Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • beryyyy27
    Incepator
    • 26.feb.2007
    • 12

    Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

    salutare.am si eu o intrebare,pe un circuit cu 1 pana la 10 becuri,merge sa mintezi 2 senzori de miscare,o schema daca ati fi draguti.multumesc
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    #2
    Legati cei doi senzori in paralel apoi inseriati cu becurile. Pentru unul din senzori veti folosi fire mai lungi astfel incat acesta sa poata fi montat la distanta de primul.

    Comentariu

    • dmugurel
      Membru marcant
      • 14.feb.2006
      • 306

      #3
      Se leaga in paralel atat senzorii cat si becurile. Ai grija la puterea totala a becurilor si la cat poate duce un singur sezor. Am legat si eu dar un singur bec la doi senzori.
      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Depinde de senzorii de miscare care ii veti folosi. Problemele care se pun sunt urmatoarele:
        - daca sunt 10 becuri de 100W sa zicem fiecare senzor ar trebui sa poata alimenta un consumator de peste 1000W ca sa nu existe probleme.
        - in functie de circuitul electronic din senzorul de miscare, care poate avea un releu in interior sau poate comanda cu triac. In cazul celor care lucreaza cu releu se poate folosi schema atasata ( in schema am reprezentat doar 2 becuri).
        In cazul altor tipuri constructive de senzor pot exista probleme daca ajunge faza pe circuitul de comanda al senzorului care nu sesizeaza miscare.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 905

          #5
          Inlocuirea unui senzor de miscare cu un intrerupator cu revenire:

          Uneori exista posibilitatea de a economisi pretul unuia dintre senzori, prin inlocuirea acestuia cu un intrerupator cu revenire.
          Cu acest intrerupator se simuleaza intreruperea tensiunii de alimentare a senzorului.
          La revenire, senzorul va cupla automat si va tine lampa „aprinsa” un timp- (prestabilit).
          Cei care au lucrat cu acesti senzori au observat probabil ca acest „fenomen” are loc dupa o intreruperere a curentului in circuit.
          Incerc in schema de mai jos sa va prezint o posibilitate de aplicare:

          Comentariu

          • leon
            Membru Marcant
            • 19.sep.2006
            • 905

            #6
            senzor miscare - scheme practice

            In unele cazuri se doreste realizarea unui iluminat cu senzori de miscare la care pe langa functia automata, sa existe si un mod de functionare manuala.
            Dupa cum se poate vedea in schema de mai jos, prin introducerea in circuit a intrerupatorului i1 se poate alege intre functia automata - A - si cea manuala - M – cu dezavantajul ca in ultima pozitie lampa va ramane permanent cuplata.
            Daca se doreste ca in pozitia „manual” sa existe posibilitatea decuplarii lampii se poate inseria intrerupatorul i2 in cele doua locuri marcate.
            Pe cand traiam in Ro am folosit ceea de-a 2-a varianta la casa parinteasca - aveam un caine pe care il lasam iarna liber prin curte – si totul a functionat fara probleme.

            Comentariu

            • raulrdi
              Incepator
              • 18.sep.2013
              • 3

              #7
              Răspuns la: pe un circuit electric doi senzori de miscare

              Postat în original de Consultant electrice
              Depinde de senzorii de miscare care ii veti folosi. Problemele care se pun sunt urmatoarele:
              - daca sunt 10 becuri de 100W sa zicem fiecare senzor ar trebui sa poata alimenta un consumator de peste 1000W ca sa nu existe probleme.
              - in functie de circuitul electronic din senzorul de miscare, care poate avea un releu in interior sau poate comanda cu triac. In cazul celor care lucreaza cu releu se poate folosi schema atasata ( in schema am reprezentat doar 2 becuri).
              In cazul altor tipuri constructive de senzor pot exista probleme daca ajunge faza pe circuitul de comanda al senzorului care nu sesizeaza miscare.
              In cel de-al doilea caz, m-am lovit de problema conectarii in paralel a senzorilor. Cand sunt in paralel, orice declansare a unuia il blocheaza pe deschis, iar sistemul se blocheaza astfel.
              As vrea sa vad o solutie simpla, dar astept propuneri. Apreciez.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

                Aveti doi senzori care au iesirile legate la aceeasi sursa de lumina si in momentul cand treceti prin dreptul unuia din ei lumina se aprinde si chiar daca ati parasit proximitatea celor doi senzori, aceasta ramane aprinsa asa la nesfarsit?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #9
                  Răspuns la: Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

                  Am si eu o " nebunie " de rezolvat : am sistemul de iluminat afara cu comanda intrerupator in casa si vreau sa montez dupa intrerupator un senzor care sa actioneze lumina sau s o intrerupa ( daca intrerupatorul este pe deschis binenteles ) cand se intuneca afara ; de ex este ziua si acel senzor intrerupe curentul la iluminatul curtii , cand se intuneca sa de a drumu la curent si sa aprinda iluminatul curtii , iar eu sa pot sa le sting din intrerupator ( ca sa nu arda toata noaptea aiurea ) . Va rog sa ma indrumati catre un produs gata facut daca exista asa ceva , multumesc
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Răspuns la: Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

                    http://www.senzorshop.ro/senzori/int...vario-alb.html asa ceva folosesc eu . Intrerupator in casa si senzorul afara . Daca este deschis in casa , lumina se aprinde seara si se stinge dimineata , daca ma supar sting din casa ... Trebuie cumparat in functie de puterea becurilor .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #11
                      Răspuns la: Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

                      Postat în original de Mircea G
                      http://www.senzorshop.ro/senzori/int...vario-alb.html asa ceva folosesc eu . Intrerupator in casa si senzorul afara . Daca este deschis in casa , lumina se aprinde seara si se stinge dimineata , daca ma supar sting din casa ... Trebuie cumparat in functie de puterea becurilor .
                      Saru'mana , multumesc frumos !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Răspuns la: Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

                        Postat în original de Mircea G
                        [...] Daca este deschis in casa, lumina se aprinde seara si se stinge dimineata, daca ma supar sting din casa [...]
                        Ca să nu "păzeşti" toată noaptea întrerupătorul din casă, nu te-ar fi avantajat varianta cu doi senzori, unul crepuscular şi unul de prezenţă?
                        Ultima editare de RaduCA; 18.sep.2013, 20:31.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • raulrdi
                          Incepator
                          • 18.sep.2013
                          • 3

                          #13
                          Răspuns la: Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

                          Postat în original de Consultant electrice
                          Aveti doi senzori care au iesirile legate la aceeasi sursa de lumina si in momentul cand treceti prin dreptul unuia din ei lumina se aprinde si chiar daca ati parasit proximitatea celor doi senzori, aceasta ramane aprinsa asa la nesfarsit?
                          Exact. Am facut si operatiunea de deconectare a cate unuia sa vad daca nu cumva sunt defecti, iar cand sunt singuri pe circuit functioneaza in parametri normali. Cand ii interconectez se blocheaza. Mai exact cand comanda unuia declanseaza, celalalt care nu simte miscare primeste tensiune pe comanda lui, moment in care primul din ei se blocheaza.

                          De mentionat ca senzorii sunt acestia
                          Ultima editare de raulrdi; 19.sep.2013, 07:17.

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Răspuns la: Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

                            Legaturile sunt ca in schema de mai jos?
                            Fișiere Atașate
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • raulrdi
                              Incepator
                              • 18.sep.2013
                              • 3

                              #15
                              Răspuns la: Circuit iluminat cu doi senzori de miscare

                              Cu mentiunea ca sunt legati din aceeasi priza in paralel.

                              Comentariu

                              Procesare...