Trasare cabluri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • otehf
    Membru
    • 20.mar.2007
    • 190

    Trasare cabluri

    Salutare,

    Am o casa la rosu din caramida si urmeaza partea de instalatii. Intrebarea este daca traseele de cabluri pe pereti se trag aparent si apoi se acopera cu tencuiala sau trebuie sparta caramida?
  • overseas
    Incepator
    • 05.mar.2007
    • 91

    #2
    Am deschis si eu un topic pe aceeasi tema ('mascare instalatie electrica'). Ma intereseaza o solutie mai eleganta decat spartul peretilor. Ceva gen tragere de cabluri printr-o plinta cum am vazut la firme.

    Va rog sa-mi spuneti daca stiti o solutie moderna si eleganta pentru tragerea instalatiei electrice prin casa, mai putin spart pereti sau sapat canale prin caramida. Este vorba de o casa la rosu de caramida. Eventual poze cu aceasta solutie ? Multumesc.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Am unit cele doua topicuri ale dvs, avand aproximativ acelasi subiect.

      Se pot prinde traseele pe perete si apoi sa fie acoperite cu tencuiala, problema care apare e ca stratul de tencuiala de peste tubul instalatiilor sa fie destul de gros ca sa nu crape in timp.
      La firme sunt de obicei cabluri de date trase prin plinta. Daca nu se sparg pereti instalatia se poate executa aparent insa nu este foarte estetic
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #4
        Sunt si sisteme de plinte de la producatori renumiti estetice dar f scumpe, nu merita la constructiile noi. Reduci foarte mult spartul peretilor si consumul de materiale daca duci prin sapa majoritatea circuitelor. Le poti reduce si mai mult daca folosesti intrerupatoare wireles..dar creste pretul.
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        Procesare...