Instalatie electrica prin cablu litat!!!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Voltmetru
    Incepator
    • 10.mar.2007
    • 13

    Instalatie electrica prin cablu litat!!!

    Buna ziua!!Am si eu o intrebare,am vazut la niste case facute acum la rosu iar instalatia electrica e facut prin cablu MYF,adica e chiar cablu de prelungitor,la lumina a folosit 1,5 la priza de 2,5.Ma gandesc ca aceest cablu in timp o sa coace dupa cate stiu eu.Vreau sa va intreb daca procedeaza bine cel care face casele??
  • pavel.gabriel
    Membru
    • 25.iul.2006
    • 158

    #2
    NU.
    Se poate folosiiacel tip de cablu numai pozat neingropat adica pe console la suprafata zidului
    eu va luminez...imprejurul

    Comentariu

    • viorelcoman
      Incepator
      • 08.mar.2007
      • 36

      #3
      niciodata nu se fac instalatii electrice ingropate pe cablu litat.Este o solutie de compromis in caz ca se intrerupe faza sau nul.solutie provizorie

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #4
        Nu e corect (conform normativului) executia instalatiei electrice in cablu multifilar (myym) direct sub tencuiala.
        Dar... normativul permite executia instalatiei electrice cu conductor punte ( INTENC) cu izolatie si manta de pvc. Daca ar fi sa alegati intre o instalatie executata cu INTENC de Al si una cu cablu MYYM sau CYYF pe care o vetzi alege
        Dar totusi.... unde-i lege nu e tocmeala.
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        • Voltmetru
          Incepator
          • 10.mar.2007
          • 13

          #5
          Deci a procedat corect cand a bagat cablu prin teava??Va intreb pt ca eu nu lucrez cu MYF?,numai Fy!!!Daca ar treb sa aleg cred ca as face instalatia prin cablu INTENC pt ca conductoarele INTENC se monteaza aparent, sau ingropat, fara a se mai introduce in tuburi de protectie.
          La traversarile peretilor sau planseelor mai groase de 7 cm, conductele INTENC se protejeaza in tuburi IP sau PCV-IP.Conductoarele INTENC montate peste plansee se protejeaza cu un strat de mortar de ciment sau cu alt material protector.Eu cred ca e mult mai avantajos!!!

          Comentariu

          Procesare...