Scurgeri superioare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cbogdan
    Incepator
    • 08.mar.2007
    • 3

    Scurgeri superioare

    Buna ziua,



    Locuiesc in Bucuresti, Militari, intr-un bloc mai vechi, si am o mare problema la baie. Cand am cumparat apartamentul totul parea OK - la un moment dat, insa, a inceput sa se infiltreze apa prin tavan si sa imi picure mie in baie, undeva intre WC si chiuveta. Cand am curatat locul respectiv am observat ca betonul din spate era crapat, se puteau rupe bucati din el, iar armatura de dedesubt era ruginita. Infiltratiile nu au loc permanent - doar ocazional, de 2-3 ori pe saptamana, cam de cand s-au mutat alti vecini deasupra. Am vorbit cu ei si a reiesit ca nu au schimbat nimic in baie (gresie/faianta/tevi etc) si nici nu fac nimic special care sa genereze infiltratiile (gen spalat pe jos cu multa apa). Dupa alte discutii cu ei si cu alte persoane se pare ca infiltratiile apar doar cand fac dusuri mai prelungite si sunt probabil cauzate de scurgerea de pe podea, de sub chiuveta, atunci cand o cantitate mare de apa trece prin ea.

    Am vorbit cu un instalator care a zis ca nu prea stie ce se poate face, ca asta e, blocul e vechi, ca trebuie spart si vazut. Cu tavanul meu nu e nici-o problema sa se lucreze - problema e ca deasupra, ca sa se sparga podeaua si sa se analizeze scurgerea ar trebui distrusa gresia si apoi inlocuita complet, intrucat nu a fost pusa de actualii proprietari si nu se pot inlocui doar anumite placi.

    Ceea ce as vrea sa stiu e daca cineva s-a mai confruntat cu o astfel de situatie si cum se rezolva de obicei. Este posibila repararea unei scurgeri de baie fara a fi distrusa podeaua? Nu prea stiu exact ce structura are o scurgere - ar fi posibil de exemplu sa fie scoasa apa din ea apoi sa fie curatata, unsi/acoperiti peretii cu o substanta/material impermeabil care sa astupe fisurile si apoi folosita normal? Scuze daca spun prostii. Ideea e ca as vrea sa evit lucrari majore deasupra.

    Multumesc pentru orice fel de sugestii.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Stimate domnule,

    Problema nu este atat de grava incat sa impuna spargeri masive de beton sau alte lucrari de aceasta natura. In cel mai rau caz este necesara spargerea unei zone din masca tevilor.

    Trebuie verificat fiecare traseu in parte (scurgere chiuveta, cada, WC etc.)

    Este posibil sa fie o imbinare deterioarara, la teava de PVC - coloana de scurgere, poate fi o problema la racordul vasului WC cu aceasta coloana sau la racordul cu baia, poate fi o neetanseitate la sifonul de pardoseala - daca exista. De regula acestea sunt localizate in ghena (masca) - problema fiind undeva la nivelul planseului sau sub cota acestuia.

    Tot atat de bine poate fi un rezultat al prezentei apei pe pardoseala vecinului - in cantitati mari - ceea ce duce la infiltrarea acesteia spre tavanul dvs.

    Imi este greu sa presupun care este situatia exacta.
    Va recomand sa verificati cu atentie orice urma de apa, in zona in care apar urmele de infiltratii sau la tevile din ghena.

    Reveniti cu alte detalii si incercam sa gasim un raspuns.

    Comentariu

    • mutilaila
      Membru marcant
      • 11.oct.2006
      • 911

      #3
      si eu am patit la fel cu o baie,dar ce se intimpla.
      in momentul in care se lasa apa din cada sa se scurga la vecina de dedesubt era inundatie.
      ptr ca coloana de scurgere era infundata iar debitul fiind mare teava nu putea prelua debit asa mare si iesia prin aerisirea tevi de scurgere.
      aveti acces la coloana?

      Comentariu

      • cbogdan
        Incepator
        • 08.mar.2007
        • 3

        #4
        Multumesc mult pentru raspuns.

        > poate fi un rezultat al prezentei apei pe pardoseala vecinului - in
        > cantitati mari - ceea ce duce la infiltrarea acesteia spre tavanul dvs.

        Dupa cum am precizat asta nu poate fi o cauza, am fost chiar eu sus in timp ce la mine picura apa si podeaua era perfect uscata. Am discutat cu vecinii, mi-au aratat cu ce obisnuiesc sa stearga pe jos si mi-au spus ca nu au observat nici-un fel de scurgeri, deci ceva vizibil la suprafata nu este. Mentionez si ca deocamdata ma bazez pe raspunsurile lor, nu am motive sa cred ca m-ar induce in eroare. Si ajungem la problema urmatoare:

        > Trebuie verificat fiecare traseu in parte (scurgere chiuveta, cada, WC etc.)

        Cum verifici niste conducte aflate in perete/podea fara sa distrugi zidul/podeaua?

        Ce este important e ca nu picura apa intotdeauna, iar cand se intampla continua sa picure timp de vreo jumatate de ora. Daca ar fi o problema legata de WC sau chiuveta, presupun ca mi-ar picura apa de fiecare data cand se trage apa deasupra ori cand e folosita chiuveta; sau macar ar picura mult mai frecvent, nu o data la 2-3 zile. Daca ar fi o teava fisurata sau o neetanseizare pe undeva, mi-ar picura apa continuu. Deci mai ramane dusul (ei au cabina de dus) si intr-adevar pare sa se intample cand se face dus deasupra, dar nu intotdeauna. Pare sa fie o fisura undeva unde apa nu ajunge decat ocazional, iar cand ajunge se infiltreaza pana la mine.

        Am mai vorbit cu cineva care mi-a spus ca cel mai probabil de vina e scurgerea de sub chiuveta, din podea, si am mai dat si peste un mesaj pe internet in care cineva se plange cam de acelasi lucru. Acum nu stiu cum ar putea fi identificata exact cauza, si in caz ca este scurgerea cum ar putea fi reparata cat mai non-destructiv. Dupa cum spuneam, instalatorul cu care am vorbit si care locuieste chiar in acelasi bloc cu mine zicea ca nu prea stie care ar fi cauza si ca trebuie spart si vazut.

        Comentariu

        • cbogdan
          Incepator
          • 08.mar.2007
          • 3

          #5
          Mutilaila, am vazut raspunsul tau dupa ce il postasem pe al meu.

          E posibil sa fie coloana de scurgere putin infundata si apa sa urce spre podeaua baii. Problema e ca am fost la ei in conditiile in care mie inca imi picura apa serios si podeaua de sus era perfect uscata. Fie exista o fisura in coloana undeva in apropiere de podea si cand apa urca pana acolo incepe sa se infiltreze prin podea, fie ajunge pana la gresie si se infiltreaza cumva pe sub ea, fie ajunge sa se prelinga pe suprafata baii intr-un firicel subtire in asa fel incat vecinii nu au observat pana acum si pana am ajuns eu sa ma uit s-a evaporat/infiltrat suficient ca podeaua sa para uscata. Trebuie sa ma uit mai indeaproape la scurgerea lor si sa le spun sa urmareasca si ei cu atentie daca observa ceva scurgeri minime. O sa revin cu informatii.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Nu ati precizat la ce etaj locuiti si cate etaje are blocul.

            Coloana de scurgere se continua pana la nivelul terasei prin coloana de aerisire de la ultimul etaj ?
            Cu stima.

            Comentariu

            Procesare...