tablou sigurante curent trifazic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • death69
    Incepator
    • 15.mar.2007
    • 10

    tablou sigurante curent trifazic

    domnilor meseriasi va rog sa-mi explicati derpre trifazic. cineva mia spus sa ma cuplez la casa nou facuta cu bransament trifazat, ptr ca e mai bine. deci am trifazat, de la contoar la tabloul de sigurante vin 5 fire: 3 faze, 1 nul, si 1 impamantare. acum vine problema pe care eu nu o inteleg:
    1. cele trei faze trebuiesc legate intr-un anume fel , sau ar merge doar o faza si nul?
    2. daca leg numai o faza si nulul, cu celelalte 2 faze ce fac?
    daca se poate o schema sau vre-o sugestie. va multumesc din suflet
  • Ghitaoprea
    Membru
    • 24.mai.2006
    • 132

    #2
    Trifazic

    Am o intrebare la intrebarea pusa de d-stra :In locuinta aveti consumator trifazic ?Daca da atunci pina la priza din care se alimenteaza trebue sa mergeti cu toate firele care le aveti.Daca nu aveti numai consumator monofazic folositi circuite simple ,:adica o faza un nul si inpamintarea.Eventual daca locuinta este mare pentru a nu incarca numai un circuit folositi la parter o faza la etaj alta faza iar la mansarda cea de a treia.Acest lucru are avantajul ca in cazul unui deranjament sa zicem la parter celelate nu sunt afectate.
    Cel mai indicat ar fi sa luati legatura la fata locului cu un electrician priceput care o sa va faca o schita in raport cu nevoile care le aveti.
    Chiar daca pentru moment nu aveti consumator trifazic ,in bucatarie sau undeva aproape de curte este bine sa aveti priza trifazica.

    Comentariu

    • dmugurel
      Membru marcant
      • 14.feb.2006
      • 306

      #3
      Pt un racord trifazic e foarte important sa fie echilibrati consumatori monofazati pe fiecare faza in parte chiar daca casa nu e mare.Totusi daca nu aveti consumatori trifazati e recomandat sa aveti cel putin o priza.
      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

      Comentariu

      • death69
        Incepator
        • 15.mar.2007
        • 10

        #4
        Va multumesc mult. Acum imi este clar ceea ce vreu sa fac: va fi o faza in bucatarie unde sunt consumatori mai multi, una la parter, si una la etaj. Daca gresesc corectati-ma va rog. Momentan nu am consumatori trifazati, casa e la rosu. Se deduce ca: Ar fi bine sa am o priza trifazica undeva in curte, doar in cazul in care, pe viitor nu se stie ce se va intampla si voi avea nevoie de o priza trifazica. Sau e nevoie si de asa ceva in bucatarie? Exista consumatori asa puternici in bucatarie? Imi puteti da exemple de consumatori trifazati?

        Comentariu

        • mx81
          Membru Marcant
          • 21.ian.2006
          • 322

          #5
          O solutie mai buna ar fi sa iti montezi o chei electrica astfel incit la deranjament electric sa muti casa de pe o faza pe alta . Binenteles ca cablezi casa doar oe o faza . Impartirea consumatorilor monofazati pe faze diferite nu are rost la un consumator casnic .

          Comentariu

          • death69
            Incepator
            • 15.mar.2007
            • 10

            #6
            Postat în original de mx81
            O solutie mai buna ar fi sa iti montezi o chei electrica astfel incit la deranjament electric sa muti casa de pe o faza pe alta . Binenteles ca cablezi casa doar oe o faza . Impartirea consumatorilor monofazati pe faze diferite nu are rost la un consumator casnic .
            Domnule inginer multumesc de raspuns. Chiar ma intrebam daca nu cumva exista asa ceva. La prima intrebare (1. cele trei faze trebuiesc legate intr-un anume fel ) credeam ca asta e solutia cea mai buna: cand o faza cade trebuie sa o schimbi pe alta, s.a.m.d., printr-o legare intre sigurante mai complicata care imi depaseste logica . Deci exista si aceste"chei electrice" si m-ar interesa de unde le pot cumpara? Sau poate nu am inteles eu bine si aceste"chei electrice" sunt ceea ce am descris mai sus cu legarea mai complicata a sigurantelor. Si as vrea sa montez si un diferential, exista asa ceva pentru trifazic sau trebuiesc montate pe fiecare faza cate unul? sau numai la masina de spalat?, etc.

