Totul despre TERMOIZOLATIE (termosistem)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bill
    Membru marcant
    • 05.dec.2006
    • 419

    #46
    Multumesc pt. raspuns.
    Am fazut pe forum niste grafice, unde se indica temperatura la nivelul zidului, in interior si in exterior. Eu nu am masurat temperatura peretelui (acum e tardiv, a venit caldura), dar punand mana pe el (cand afara era ger) era efectiv cald, daca nu avea temperatura camerei era in orice caz foarte apropiata de cea a camerei. Singurul dezavantaj este faptul ca a micsorat suprafata camerei si acopera putin si tavanul (deranjeaza doar ca estetica).
    Eu cred ca e o solutie buna la camerele de pe colt, si nu numai, unde nu exista accesul la exterior (eu stau de ex. la etajul 3/9)

    Comentariu

    • paulvm
      Incepator
      • 22.apr.2007
      • 5

      #47
      costuri termoizolatie

      M-ar interesa la cat se ridica costurile totale per mp de izolatie exterioara,mai exact-izolare cu polistiren peste tencuiala-pana la stadiul de zugraveala al unei case

      Ma refer strict la materialele necesare,nu si la manopera.
      Eventual, imi puteti indica si un cost total-inclusiv manopera-orientativ?

      Comentariu

      • floringuta
        Incepator
        • 23.mar.2007
        • 83

        #48
        izolatie

        ce pot folosi pt a realiza izolatia ext polistiren extrudat sau expandat? de ce unul si nu celalalt? astept explicatii
        de ce la int. este cea mai buna izolatia cu rigips?
        cu respect, florin gl
        va astept cu info

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #49
          Daca cifrele nu s-au schimbat prea mult, intre timp:
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • paulvm
            Incepator
            • 22.apr.2007
            • 5

            #50
            merci frumos!

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #51
              Pe exterior:
              -se foloseste polistiren expandat pntru termoizolarea peretilor iar pe soclu se foloseste polistiren extrudat.
              Pe interior:
              -se foloseste vata de sticla deoarece este mai bun fonoizolant iar stratul de rigips protejeaza mai bine la socuri termoizolatia.
              Cu stima.

              Comentariu

              • popescugeorge
                Incepator
                • 11.feb.2007
                • 2

                #52
                Se poate lipi gips cartonul pe perete fara a fi nevoie sa fie prins pe profile cu suruburi? Daca da, cu ce?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #53
                  Postat în original de popescugeorge
                  Se poate lipi gips cartonul pe perete fara a fi nevoie sa fie prins pe profile cu suruburi? Daca da, cu ce?
                  Se poate. Pentru aceasta se utilizeaza ipsos adeziv. Fiecare producator din domeniul gips-cartonului are marca proprie de ipsos adeziv. Suportul se trateaza cu amorsa specifica si apoi se lipeste placa de gips-carton pe perete prin aplicarea adezivului pe placa.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #54
                    Gips cartonul se poate lipi pe perete cu un adeziv pe baza de ipsos dupa amorsarea peretilor cu amorsa specifica.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • floringuta
                      Incepator
                      • 23.mar.2007
                      • 83

                      #55
                      locuiesc la et 3 si un perete la sufr este comun cu casa scarii. pe acesta au aparut din loc in loc pete umede. de ce oare? si ce pot face sa dispara?
                      pot lasa ziua intreaga geamul deschis(daca nu e frig afara) si tot nu se usuca
                      cineva imi spunea ca din cauza ca am transformat buc in living cu intrare directa din hol(buc este mutata in balcon este spatiu ) aburii si frigul de aici se transmite si in camera chiar daca sta usa inchisa.
                      ce parere aveti?
                      Fișiere Atașate
                      cu respect, florin gl
                      va astept cu info

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #56
                        Pe casa scarii se pot vedea urme de umezeala ?
                        Posibil ca umezeala din apartament sa condenseze pe peretele mai rece care este comun cu casa scarii. Termoizolati peretele respectiv prin casa scarii cu polistiren expandat.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #57
                          Imi cer scuze pentru postarea initiala a raspunsului meu, in mesajul dvs. - acum am modificat... neatentia..de

                          Primul mesaj
                          Trei argumente:
                          1.Polistirenul extrudat nu permite respiratia peretilor - cel expandat permite.
                          2.Diferanta intre capacitatile de izolare ale celor doua produse este foarte mica (circa 10-15% in favoarea extrudatului).
                          3.Pretul extrudatului este de circa 3 ori si ceva mai mare ca cel al expandatului.

                          Pentru al doilea mesaj....

                          Inainte de modificarea efectuata au existat aceste probleme? In configuratia actuala atat bucataria cat si baia sunt surse care isi dau mana pentru cresterea umiditatii.. comunicarea intre cele doua fiind mult mai usoara. Oricat de buna ar fi hota din bucatarie circulatia aburului.. vaporilor se face foarte usor.... iar un perete ceva mai rece va duce la aparitia condensului. Presupun ca aceste puncte au un diamteru de cativa mm si au o culoare gri spre negru.. specifica mucegaiului.

                          Culoarea nu va disparea pana nu o curatati dvs... chiar daca peretele se va usca. Este semnul umiditatii excesive.. poate undeva la 75-80%.

                          Comentariu

                          • floringuta
                            Incepator
                            • 23.mar.2007
                            • 83

                            #58
                            am cumparat ap de 2 ani anul asta. anul trecut nu am avut aceste pete pe perete de la sufr. dar acum cred ca si din cauza ca sa facem economie de bani la caldura nu prea am dat drumul la calorifer si asta sa fie o problema de aparitie?
                            dar la dorm am izolat pe int cu polistiren+plasa,glet si lavabil si cpe plafon imbinare perete ext cu unul int a aparut mici pete de igrasie de ce?
                            cu respect, florin gl
                            va astept cu info

                            Comentariu

                            • floringuta
                              Incepator
                              • 23.mar.2007
                              • 83

                              #59
                              intrarea de la balcon in living se face direct nu am usa
                              credeti ca daca pun usa se modifica ceva?dar la iseire din buc fosta+hol nu pot pune deoarece am realizat ceva cu caramida stic,le si scafa
                              cu respect, florin gl
                              va astept cu info

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #60
                                Postat în original de floringuta
                                am cumparat ap de 2 ani anul asta. anul trecut nu am avut aceste pete pe perete de la sufr. dar acum cred ca si din cauza ca sa facem economie de bani la caldura nu prea am dat drumul la calorifer si asta sa fie o problema de aparitie?
                                dar la dorm am izolat pe int cu polistiren+plasa,glet si lavabil si cpe plafon imbinare perete ext cu unul int a aparut mici pete de igrasie de ce?
                                Din cauza umezelii din apartament si a proastei izolatii a peretelui exterior.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...