protectie impotriva tensiunii mari...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • rafikana
    Incepator
    • 13.oct.2006
    • 55

    protectie impotriva tensiunii mari...

    Salutare forum-isti!
    De ceva timp, am observat ca s-au c-am inmultit cazurile in care ,dupa pene de curent, furtuni, etc., tensiunea prea mare prajeste toata aparatura aflata in priza la momentul respectiv.
    As dori sa stiu prin ce metode se pot preveni astfel de incidente... ,
    va salut !
  • cristiem77
    Incepator
    • 06.dec.2006
    • 17

    #2
    Un descarcator. Erau in Dedeman cu aproximativ 60 lei.

    Comentariu

    • danutzddd
      Membru
      • 27.iun.2005
      • 227

      #3
      ce e ala descarcator?si ce e dedeman?

      Comentariu

      • cristiem77
        Incepator
        • 06.dec.2006
        • 17

        #4
        Descaractorul este un dispozitiv care la cresterea tensiunii amorseaza un arc electric in interiorul sau intre faza si nul, astfel incat nu va trece de el o tensiune mai mare decat cea pentru care este construit. Se mai gasesc si in cutiile de la bransamentele noi, dar acestea nu stiu cat de bune sunt.
        Dedeman este o retea de magazine cu materiale de constructii.

        Comentariu

        • Marina Popa
          Membru
          • 23.feb.2006
          • 172

          #5
          PROTECTIE CURENT

          Am un UPS TRIFAZAL -in caz de variatii ale energiei electrice acesta foloseste energia din baterie pana cand se stabilizeaza curentul Chiar si la opriri accidentale (pene de curent)este capabil sa faca fata pana in 24 h folosind mimimum de becuri-deci nu spal cu masina de spalat , nu aspir etc pt ca alfel se duce bateria mai repede .. Pur si sipmlu functioneaza televizorul,frigiderele ,lumina din camere etc pana la 24 de ore de la avarie cand cei de la electrica binevoiesc sa vina sa repare defectiunea

          Comentariu

          • dmugurel
            Membru marcant
            • 14.feb.2006
            • 306

            #6
            Descarcatoarele de sunt dispozitive care au rolul de a limita supratensiunile tranzitorii prin dirijarea curentilor spre pamant limitand astfel amplitudinea supratensiunii la o valoare nepericuloasa pentru instalatii si aparate. Majoritatea descarcatorelor sunt modulare, de latimea unei sig automate si au in componenta un cartus debrosabil care se inlocuieste la epuizare.
            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

            Comentariu

            • rafikana
              Incepator
              • 13.oct.2006
              • 55

              #7
              va multumesc pt raspunsuri!
              Sunteti tari! :P
              va salut !

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Puteti folosi pentru aparatele respective niste prelungitoare cu protectie pentru varfuri de tensiune. Varianta este mai ieftina insa acestea actioneaza prin intreruperea circuitului in cazul unei probleme.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                Procesare...