 306

          #5
          Instalatiile vechi de racordare nu aveau firida cu siguranta de rigoare de la care se putea scoate de sub tensiune instalatia electrica din casa. Este pe stilp o siguranta ceramica de vreo 7 cm cu fuzibilul la vedere intre bransament si retea. Dar daca ai chemat un electrician se descurca, identifica faza care iese din cotor, o desface de la borna de pe panoul cu sigurante, si remediaza. Daca nu ai chemat tamplarul sau zugravul, trebuie sa se descurce si sub tensiune(are scule cu manere electroizolante, manusi etc)
          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

          Comentariu

          • geny
            Membru
            • 30.ian.2007
            • 149

            #6
            Re: intrerupator sau siguranta inainte de contor?

            Postat în original de mihaelaI
            habar nu am de instalati electrice si avem o problema

            stam la casa si atat casa cat si instalatia sunt aproape antice (tabloul electric este pe un soclu de marmura...ect, fire fara cod de culoare).
            de curand firele care ies prin spatele tabloului electric si merg in perete spre prima duza au inceput sa bazaie si scot scantei...la locul de legatura cu tabloul-cred, dar doar cand sunt mai multi consumatori(mari) pe retea.

            vrem sa chemam un electrician autorizat care sa schimbe tabloul si sa refaca legaturile la fire (probabil slabite) (asta ca o prima etapa ca sa scapam de scanteiute...peste cateva luni vom vedea cum inlocuim toata reteaua).

            DAR... am inteles ca ar trebuii sa existe pe retea inainte de intrarea in contor un intrerupator sau o siguranta care sa permita oprirea curentului astfel incat sa fie posibila demontarea si montarea firelor care ies din contor la tabloul nou...
            eu nu stiam de existenta acestui intrerupator si se pare ca nici nu il gasesc pe parcursul instalatiei pana la intrarea in casa....este posibil sa nu existe?
            daca da atunci cum se poate schimba tabloul? trebuie sa chemam electrica? sau electricianul poate sa sune la electrica, in momentul in care trebuie sa schimbe firele, sa ceara intreruperea curentului?

            imi puteti recomanda un electrician autorizat? cat ar costa schimbarea tabloului in aceste conditii?

            scuzati ignoranta..dar...asta e!
            Daca electricianul suna la Electrica, acestia iti vor spune ca trebuie sa schimbe contorul cu contor tip nou. In aceeasi firida vor monta si siguranta automata; asta este politica lor. Bineinteles, este posibil sa te coste ceva bani. altfel, cu grija, electricianul iti poate inlocuii tabloul vechi.

            Comentariu

            • dmugurel
              Membru marcant
              • 14.feb.2006
              • 306

              #7
              geny a scris "Daca electricianul suna la Electrica, acestia iti vor spune ca trebuie sa schimbe contorul cu contor tip nou. In aceeasi firida vor monta si siguranta automata; asta este politica lor. Bineinteles, este posibil sa te coste ceva bani. altfel, cu grija, electricianul iti poate inlocuii tabloul vechi."

              Sper ca nu ai de gand sa montezi BMP (bloc de protectie si masura) pe cheltuiala ta, numai daca nu ai ce face cu banii. Delimitarea instalatiei de alimentatre de instalatia ta de utilizare este in cazul tau la bornele iesire contor. Pana acolo orice modernizare sau defect se remediaza de catre operatorul de retea pe cheltuiala lui fara nici un leu din partea ta.
              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

              Comentariu

              • geny
                Membru
                • 30.ian.2007
                • 149

                #8
                dmugurel a scris: [Sper ca nu ai de gand sa montezi BMP (bloc de protectie si masura) pe cheltuiala ta, numai daca nu ai ce face cu banii. Delimitarea instalatiei de alimentatre de instalatia ta de utilizare este in cazul tau la bornele iesire contor. Pana acolo orice modernizare sau defect se remediaza de catre operatorul de retea pe cheltuiala lui fara nici un leu din partea ta.[/quote]

                HG 1007/2004
                ART.104
                (5) Un consumator existent care solicita un spor de putere pentru aprobarea caruia este necesara realizarea unei instalatii de racordare noi sau amplificarea celei existente ori redimensionarea, respectiv modificarea, suplimentarea sau inlocuirea unor elemente ale grupului de masurare fara realizarea unei instalatii de racordare noi ori amplificarea celei existente, suporta costurile aferente grupului de masurare, incluse in tariful de racordare.
                (7) Costurile pentru demontarea, remontarea sau mutarea unui grup de masurare a energiei electrice la cererea unui consumator sunt suportate de catre acesta.
                Nota: Daca modernizarea este prinsa in programul lor de modernizare, lucrarea o fac pe cheltuiala lor; daca tu ceri sa iti modernizeze instalatia de alimentare o fac pe cheltuiala ta.

