drenaj ape subterane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • primus
    Incepator
    • 17.ian.2007
    • 13

    drenaj ape subterane

    fac un drenaj la fundatzia casei : am sapat shantzuri de 40 cm latzime si ma duc in adancime; panza freatica e destul de sus...ma inereseaza sa imi protejez fundatzia de umezeala excesiva din sol(initzial in jurul fundatzie s-a umplut cu moloz
    ce vreu sa fac : in jurul fundatziei sa drenez shi sa captez apa(care in mare parte va fi din panza freatica-deci de jos) shi sa hidroizolez fundatzia cu membrana de pvc.....intrebari:
    -am vazut pe alte posturi detalii despre un tub de drenaj care sa fie gaurit doar pe partea lui superioara!....ar avea oare vreo eficientza pt apele subterane sau doar pt cele pluviale???
    - daca tot am inceput sa sap in jurul fundatzie e bine sa cobor pana sub fundatzie? shi sa bag acolo tubul de drenaj??...daca nu cobor pana sub fundatzie o sa-mi mai urce umezeala ??(mentzionez ca nu am de gand sa hidroizolez cu bitum o sa ma bazez doar pe membrana pvc)

    chiar daca poate parea aberant sa vrei sa drenezi panza freatica(2 pompe + canalizare) ma mai framanta shi problema eventualelor canale ,pe care apa sustrasa sistematic de sub si din jurul case , le-ar putea sapa shi ele ar shubrezi configuratzia solului!!!
    ??????????????

    apropo....n-am priceput de ce trebuie invelita conducta de drenaj in material textil in conditziile in care in shantz va fi doar sort??
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Tuburile speciale de drenaj se monteaza cu gaurile in sus, nu in jos, pentru a aduna apa de deasupra tubului.
    Pentru ca in tub sa nu intre mal sau nisip se protejeaza cu un strat de material filtrant.
    Cu stima.

    Comentariu

    Procesare...