Intrebari de incepator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviuflorian
    Incepator
    • 27.feb.2007
    • 5

    Intrebari de incepator

    Buna dimineata. Sunt nou pe acest forum. Am un proiect de casa parter + etaj fara subsol. Doua fatade sunt curbe (arcuri de cerc). Sunt nou intrat in domeniu constructiilor dar dornic sa invat.
    Va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari:
    1. Terenul trebuie neaparat decopertat ? DE ce ? Daca DA la ce adancime?
    2. Cum se fac cofrajele curbe?Care este materialul (TEGO 8mm sau altul mai ieftin) ? obs.Am elevatii de peste 1 m.
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1331

    #2
    Re: Intrebari de incepator

    Postat în original de liviuflorian
    Buna dimineata. Sunt nou pe acest forum. Am un proiect de casa parter + etaj fara subsol. Doua fatade sunt curbe (arcuri de cerc). Sunt nou intrat in domeniu constructiilor dar dornic sa invat.
    Va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari:
    1. Terenul trebuie neaparat decopertat ? DE ce ? Daca DA la ce adancime?
    2. Cum se fac cofrajele curbe?Care este materialul (TEGO 8mm sau altul mai ieftin) ? obs.Am elevatii de peste 1 m.
    Se decoperteaza primii 10-15 cm de pamant deoarece acesta este pamant vegetal aflat intr-o contunuua schimbare, cu are rezistenta mecanica si se taseaza usor. Este compus mai mult din resturi vegetale, adacini, tulpini de plante in descompunere...
    Nu este neaparat sa decopertati, puteti sapa cu 10-15 cm mai mult adancime da fundare si sa aveti grija cand umpleti golurile, dupa turanarea elevatiei, sa tasati bine umplutura respectiva.
    La punctul doi poate va raspunde cineva care a facut asa cofraje curbe.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1331

      #3
      Re: Intrebari de incepator

      "nu are rezistenta mecanica si se taseaza usor". Scuze
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • jon
        Incepator
        • 15.mar.2006
        • 21

        #4
        intrebari de incepator

        1 la prima intrebare ti-a raspuns dl. alexis.
        2 la intrebarea 2 cel mai simplu ar fi sa contactezi un dulgher pensionar care sa-ti arate ,iar tu sa executi
        daca vrei sa "iei constructiile de la "inceput" contacteaza-ma la adresa de Email cablan_co@yahoo.com

        ION

        Comentariu

        • liviuflorian
          Incepator
          • 27.feb.2007
          • 5

          #5
          multumesc Alexis si Jon ... voi reveni cu intrebari...sunt atat de multe...oricum citesc forumul cu multa atentie...

          Comentariu

          Procesare...