hidroizolatii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • magotu
    Incepator
    • 22.mar.2007
    • 4

    hidroizolatii

    vreau sa izolez pe verticala peretii fundatiei unei case construite in urma cu cativa ani si care este sub un deal [camerele dinspre deal tin umezeala]. Am inteles ca ar trebui sa sap 20-30 cm pe langa fundatie, dar n-am inteles clar ce pun pe langa zid - mai intai membrana bituminoasa sau polistirenul extrudat. Care trebuie sa fie in contact cu peretele si care e ordinea spre exterior -imi dau cu parerea si va rog sa ma corectati: polistirenul extrudat, membrana bituminoasa, plasa de Buzau, sapa de beton.Ce se pune intre polistiren si zid si cu ce se lipeste membrana.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Prima operatie este cea de hidroizolare, prin aplicarea membranei la cald sau la rece.

    O solutie Ceresit consta in aplicarea membranei BT 21 - autoadeziva pe suprafata subsolului dupa aplicarea grundului BT26; pasul urmator este aplicarea termoizolatiei, din polistiren extrudat, prin intermediul benzilor dubluadezive.

    Avand in vedere ca zona este una de deal ar fi bine sa luati masuri de drenare a apei.

    Comentariu

    • magotu
      Incepator
      • 22.mar.2007
      • 4

      #3
      multumesc pt raspuns. Inteleg ca dupa polistiren continui cu plasa de Buzau si sapa de beton, sau exista cumva si o solutie ca sa nu mai torn beton?
      Si as mai avea o intrebare, daca vreau sa fac podeaua la camera [transform o magazie in baie] straturile de jos in sus ar fi: pamant, membr bituminoasa [merge cumva orice carton smolit?], polistirenul extrudat roz [de 5cm] -lipit cum [tot cu benzi adezive], plasa de Buzau si sapa de beton, peste care as putea turna sapa autonivelanta.Daca vi se pare ca spun prostii, sa stiti ca am si un zidar care va lucra la casa, dar nu pot comunica cu el ca n-are mobil si e la tara. Eu as vrea doar il pot urmari.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Parte de hidroizolare si termoizolare nu are nici o legatura cu parapetul pe care il doriti - probabil pentru protectia locuintei avand in spate un deal.

        Pentru pardoseala, lipseste stratul de pietris - ca strat de rupere a capilaritatii (~15 cm).
        Polistirenul ar trebui sa fie extrudat daca il montati sub placa si aplicat direct pe stratul de pietris, urmat de hidroizolatie si placa armata.
        Autonivelanta se va utiliza in functie de cerintele finisajului ulterior.

        Comentariu

        • molnarjoe
          Incepator
          • 09.mai.2007
          • 2

          #5
          hidroizolatii noi

          am vazut intr-un magazin o gama noua ne hidroizolatii, am fost sa vad si eu acest BT21, este f bun dar


          Sper ca nu continuati in aceiasi maniera domnule molnarjoe
          Aveti libertatea de a considera aceasta interventie ca pe un avertisment.

          Mesaj modificar de administrator [PowerMC]

          Comentariu

          Procesare...