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  #9
                  In topic nu se punea problema nici de modernizarea instalatiei de alimentare, nici de spor de putere. Problema era o interventie pt remedierea instalatiei interioare de utilizare, de la iesirea din tablou, la intrarea in prima doza. Daca cedeaza instalatia de alimentare pana la contor orice defect se remediaza de catre operatorul de retea pe cheltuiala lui fara nici un leu din partea abonatului, mai ales cand e vorba de instalatii vechi. asa ca nu aruca cu banii duba orice electrician care se ofera sa monteze el BMP.
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • geny
                    Membru
                    • 30.ian.2007
                    • 149

                    #10
                    Postat în original de dmugurel
                    In topic nu se punea problema nici de modernizarea instalatiei de alimentare, nici de spor de putere. Problema era o interventie pt remedierea instalatiei interioare de utilizare, de la iesirea din tablou, la intrarea in prima doza. Daca cedeaza instalatia de alimentare pana la contor orice defect se remediaza de catre operatorul de retea pe cheltuiala lui fara nici un leu din partea abonatului, mai ales cand e vorba de instalatii vechi. asa ca nu aruca cu banii duba orice electrician care se ofera sa monteze el BMP.
                    MihaelaI a mai spus ca pe viitor vrea sa schimbe si instalatia de alimentare ( daca aceasta reprezinta "toata reteaua" de care spunea.A intrebat daca in cazul de fata trebuie sa cheme pe cei de la Electrica, iar eu am precizat ce raspuns vor da cei de la Electrica. Cei de la Electrica nu vor venii sa schimbe instalatia de alimentare din proprie initiativa daca nu au sesizare din partea consumatorului ca instalatia de alimentare sau grupul de masurare prezinta defectiuni, chiar daca aceasta este invechita. In cazul unei sesizari, o comisie se va deplasa la fata locului si va analiza daca sesizarea este corecta sau nu. Vor schimba inslatatia de alimentare din propria initiativa doar daca prezinta defectiuni sau au prins aceasta lucrare in programul lor anual de modernizare. Acesta se stabileste la inceputul anului si se aloca un fond pentru aceste modernizari. Altfel, daca tu ceri sa o inlocuiasca o vor face pe cheltuiala ta, chiar daca este invechita. Mai mult, iti vor impune sa verifici si instalatia interioara, daca vor constata ca si aceasta este invechita si nu prezinta suguranta. Daca instalatia de utilizare (interioara) prezinta defectiuni este problema ta sa o refaci. Fara sa te coste nimic, Electrica doar va intrerupe alimentarea cu energie electrica pana vei remedia defectiunea la instalatia de utilizare.

                    Comentariu

                    • dmugurel
                      Membru marcant
                      • 14.feb.2006
                      • 306

                      #11
                      Ultima mea postare pe acest topic
                      Mihaela I a spus
                      "de curand firele care ies prin spatele tabloului electric si merg in perete spre prima duza au inceput sa bazaie si scot scantei...la locul de legatura cu tabloul-cred, dar doar cand sunt mai multi consumatori(mari) pe retea.

                      vrem sa chemam un electrician autorizat care sa schimbe tabloul si sa refaca legaturile la fire (probabil slabite) (asta ca o prima etapa ca sa scapam de scanteiute...peste cateva luni vom vedea cum inlocuim toata reteaua)."
                      Doar exprimarea de la sfirsit a fost gresita, probabil a vrut sa spuna tota istalatia. Fiecare interpreteza cum vrea, dar geny vad ca persisti in...
                      Sunt curios daca Mihaela a inteles ceva din raspunsuri si daca i-au fost folositoare, in final acesta e scopul forumului.
                      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                      Comentariu

                      • mx81
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2006
                        • 322

                        #12
                        Ce se cere este o greseala . Vrem sa cirpim acum aici si mai tirziu ... . Cu curentul nu te joci ! Schimbi tabloul de sigurante si bagi in priza un resou si ia casa foc . Daca firele deja dau scintei e semn ca izolatia a imbatrinit si trebuie schimbat in intregime . Despre vechile tablouri ceramice cu sigurante LS ( legatura spate ) toata lauda ; sint mult mai rezistente si fiabile ca porcariile de plastic moderne , problema este cu designul . Tehnic sunt superioare .

