Lustra cu 2 brate - intensitatea luminii slaba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cretzu
    Incepator
    • 11.feb.2007
    • 2

    Lustra cu 2 brate - intensitatea luminii slaba

    Buna ziua,
    Locuiesc intr-o casa construita in anii '30. Instalatia electrica are firele din pereti destul de subrede. Intr-una din camere am urmatoarea problema la aprinderea lustrei cu 2 brate - vezi desen atasat.
    Intrerupatorul este cu 2 butoane si am urmatoarele situatii:
    a) Cind contactez doar butonul din stinga al intrerupatorului se aprinde B1 normal.
    b) Cind contactez doar butonul din dreapta al intrerupatorului se aprind ambele becuri (si B1 si B2) dar la intensitate mult mai slaba.
    c) Cind sunt contactate ambele butoane functioneaza doar B1, deci aceeasi situatie ca la punctul a)

    Banuiesc ca am o problema de scurt-circuit pe traseu. Probabil ca va trebui sa schimb cablurile de pe traseu dar as vrea sa gasesc o alta rezolvare mai simpla.
    Puteti estima pe care din cele 2 tronsoane de tevi este problema ? Adica pe tronsonul 1 (intrerupator -> doza) sau pe tronsonul 2 (doza -> lustra) ?
    Alte solutii ?

    Solutia cu legarea ambelor brate pe un singur buton al intrerupatorului nu prea imi convine fiindca lustra are 10 becuri, grupate 5 cu 5. Mai sus am minimalizat problema doar la 2 becuri.

    Va multumesc,
    Cretzu
  • mutilaila
    Membru Marcant
    • 11.oct.2006
    • 903

    #2
    ati schimbat de curint intrerupatorul?
    plus se vede ca este legat rau
    trbuie trecuta faza prin intrerupator si nu, nulul

    Comentariu

    • Tetelu
      Membru
      • 03.feb.2007
      • 122

      #3
      parerea mea este ca nu sint bine facute legaturile la lustra. ati inversat firul de faza cu firul care vine de la intrerupatorul 1 (la lustra nu pe schema).

      Comentariu

      • mutilaila
        Membru Marcant
        • 11.oct.2006
        • 903

        #4
        si la intrerupator poate avea probleme.intrerupatorul are o intrare si doua iesiri,daca a pus intrare pe una din cele doua iesiri din greseala exact astea sunt semnele.verifica si acolo.

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 903

          #5
          Re: Lustra cu 2 brate - intensitatea luminii slaba

          Postat în original de cretzu
          Banuiesc ca am o problema de scurt-circuit pe traseu. Probabil ca va trebui sa schimb cablurile de pe traseu dar as vrea sa gasesc o alta rezolvare mai simpla.
          Cand a aparut problema?
          A functionat vreodata corect?
          Banuiesc ca sunt probleme la legaturile din interiorul lustrei, poate vreun conductor scurtcircuitat.
          Prea sanatos nu e sa lasati lucrurile asa, de aceea ar fi bine sa faceti si legaturile in doza corect:

          Comentariu

          • DM7
            Membru
            • 13.apr.2006
            • 287

            #6
            Eu cred ca ati umblat ori la doza ori la legaturile lustrei. In sensul ca firul comun nu mai este legat la NUL ci la una din sosirile de la intrerupator.
            Am desenat in graba o schema cum presupun eu ca ati legat lustra.
            Daca urmariti logica
            1. Intrerup 1 inchis - 2 deschis - L1 lumineaza la intensutate maxima
            2. Intreupatorul 2 inchis - 1 deschis - L1 si L2 lumineaza diminuat ptr. ca cele 2 becuri sunt inseriate
            3. Intrupatorul 1 si 2 inchis - L1 lumineaza la intensitate maxima (pentru ca are toate conditiile) iar L2 nu lumineaza ptr ca se afla acelasi potential. ( Ii vin 2 faze).
            Eu aceasta explicatie o gasesc plauzibila. Daca este asa trebuie sa verificati din nou legaturile.
            Sper sa va fie de folos. O zi buna.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Dumitru popa
              Membru marcant
              • 28.aug.2006
              • 407

              #7
              Ati spus gresit scurtcircuit, pentru ca in cazul unui scurtcircuit trebuie sa sara siguranta, iar daca aceasta este supradimensionata se intrerupe circuitul indoza sau ia foc instalatia. Ceea ce v-au spus colegii anteriori este corect.
              Adica a functionat vreo data corect pentru ca in situatia actuala intr-una din pozitii becurile sunt legate in serie si din aceasta cauza lumineaza mai slab. Gresala apare sigur in locul in care ati umblat. Sa se lege singure in serie nu se poate.(am vrut sa spun ca acest tip de defect nu poate sa apara de la sine )

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 903

                #8
                Postat în original de DM7
                Eu cred ca ati umblat ori la doza ori la legaturile lustrei. In sensul ca firul comun nu mai este legat la NUL ci la una din sosirile de la intrerupator.
                Am desenat in graba o schema cum presupun eu ca ati legat lustra.
                Daca urmariti logica
                1. Intrerup 1 inchis - 2 deschis - L1 lumineaza la intensutate maxima
                2. Intreupatorul 2 inchis - 1 deschis - L1 si L2 lumineaza diminuat ptr. ca cele 2 becuri sunt inseriate
                3. Intrupatorul 1 si 2 inchis - L1 lumineaza la intensitate maxima (pentru ca are toate conditiile) iar L2 nu lumineaza ptr ca se afla acelasi potential. ( Ii vin 2 faze).
                Eu aceasta explicatie o gasesc plauzibila. Daca este asa trebuie sa verificati din nou legaturile.
                Sper sa va fie de folos. O zi buna.
                Aveti perfecta dreptate, sau inversat firele in doza sau la lustra.
                Atasez mai jos o schema care prezinta in fig.1- situatia prezentata de d-nul DM7 iar in fig.2- remedierea acestei situatii:

                Comentariu

                • cretzu
                  Incepator
                  • 11.feb.2007
                  • 2

                  #9
                  Multumesc pentru solutiile date - solutia sugestionata de userul DM7 pare plauzibila si sper sa rezolve problema.
                  In weekend sper sa-mi fac timp pe lumina sa refac legaturile din doza.

                  Si lustra si intrerupatorul sunt noi.
                  I-am intrebat pe cei care au locuit in casa si inteleg ca problema a aparut prin anii '70 dupa zugraveala. Probabil ca unul dintre "mesterii" de atunci a incurcat faza cu nulul.

                  Comentariu

                  • dmugurel
                    Membru marcant
                    • 14.feb.2006
                    • 306

                    #10
                    Tocmai am rezolvat o problema identica, un beneficiar a montatat singur lustra, avea simptome identice cu cele descrise de cretzu. Lustra avea doar 3 fire de aceiasi culoare pt doua grupuri de becuri. Legaturile fiind facute in interiorul lustrei nu puteai sa identifici nulul comun daca nu masurai sau incercai firele pe rand. Poblema este descrisa de DM7 foarte bine.
                    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                    Comentariu

                    Procesare...