Tabloul de sigurante din casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • f_a_dodo
    Incepator
    • 07.mar.2007
    • 1

    Tabloul de sigurante din casa

    De curand a venit o firma si mi-a mutat contoarul afara pe casa scarii(de fapt la toti locatarii din scara).Sunt 9 apartamente ei au tras fire noi pana in casa la tablou.Tabloul meu este vechi din acela pe placa de marmura cu 2(doua) sigurante de acelea cu infiletare.Atat am in casa 2 sigurante pe tablou.Eu vreau sa schimb acest tablou cu din acela cu sigurante automate.Vreau sa stiu ce model(denumire)sa cumpar si daca pot face eu legaturile si cum?In casa scarii intr-o alta casuta de linga contoar mai am 2 sigurante de alea automate(una mai lata si una mai ingusta nu stiu de ce valoare).Va rog dati-mi sfaturi cum pot sa rezolv eu singur si ce sa cumpar.Va multumesc.
    dodo
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Daca doriti sa pastrati circuitele actuale si sa inlocuiti doar tabloul trebuie sa va achizitionati un tablou(cutie distributie) model nou cu 6 locuri de sigurante sa zicem. Puteti folosi sigurante bipolare monobloc pentru economie de spatiu. Inainte de inceperea lucrarii trebuie neaparat sa opriti alimentarea de la siguranta generala de dinainte de contor. Se noteaza firele care vin in panoul vechi(se pun etichete) pentru a putea urmari usor circuitele; se demonteaza panoul vechi, se monteaza cel nou, se conecteaza firele la sigurante (intrarea pe sus la sigurante, iesirea pe jos). Pentru o protectie crescuta in cazul electrocutarii (daca aveti si circuit de impamantare) puteti folosi si un intreruptor automat cu protectie diferentiala si la supratensiune. Acesta se va monta chiar daca exista unul montat in panoul cu siguranta generala de pe palier deoarece acelea lucreaza de obicei la un curent diferential de 0,3 A. Pentru protectia copiilor spre exemplu ar fi indicat un astfel de dispozitiv care sa lucreze la 0,03A. Neavand prea multe circuite puteti folosi acest dispozitiv inainte de intrarea in tablou insa in caz ca acesta va intrerupe vreodata curentul va va lasa in bezna pentru ca va lucra pe ambele circuite.
    Este indicat totusi sa va execute lucrarea un electrician sau macar sa va ajute daca doriti neaparat sa o rezolvati singur.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • dmugurel
      Membru marcant
      • 14.feb.2006
      • 306

      #3
      Eu iti recomand un tablou electric ST (sub tencuiala) daca materialul din care este confectionat peretele iti permite.
      Recomand de 6 -8 module pentru a putea pune ulterior sigurante pentru un alt circuit daca ai nevoie (pt masina de spalat, boiler, cuptor electric,) sau pentru o sonerie. Unele instalatii vechi pleaca cu doua circuite pentru prize din tablou care sunt legate pe aceasi sigurante care le poti desparti.
      Cumpara numai sigurante de firma, atentie si astea mai sunt contrafacute. Nu fac reclama dar sunt bune (in ordine alfabetica ) ABB, Gewis, Legrand, Moeller etc. Dintre acestea poti alege pretul mai mic.
      Nu e greu de facut legaturile pe bornele sigurantelor, mai greu e sa identificati circuitele. Totusi si eu va recomand sa apelati la un electrician, pentru ca si uni dintre electricieni au gresit numai o data.
      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        dmugurel are dreptate in legatura cu calitatea componentelor pe care trebuie sa le procurati! Nu este un tablou mare si merita un efort sa cumparati niste componente de calitate!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...