                        Comentariu

                        • bigjoe
                          Membru Marcant
                          • 19.mai.2006
                          • 481

                          #13
                          Re: intrerupator sau siguranta inainte de contor?

                          Postat în original de mihaelaI
                          habar nu am de instalati electrice si avem o problema

                          stam la casa si atat casa cat si instalatia sunt aproape antice (tabloul electric este pe un soclu de marmura...ect, fire fara cod de culoare).
                          de curand firele care ies prin spatele tabloului electric si merg in perete spre prima duza au inceput sa bazaie si scot scantei...la locul de legatura cu tabloul-cred, dar doar cand sunt mai multi consumatori(mari) pe retea.

                          vrem sa chemam un electrician autorizat care sa schimbe tabloul si sa refaca legaturile la fire (probabil slabite) (asta ca o prima etapa ca sa scapam de scanteiute...peste cateva luni vom vedea cum inlocuim toata reteaua).

                          DAR... am inteles ca ar trebuii sa existe pe retea inainte de intrarea in contor un intrerupator sau o siguranta care sa permita oprirea curentului astfel incat sa fie posibila demontarea si montarea firelor care ies din contor la tabloul nou...
                          eu nu stiam de existenta acestui intrerupator si se pare ca nici nu il gasesc pe parcursul instalatiei pana la intrarea in casa....este posibil sa nu existe?
                          daca da atunci cum se poate schimba tabloul? trebuie sa chemam electrica? sau electricianul poate sa sune la electrica, in momentul in care trebuie sa schimbe firele, sa ceara intreruperea curentului?

                          imi puteti recomanda un electrician autorizat? cat ar costa schimbarea tabloului in aceste conditii?

                          scuzati ignoranta..dar...asta e!
                          DA exista vezi ca in afara casei trebuie sa fie o cutie metalica deobicei incastrata in zidarie si in care este una sau doua sigurante. ATENTIE!! nu se scot asa aiurea iti trbuie un Cleste de SIGURANTE special!!

                          Acuma de scantei!! Nu trebuie sa schimbi totul, firele se pot curata de oxida suruburile de prindere, deobicei se incalzesc sau scateiaza cand ai un contact prost sau corodat creeind astfel o "piedica" adica o rezistenta electrica in drumul curentului, cand sunt mai multi consumatori "tragi" mai multi electroni adica Curent, cum Tensiunea e RxI adica rezistenta cu Intensitatea, ai cadere mai mare de tensiune pe aceea conexiune imperfecta (nu ca ar exista una perfecta) si atunci se incalzeste si mai si scanteiaza.

                          Ideea este: cand se prind firele cu conectorii sa ai o suprafata cat mai mare de CONTACT BUN si CURAT astfel incat aceasta rezistenta de conectare sa fie minima, atunci totul se va comporta ca si cum nu ar exista nici o rezistenta, si nu se va mai (supra)incalzi.

                          o zi buna
                          ai grija ..

                          Comentariu

                          • mesk38
                            Membru
                            • 02.apr.2006
                            • 130

                            #14
                            da...casa batraneasca (de la tara) are tabloul electric dispus pe un soclu de marmura (cred ca e pus prin 1963) si n-a fost schimbat pana acum..
                            totusi acum vreo 10-15 ani au pus cei de la electrica o ,,firida'' pe peretele din afara casei unde este o siguranta automata - apropo????deconecteaza si nulul si faza????
                            am schimbat contractului de electricitate pe numele meu, dupa decesul parintilor insa cei de la electrica nu au schimbat contorul electric...se spune ca le vor schimba pe toate...cine stie cand....
                            acum intrebarea: intentionez sa inlocuiesc eu singur circuitele electrice (sa refac, sunt depasite moral si fizic...aluminiu...).....cei de la electrica, cand vor schimba contorul imi poate trage un conducator corespunzator (de cupru de 2, 5 mm) pana la prima doza si apoi sa merg eu cu circuitul electric prin toata casa....????
                            am inteles ca dupa contorul electric e treaba proprietarului...bine cu respectarea normelor electrice....sa.

                            Comentariu

                            • viorelcoman
                              Incepator
                              • 08.mar.2007
                              • 35

                              #15
                              o singura siguranta,daca nu e bipolara nu poate deconecta si nulul si faza .De regula sig intrerupe faza.Cred ca daca te pricepi un pic te sui pe casa,deconectezi firele la stender,schimbi panoul,instalatia si apoi legi la loc .totusi este indicat un electrician autorizat.

                              Comentariu

                              Procesare...