Becul cu incandescenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • _andreea_
    Incepator
    • 24.mar.2007
    • 1

    Becul cu incandescenta

    am nevoie de ajutor.....am 2 probleme
    1.Priveste cu atentie modul de realizare a filamentului unui bec si explica de ce a fost aleasa aceasta varianta.
    2.Exista vreo diferenta intre modul de realizare a filamantului unui bec si modul de realizare a spiralei unui incalzitor electric?
    Va rog mult ajutati-ma ...imi trebuie pana luni .... sunt din manualul de clasa a 6-a la fizica ...mersi
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 895

    #2
    Eu am trecut dintr-a 5-a direct intr-a 7-a...

    Comentariu

    • mxyz
      Incepator
      • 10.feb.2006
      • 40

      #3
      Pai la pct.1 filamentul becului se face spiralat pt a obtine o lungime mai mare a filamentului ( daca intinzi un fir spiralat gen firul de la receptorul telefonului o sa vezi ca se lungeste), iar o lungime mai mare inseamna ca degaja mai multa lumina.
      La pct.2 e cam acelasi lucru , cu cat faci mai multe spire cu atat ai o suprafata mai mare de radiat caldura.
      PS Mai uita-te pe la Discovery la How it's made ca sunt lucruri interesante si pt fizica si nu numai

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Intradevar, filamentul unui bec are o lungime cam de un metru si jumatate daca ar fi intins. Este nevoie de a folosi un conductor de o lungime data intr-un spatiu restrans si astfel solutia a fost ca filamentul sa fie spiralat.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • dmugurel
          Membru marcant
          • 14.feb.2006
          • 306

          #5
          Lungimea mare a filamentului e necesara pentru a creste rezistenta electrica a filamentului pentru a limita curentul la o valoare la care efectul termic al curentului sa nu topeasca filamentul dar sa fie suficient pentru a mentine starea de incandescenta. Daca filamentul ar fi mai rasfirat ca si la o rezistenta electrica s-ar raci mai usor, si becul ar emite doar caldura nu si lumina (nu ar ajunge la starea de incandescenta). Cred ca m-am facut inteles pentru clasa a 6-a.
          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

          Comentariu

          • pavel.gabriel
            Membru
            • 25.iul.2006
            • 158

            #6
            explicati elevului (care a avut inspiratia sa gaseasca acest forum-BRAVO avem speranta ca meseriasi de miine incep pregatirea devreme)ca lungimea filamentului ,respectiv a rezistentei electrice, este data de rezistivitatea materialului din care este construit si de tensiunea de alimentare a consumatorului respectiv
            eu va luminez...imprejurul

            Comentariu

            • eugen.nicula
              Incepator
              • 10.mar.2007
              • 60

              #7
              Rezistenta electrica a unui conductor, este o marime care este direct proportionala cu lungimea lui,cu un factor numit rezistivitate(exprima propritatile materialului si are diferite valori pentru diferite materiale)si invers proportionala cu sectiunea conductorului.Cred ca ai inteles de ce filamentul si rezistenta resoului sint spiralate,nu?Cred ca erau aceste explicatii si prin cartea de .......fizica de cls VI. :P

              Comentariu

              • Codex
                Membru
                • 12.mai.2006
                • 253

                #8
                Re: ajutor!!!am nevoie de raspunsuri la niste probleme la fi

                Postat în original de _andreea_
                am nevoie de ajutor.....am 2 probleme
                1.Priveste cu atentie modul de realizare a filamentului unui bec si explica de ce a fost aleasa aceasta varianta.
                2.Exista vreo diferenta intre modul de realizare a filamantului unui bec si modul de realizare a spiralei unui incalzitor electric?
                Va rog mult ajutati-ma ...imi trebuie pana luni .... sunt din manualul de clasa a 6-a la fizica ...mersi
                Pai sa vedem:

                1. Filamentul unui bec INCANDESCENT, adica lumineaza datorita caldurii produse, este realizat din wolfram daca nu ma inseala memoria cu rezistivitate mare. Daca te uiti la formula rezistentei electrice care cred ca o gasesti prin cartea de fizica R=ro*l/s ro- rezistivitate, l-lungime, s-sectiunea filament. si la formula lui joule (parca) Q=R*(I^2)*t ai sa observi ca pentru a avea intensitate luminoasa cat mai mare ai nevoie de o caldura cat mai mare produsa de filament deci ai nevoie de o rezistenta cat mai marea filamentului. Cu alte cuvinte ca Rfilament sa fie mare ai nevoie ca LUNGIMEA filamentului sa fie cat mai mare iar sectiunea lui sa fie cat mai mica. Daca incerci ca un filament lung sa il pui intr-un spatiu mic atunci e nevoie sa il spiralezi. Fiid spiralat si cat mai apropiat in spire rezulta o caldura a filametului cat mai mare si deci o intensitate luminoasa cat mai puternica. Asta ar fi raspunsul scolaresc si stiintific in acelasi timp pentru pct 1.

