realizare fundatie cu drenaje deja existente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mircea.r
    Incepator
    • 22.mar.2007
    • 2

    realizare fundatie cu drenaje deja existente

    Terenul este la limita unei livezi in panta, situat in partea finala a drenajului subteran existent. (chiar pe acest teren se aduna apa de ploaie de pe o suprafata probabila de cateva 2-4 HA - am escavat aprox. 50 mc de pamant, a plouat noaptea, a doua zi groapa plina de apa, s-a inseninat, am pompat si surpriza, un izvor... - de fapt un tub ce captase apele de plaie din toata livada). Solutii propuse;
    1. Sant pentru scurgere apa
    2. Urmarire traseu tub de drenaj (s-ar putea sa mai fie - am inteles ca sunt in V.)
    3 deviere drenaj.
    Intrebari?
    Sa ma gandesc la o solutie de inmagazinare a acestei ape (gratuite) - cum se poate realiza? (binenteles inainte de zona casei)
    Pot fi si alte solutii? E costisitor sa tin escavator, buldo-escav.,pompa etc.
    Multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Ar trebui sa va asigurati ca toate izvoarele sunt captate iar drenajul va conduce apa in alta zona cat mai indepartate de locuinta.

    Probabil e un teren cu probleme si ar fi bine sa comunicati acest lucru proiectantului, daca nu cunoaste aceste lucruri.

    Inmagazinarea apei in ce scopuri? Se poate utiliza un rezervor din polietilena cu capacitate mare.

    Comentariu

    • mircea.r
      Incepator
      • 22.mar.2007
      • 2

      #3
      Am intarziat cu mesajul, cautam solutii, slujba etc.
      Tubul de drenaj (70) capteaza un izvor undeva in livada. Este zingurul in zona fundatiei. Am sapat un sant de scurgere spre zona unde era evacuarea si inainte si am pus tuburi de PVC. Le-am acoperit. Am ajuns la faza in care izvorul ce se "revarsa in groapa de fundatie se scurge prin tubulatura deja pusa.
      Pasul urmator (tinand cont ca nu este un debit foarte mare) sap manual in amonte de casa pe directia tubului de drenaj, captez apa in furtun de pompier (furtun ce-mi permite sa lucrez provizoriu) pe care il plasez spre scurgerea veche (exista un camin in aval). Ulterior pregatesc fundatia si drenajul in partea spre deal. Acum ma gandesc la solutia d-voastra in sensul in care vatrebui sa captez apa. Initial am gandit 4 inele de beton (gen fantana) cu un preaplin cel voi dirija cu fortun de drenaj spre scurgere. Daca e sa folosesc scurgerea actuala va trebui sa trec pe sub casa, si aici am semne de ?, pot si ocoli dar apar costuri suplimentare. Nu-mi dau seama de riscuri. Unde gasesc rezervoare de colectare si ce cost au acestea, le ingrop sau le la suprafata (potrivit principiului vaselor comunicante pot fi si la suprafata - izvorul e mai sus). Si acum iar o intrebare. Se va sesiza oare cineva ca folosesc o captare de izvor facuta de imbunatatirile funciare candva si daca da de ce nu pot s-o folosesc, cu conditia sa nu mai construiasca altcineva in amonte de mine. CE POVESTE LUNGA!!!!

      Comentariu

      Procesare...