instalatie 220V in beci

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    instalatie 220V in beci

    Am o problema.
    In beci urmeaza sa instalez in sistem solar activ si o sa am compente ce se almenteaza la 220V. Stiu ca in pod sau beci instalatia electrica trebuie sa fie la 24V, dar la mine trebuie sa fie de 220V.
    Ma gandesc sa pun o siguranta diferentiala prin care trec circuitul din beci a. i. daca apar probleme sa sara automat siguranta .

    Voi ce parere aveti? e ok ?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Stiu ca aceasta conditie este pentru subsolurile blocurilor, nu scred ca se aplica la case. Daca il asimilezi cu subsolul locuibil e acelasi lucru.

    Il subsolurile blocurilor sunt destule conducte si cerinta de protectie este normala, la case subsolurile (beciul) - unde exista daca nu prezinta umezeala este OK.

    Exista numeroase blocuri nu 220Vca in subsol si nu au nimic - dar nu e bine clar.

    Acum depinde ce instalezi acolo si daca sunt ceva conditii de umezeala cred ca este necesar un grad de protectie mai bun.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Mai multe detalii despre destinatia incaperii ca sa te putem ajuta!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        #4
        In beci o sa fie alimentata pompa de circulatie si controller de solar. In plus s emai dauga o pompa de apa in caz ca intra apa in beci.

        Ce nu stiu eu este partea de siguranta diferentiala daca pot sa trec acesta instalatie prin ea. EU am una la casa pe general dar am vazut ca scrie pe a ca sare la 30 mA ceea ce mi se pare cam mult, si magandeam sa pun una mai mica pe le 5-10mA
        Voi ce spuneti ?

        Comentariu

        • geny
          Membru
          • 30.ian.2007
          • 149

          #5
          [quote="gogoson"]In beci o sa fie alimentata pompa de circulatie si controller de solar. In plus s emai dauga o pompa de apa in caz ca intra apa in beci.
          Alimentarea cu 24 V se face pentru protectia impotriva electrocutarii atunci cind in incinta respectiva exista umezeala mare. Mai mult, se poate face alimentarea echipamentelor la 220 V folosint echipamente etanse. La achizitionarea echipamentului trebuie verificat gradul de protectie al acestuia astfel incat sa fie compatibil cu spatiul de montare.

          Comentariu

          Procesare...