            Comentariu

            • mihai_c
              Incepator
              • 12.mar.2007
              • 17

              #7
              Daca racordati toti consmatorii pe o faza , atunci ce rost mai are bransamentul trifazic ? doar pentru un deranjament in instalatiile furnizorului care cine stie cand se produce si de obicei nu dureaza mult remedierea lui(oricum la un deranjament in reteaua de medie tensiune sunt intrerupte toate cele3 faze )!
              Oricum atentie la repartizarea consumatorilor pe fiecare faza , sa fie cat mai echilibrate , deoarece in cazul intreruperii nulului consumatorii cei mai putini de pe o faza (becuri , receptori electrici )se vor arde daca sunt in functie

              Comentariu

              • mariuselectric
                Incepator
                • 17.feb.2007
                • 72

                #8
                Postat în original de mihai_c
                Daca racordati toti consmatorii pe o faza , atunci ce rost mai are bransamentul trifazic ? doar pentru un deranjament in instalatiile furnizorului care cine stie cand se produce si de obicei nu dureaza mult remedierea lui(oricum la un deranjament in reteaua de medie tensiune sunt intrerupte toate cele3 faze )!
                Oricum atentie la repartizarea consumatorilor pe fiecare faza , sa fie cat mai echilibrate , deoarece in cazul intreruperii nulului consumatorii cei mai putini de pe o faza (becuri , receptori electrici )se vor arde daca sunt in functie
                dece sa se arda daca sa bulit nulul?
                nu are nici o logica,daca s-a intrerupt nulul se intrerupe 220 depe toate fazele.
                explicatie mai pe intelesul tuturor pt. asemenea afirmatii.

                Comentariu

                • mx81
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2006
                  • 322

                  #9
                  Cheia electrica este un intrerupator cu trei pozitii retinute 0 , I , II . intrarile se leaga separat iar iesirile pe comun . Un electrician va poata arata . Piesa se gaseste la magazine electrice pe utilaje mari .
                  Trifazatul nu este necesar daca nu exista consumatori trifazati . Se poate folosi la mutarea pe faze mai putin incarcate din retea .

                  Comentariu

                  • mihai_c
                    Incepator
                    • 12.mar.2007
                    • 17

                    #10
                    [
                    dece sa se arda daca sa bulit nulul?
                    nu are nici o logica,daca s-a intrerupt nulul se intrerupe 220 depe toate fazele.
                    explicatie mai pe intelesul tuturor pt. asemenea afirmatii.
                    [/quote]

                    Nu sunt expert dar din cate stiu in cazul unui bransament trifazic receptoarele se leaga intre conductorul de faza si cel neutru(se numeste montaj stea ) De exemplu daca faza R este cea mai incarcata ,iar faza T cea mai putin incarcata ,in cazul intreruperii nulului receptoarele de pe faza R sunt subvoltate (ex. lumineaza slab),iar receptoarele de pe faza T sunt supravoltate(lumineaza puternic , risca sa se arda).Prin receptorii de pe faza mai incarcata (R) va ajunge la receptorii de pe faza mai putin incarcata (T) tensiunea de linie ,adica ~380 V .Nu stiu daca m-am facut inteles , explicatia tehnica este mult mai complexa (tensiuni de faza,tensiuni de linie , defazaj 120 grade , sume vectoriale etc)
                    In orice caz afirmatia ca se intrerupe ,,220-ul``de pe toate fazele este falsa . Incearca sa desenezi o schema in care intrerupi nulul si vei observa ca nu dispare tensiunea de pe cele 3 faze , iar consumatorii vor ajunge sa fie alimentati la tensinea de linie 380 V[/quote]

                    Comentariu

                    • dmugurel
                      Membru marcant
                      • 14.feb.2006
                      • 306

                      #11
                      La un bransament trifazic ai trei faze. Intre fiecare faza si nul ai 230 V, iar intre faze ai 400 V . Consumatorii monofazici se leaga intre oricare din faze si nul. Bobinajul consumatorilor trifazici (motoare, transformatoare) se leaga in stea sau triunghi. Aproape toti consumatorii trifazati nu au nevoie de nul pt a functiona, in schimb cei monofazati nu mai functioneza indiferent de faza pe care sunt racordati daca dispare nulul. Poti lega de exemplu (asa experimental nu in practica ) trei becuri identice in stea fara nul, vor functiona normal simultan fara nulul retelei doar pana se arde primul bec.
                      Despre incarcarea fazelor pe retea, e o chestiune mult mai complexa si e treaba operatorului de retea, chiar nu are rost sa dicutam pe acest topic.
                      Principala problema este echilibrarea pe faze a consumatorilor monofazici casnici la un bransament trifazic. La instalatia de utilizare e preferabil sa ai suficiente circuite incat sa le poti muta pe faze diferite astfel incat sa poti folosi toata puterea aprobata in avizul de racord. Daca legi toti consumatorii pe o singura faza, chiar ai aruncat cu bani degeaba la executia bransamentului. O "cheie" in care sa alegi faza e preferabil de exemplu la circuitele mai sensibile, eu de exemplu am montat doar la centrala termica pentru a alimenta pompele de circulatie.
                      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                      Comentariu

                      Procesare...