hidroizolare mansarda. e urgent!!!!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristian_gicu
    Incepator
    • 10.dec.2006
    • 11

    hidroizolare mansarda. e urgent!!!!

    am o casa Parter+mansarda.intre ele am grinzi peste care am pus "posta" (scandura) groasa de 43 mm. peste asta vreau sa trag o sapa. care este cea mai buna metoda?
    ce trebuie pus peste lemn inainte de a turna sapa?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Din ce motive doriti o sapa pe aceasta zone? Detaliati.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Re: hidroizolare mansarda. e urgent!!!!

      Postat în original de cristian_gicu
      am o casa Parter+mansarda.intre ele am grinzi peste care am pus "posta" (scandura) groasa de 43 mm. peste asta vreau sa trag o sapa. care este cea mai buna metoda?
      ce trebuie pus peste lemn inainte de a turna sapa?
      Sa montati prima data placi de OSB3 peste dulapii de rasinoase, sa faceti o hidroizolatie a placilor de OSB, dupa care sa turnati sapa autonivelanta.
      Cu stima.

      Comentariu

      • cristian_gicu
        Incepator
        • 10.dec.2006
        • 11

        #4
        cei care lucreaza la mine mi-au sugerat sa umplu rosturile dintre poste apoi va da cu o amorsa speciala apoi ca trage o sapa autonivelanta.
        pentru MC - vreau sa trag sapa pt a intari podeaua si evita eventualele scartaieturi

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Placile OSB au rol de a prelua dilatarea inegala a scandurilor de rasinoase.
          Cu stima.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Nu ati mentionat nimic despre destinatia spatiului respectiv si finisajul dorit.

            Comentariu

            • cristian_gicu
              Incepator
              • 10.dec.2006
              • 11

              #7
              pentru misiunea casa.
              destinatia este 1 baie, 3 dormitoare, 1 hol

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Cred ca ar trebui sa alegeti o varianta care sa fie in concordanta cu finisajul ulterior al fiecarei camere.

                Daca pentru spatiul bai sau al bucatariei se utilizaeaza, probabil, o finisare cu placi ceramice atunci se poate apela la o sapa (neaparat cu amorsa prealabila - asa cum va fost propus), ca strat intermediar intre lemn si finisaj. Scanmdura existenta trebuei sa fie bine prinsa pe grinzi.

                Trebuie avuta in vedere si necesitatea hidroizolarii acestor spatii.

                Pentru camere sau holuri, presupun ca nu utilizati ceramica si atunci se impune o solutie care sa satisfaca cerintele impuse de parchet (care necesita o solutie cu placi de OSB spre exemplu sau poate ca nu aplicati alt finisaj si lasati doar scandura existenta... finisata cu produse specifice (grind, lac).

                Sunt foarte multe necunoscute iar o parte din aceste solutii ar fi trebuit sa le aveti creionate de la incputul lucrarii.. din faza de proiectare.

                Alt aspect este cel al izolatiei pardoselii sau tavanului de la parter.

                Comentariu

                Procesare...