Izolare geamuri pe exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Menestrel
    Incepator
    • 18.oct.2006
    • 81

    Izolare geamuri pe exterior

    Salutare. Sa va prezint situatia cu care m-am confruntat. Am pus la toate camerele termopane si nu am facut vreo izolatie pe xterior. Pe interior am pus glafuri. De jur imprejurul geamurilor e pusa spuma poliuretanica. Cand ploua pe afara, se infiltreaza putina apa in camera/se vede pe perete.
    As vrea sa izolez cumva afara si m-am gandit sa pun gresie (asa am vazut ca au pus alti vecini). Atasez si o poza cu geamurile. E ok sa pun gresie ?
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Ar fi fost bine sa realizati reparatiile necesare la momentul montarii tamplariei.

    In acest moment spuma poliuretanica este deteriorata.

    Va sugerez sa inlaturati spuma compromisa si daca este necesar aplicati din nou spuma necesara realizarii unei bune izolatii a rostului de montaj.

    Intreaga suprafata a golului necesita finisare - din cate se vede in foto.

    Spuma necesita protectie impotriva razelor solare si de aceea varianta cea mai simpla este aplicarea de mortar sau adeziv de ceramica/polistiren.

    La interior ati montat glafuri, acelasi lucru ar trebui facut si la exterior si astfel rezolvati problema mult mai usor si elegant. Pe marginile glafului se va etansa cu un cordon de silicon sanitar pentru anu permite accesul apei.

    Se poate opta si pentru o termoizolare prealabila cu polistiren extrudat 2-3 cm.

    Comentariu

    • Menestrel
      Incepator
      • 18.oct.2006
      • 81

      #3
      Nu prea as vrea sa cumpar glafuri si pe exterior, din motive materiale .
      Ar fi ok urmatorul scenariu: inlatur excedentul de spuma uretanica deteriorata, dau cu mortar adeziv de gresie, si plachez cu gresie toata portiunea? Mentionez ca din cauza glafului interior partea de jos a termopanului are un adaos din plastic de 5 cm. E bine daca pun direct pe deasupra bucatii alea de plastic cu mortar adeziv + fasii subtiri de gresie ?

      Comentariu

      • dan_saila
        Incepator
        • 25.mar.2007
        • 74

        #4
        Spatiul pe care il aveti este foarte ingust, si nici inaltimea nu va prea ajuta, cel putin asa se vede in foto. Daca puneti gresie veti urca destul de mult si riscati sa faceti o greseala des intalnita, sa obturati "picuratorile" si apa provenita din condensul din interiorul profilului nu va mai avea pe unde sa se scurga, generand alte probleme.
        Exista glafuri de exterior mai subtiri, care nu sunt foarte scumpe, rezistente la ultraviolete, si tot imitatie de stejar auriu, cum aveti tamplaria.
        Gresia e o varianta, daca asigurati o priza perfecta a adezivului pe montantul de zidarie, ca sa nu o schimbati dupa fiecare iarna mai geroasa, si daca nu influentati prin nimic drenajul apei.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Daca doriti neaparat se poate aplica gresie, urmarind sa existe panta necesara pentru a nu permite scurgerea apei catre tamplarie.
          utilizati un adeziv de exterior - Ceresit CM11 si un chit de rosturi impermeabil - ceresit CE 40.
          Pe zona de contact cu tampalrie este necesara etansarea cu silicon sanitar ceresit CS25.

          Personal, cred ca aceasta solutie este mult mai scumpa decat cea cu glaf de exterior si aveti mai mult de munca.

          Comentariu

          Procesare...