Montare cablu internet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • EL-CO
    Incepator
    • 11.sep.2005
    • 33

    Montare cablu internet

    In multe locuri am gasit ca nu este voie a se monta cablul de internet in acelasi canal cablu (jgheab) cu cablul de alimentare a unei instalatii electrice! Daca nu se ating de nici un fel UTP-ul de internet cu MYYM de 220V intr-un jgeab de 40 cu 25mm chiar nu se pot monta??? MULTUMESC!
  • M@RiuS
    Membru
    • 03.ian.2007
    • 104

    #2
    daca traseul este mai lung risti sa ai pierderi de pachete din cauza interferentei din parte conductorului electric, poti scapa foarte elegant (si ieftin) de fire daca alegi o solutie wireless

    Comentariu

    • EL-CO
      Incepator
      • 11.sep.2005
      • 33

      #3
      Nu e lung traseul cam 25m! Si solutia wireless este exclusa!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Poti folosi cablu de date ecranat. Respectiv cablu FTP. Ecranajul il legi la impamantare. Totusi nu este cea mai fericita solutie insa daca nu ai alta varianta macar cablul sa fie ecranat.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • EL-CO
          Incepator
          • 11.sep.2005
          • 33

          #5
          Multumesc mult tuturor!

          Comentariu

          • evisceratum
            Membru Marcant
            • 29.aug.2006
            • 412

            #6
            poate vrei sa spui STP. FTP e altceva.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Intradevar cablul se numeste STP (shilded twisted-pair). Ma gandeam la altceva cand am scris si am incurcat.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Moldovan Vasile Dan
                Membru Marcant
                • 15.nov.2006
                • 419

                #8
                Montare cablu internet

                daca vrei sa "iei internet" de la un vecin tot iti mai trebuie un router + cablu.eu te sfatuiesc sa investesti intr-o retea wireless pt. ca este de viitor si astfel poti "ciuguli" internet de la retelele vecine necodate.

                Comentariu

                • Romulus
                  Incepator
                  • 01.apr.2006
                  • 1

                  #9
                  Eu am retea prin toata casa, de la un router dau la 3 calculatoare, prin cablu STP care e in acelasi tub cu cel electric. Functioneaza asa din octombrie si inca nu am avut probleme la nici un calculator. Lungimea maxima de traseu e 20m. Solutia wireless, pe langa ca e scumpa, e viabila pentru conexiune internet. Daca vrei sa faci o retea, sa folosesti transfer FTP, varianta wireless pica din cauza vitezei mici de transfer. Si pana la urma, nu se fereste toata lumea de undele electromagnetice? Imi amintesc de scandalurile cu antenele GSM montate pe blocuri...

                  Comentariu

                  • Moldovan Vasile Dan
                    Membru Marcant
                    • 15.nov.2006
                    • 419

                    #10
                    nu vreau sa va supar sub nici o forma DAR si lumina zilei este unda electromagnetica si ne face mult bine : ,nu?
                    imi aminteste de cineva care spunea ca nu face casa din bca pt. ca este radioactiva .
                    =parerea mea=daca doresti viteza mare de transfer atunci poti sa te conectezi temporar pe cablu; cine a trecut pe wireless nu revine inapoi niciodata

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      La wireless la emisie nici macar un watt nu se foloseste la routerele obisnuite. La antenele GSM e altceva. Fiecare solutie are avantajele si dezavantajele ei. Eu folosesc in paralel atat legatura prin cablu la unele pc-uri din casa cat si wireless-ul pentru un pc mai indepartat unde era mai greu de tras cablu.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • viorelcoman
                        Incepator
                        • 08.mar.2007
                        • 35

                        #12
                        orice conductor de cupru strabatut de un curent genereaza un cimp electromagnetic.solutia cu cablu ecranar cred ca e ok

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Ca sa apara un camp electromagnetic acel curent trebuie sa si varieze in timp, ca daca este curent continuu e altceva.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • miticip
                            Incepator
                            • 11.mar.2007
                            • 48

                            #14
                            Va salut , eu am stilpul pe care se afla cablul de internet cam la 8 metri de casa , ma intreb care ar fi varianta cea mai buna pentru internet , as prefera wireless dar nu stiu unde sa pun rooterul , si ma intreb daca ar prinde semnalul.

                            Comentariu

                            • dmih
                              Membru Marcant
                              • 05.feb.2007
                              • 632

                              #15
                              Router-ul il pui in casa; nu-ti face probleme pentru cablul exterior. Si eu am tot circa 8m intre stalp si casa.

                              Comentariu

                              Procesare...