                2. "Exista vreo diferenta intre modul de realizare a filamantului unui bec si modul de realizare a spiralei unui incalzitor electric?" In mod normal este macar tehnologic dar cred ca faci referire la modul de asezare a spirelor.
                In principiu un incalzitor electric functioneaza EXACT pe acelasi principiu ca la filamentul de bec DOAR CA, caldura degajata de "incalzitorul electric" este cea instantanee este mai mica (poate pare putin complicat pentru tine la varsta asta) decat cea a unui bec. Si incalzitorul tau electric este realizat dintr-un material cu rezistivitate mare , doar ca momentan imi scapa numele metalului folosit. In schimb el functioneaza CU ACUMULARE DE CALDURA prin rezistenta pe care este infasurat filamentul. Dar la fel ca la bec ai nevoie de o rezistivitate al lui cat mai mare, o lungime cat mai mare pentru a obtine o cantitate de caldura.

                Sperand ca nu ti-am facut capul calendar ... ...iti urez o nota buna

                Cu respect
                Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                Electrician autorizat IIA + IIB

                Comentariu

                • mariuselectric
                  Incepator
                  • 17.feb.2007
                  • 72

                  #9
                  Re: ajutor!!!am nevoie de raspunsuri la niste probleme la fi

                  Postat în original de _andreea_
                  am nevoie de ajutor.....am 2 probleme
                  1.Priveste cu atentie modul de realizare a filamentului unui bec si explica de ce a fost aleasa aceasta varianta.
                  2.Exista vreo diferenta intre modul de realizare a filamantului unui bec si modul de realizare a spiralei unui incalzitor electric?
                  Va rog mult ajutati-ma ...imi trebuie pana luni .... sunt din manualul de clasa a 6-a la fizica ...mersi
                  toate bune,dar este ceva diferente in realizarea unei rezistente de incalzit si filamentul unui bec cu incandescenta,in primul caz mediul de functionare poate fi si in atmosfera,in al doilea caz mediul de functionare este vidul deoarece nu intretine arderea.

                  Comentariu

                  • klaus
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2005
                    • 959

                    #10
                    Banuiesc ca initiatorul nu a mai dat pe aici de multisor timp.
                    Si in al doilea rand, am oarece indoieli ca in globul becului s-ar afla vid...
                    Viata e complexa si are multe aspecte...

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Vidul e o notiune relativa. In general in interiorul lampii incandescente exista un gaz inert(argon de exemplu).
                      In trecut (primele becuri incandescente) aerul era scos din bulb...se creea un fel de vid. Ideea era sa nu existe oxigen in mediul filamentului pentru a nu exista combustie. Problema care aparea era ca filamentul de tungsten se dezintegra in timp, atomii reuseau datorita vibratiei sa se detaseze si sa din structura de tungsten si sa se depuna pe sticla becului. Viata unui astfel de bec scadea drastic. S-a ajuns la introducerea gazelor inerte, a caror atomi se ciocneau de atomii care se desprindeau din structura de tungsten trimitandu-i inapoi; fiind un gaz inert acesta nu reactiona in nici un fel si combustia nu se producea.
                      Fișiere Atașate
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • i96nds
                        Membru marcant
                        • 03.ian.2006
                        • 427

                        #12
                        Cred ca ar trebui totusi sa dam tot link-ul:



                        Aici se explica mai pe larg cum stau treburile.

                        Sunt convins ca topicul a fost deschis de o mamica, nu de o eleva.

                        Stefan

                        Comentariu

                        • Dumitru popa
                          Membru marcant
                          • 28.aug.2006
                          • 407

                          #13
                          Intervin si eu, raspunsurile de mai sus sunt corecte dar exista o problema care creeaza dubii si anume spirele fiebatorului. Pe exterrior vedem doua sau trei spire dar daca desfacem un fierbator constatam ca el se compune din doua bare metalice la capete dupa care pe un suport izolator de obicei fibra de sticla este bobinat nichelina (si arata ca filamentul becului). Aceasta spira este "imbracata" intr-un material refractar si izolator de tipul samotei ca sa nu faca contact cu teava metalica exterioara sub forma de spira. Spira este sudata la capete cu barele metalice care sunt mai groase si se pot conecta cu cablul care merge la 220V.

                          Comentariu

                          Procesare...