WC infundat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cbrazvan
    Incepator
    • 14.feb.2007
    • 3

    WC infundat

    Buna ziua,

    Am o problema... puturoasa.
    Stau la bloc, etaj 3 iar WC-ul s-a infundat cu un recipient de plastic pentru odorizant (BREF).

    Am incercat sa-l scot, nu am reusit cu mijloace "conventionale" - carlige improvizate.

    Puteti sa-mi dati un sfat apropos de ce sa fac?
    Nu as vrea sa desfac toaleta.
    Daca nu am nici o sansa sa nu o desfac, puteti sa-mi spuneti doua-trei capcane pe care trebuie sa le evit?
    Nu am abilitati de instalator, asa ca proiectul mi se pare cu totul si cu totul aventuros si... periculos, mai ales pt. vecini.

    Va multumesc,
    Razvan
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Pai primul pas este sa localizezi locul unde s-a proptit recipientul.

    A ramas in corpul vasului de WC sau este pe racordul pana la conducta de scurgere?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cbrazvan
      Incepator
      • 14.feb.2007
      • 3

      #3
      Postat în original de viorel.stanculescu
      Pai primul pas este sa localizezi locul unde s-a proptit recipientul.

      A ramas in corpul vasului de WC sau este pe racordul pana la conducta de scurgere?
      Viorel,

      Multumesc pentru raspunsul rapid.
      Am trecut si prin introdusul mainii in toaleta, atat de mult cat am putut, dar nu am dat de plastic. Banuiesc ca este in racord. (

      Razvan

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Wheaahhhhhhhhhh ........ frumoasa meserie!

        Daca ai racord flexibil (acordeon) ar fi usor sa ii scoti un capat si sa verifici zona.

        Pe conducta verticala nu are cum sa ramana.

        Nu stiu cum ai configuratia scurgerii insa poti incerca sa il gasesti cu un sarpe daca este in apropierea WC.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • cbrazvan
          Incepator
          • 14.feb.2007
          • 3

          #5
          Postat în original de viorel.stanculescu
          Wheaahhhhhhhhhh ........ frumoasa meserie!

          Daca ai racord flexibil (acordeon) ar fi usor sa ii scoti un capat si sa verifici zona.

          Pe conducta verticala nu are cum sa ramana.

          Nu stiu cum ai configuratia scurgerii insa poti incerca sa il gasesti cu un sarpe daca este in apropierea WC.
          Are rost sa fortez nota sa-l trimit cumva pe conducta verticala???

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Inteleg ca asta ai incercat pana acum.

            Daca nu este foarte mare comparativ cu diametrul conductei de evacuare (110mm) merita sa incerci.

            Am scapat si eu unul odata si dus a fost.... din fericire nu s-a oprit nicaieri.

            Daca ai acces in masca vezi ca este si o chestie de vizitare, pe coloana, care are un capac infiletat.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • angiee
              Incepator
              • 23.nov.2007
              • 1

              #7
              aceeasi problema, alt WC

              Salut,

              Se pare ca nu sunt prima persoana care a scapat odorizantul ala de plastic in vasul de toaleta. Am aplicat un "tratament" cu sarpele. Ieri seara se tragea apa ok, azi dimineata aveam probleme mai mari (apa se scurgea si mai greu). probabil ca s-a schimbat pozitia odorizantului si acum optureaza si mai mult trecerea apei.

              Desfacutul tevii e o adevarata problema pt ca la noi cei dinainte au improvizat ceva cu spuma poliuretanica sau cum s-o fi chemand. Ce solutii ar mai fi?

              Semnat,
              Desperate cry for help

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Re: aceeasi problema, alt WC

                Desperate cry for help[/quote] ....................... Solutie rapida ! Luati un mop il bagati in wc si trageti apa . Vasul se umple cu apa si apoi folositi mopul ca pe o pompa de desfundat ! 99% rezultat bun !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #9
                  Cel mai sigur este sa eliminati blocajul prin extragerea carcasei odorizantului, fi eca se face prin scoaterea cotului de la casul WC sau prin zona unde este montata ramificatie care are capac pentru vizitare - ar trebuui sa fie deasupra zonei unde se inteapa scurgerea de la WC in coloana.

                  Daca aveti noroc, odorizantul va ajunge in canalizarea stradala insa exista posibilitatea sa se blocheze in alta zona a canalizarii interioare a imobilului.

                  Comentariu

                  • SIR
                    Incepator
                    • 29.nov.2007
                    • 1

                    #10
                    EU ZIC SA CONTACTEZI UN INSTALATOR CA IESI MAI IEFTIN
                    @ sir.

                    Comentariu

                    • pazurini
                      Incepator
                      • 02.feb.2022
                      • 1

                      #11
                      Postat în original de Mircea G
                      Re: aceeasi problema, alt WC

                      Desperate cry for help
                      ....................... Solutie rapida ! Luati un mop il bagati in wc si trageti apa . Vasul se umple cu apa si apoi folositi mopul ca pe o pompa de desfundat ! 99% rezultat bun ![/QUOTE]

                      Ideea aceasta geniala de acum 15 ani mi-a salvat WC-ul. Multumesc!

                      Comentariu

                      Procesare...