montare cabluri curent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • varga simona
    Incepator
    • 01.feb.2007
    • 12

    montare cabluri curent

    as vrea sa stiu cum se monteaza cablurile de curent la o zidarie(caramida porotherm de30)ce va fi tencuita ulterior.Ingropate(deci spart in caramida) sau aplicate pe caramida? Multumesc
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    Depinde de calitatea zidariei si grosimea estimata a tencuieli. Instalia electrica poate fi inacastrata total, partial sau poate fi aplicata pe zidarie ( am vazut pereti si cu 7 cm de tencuiala). Totusi la caramida poroterm cred ca peretii sunt destul de drepti ca sa eviti o tencuiala groasa si instalatia trebuie incastrata in zidarie. Ar fi bine sa pui in legatura electricianul cu constructorul care va tencui peretii.
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      MONTARE CABLURI CURENT

      Corect cum a spus dmugurel se fac slituri in zidarie,dar deasupra unde ai grinzile de beton cum faci ?chiar daca sunt peretii drepti tot incarci minim 2 cm .Electricianul nu pune tuburi pvc cu conductor FY ?Am inteles cablu ingropat.SUCCES.

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #4
        Ma repet, am mai postat si alta data: Prefer instalatia electrica executata prin sapa. La circuitele prin sapa se economiseste materiale (conductori si tuburi), nu se mai sparg peretii (e o problema la blocurile ceramice tip poroterm ). Singura conditie e sa se toarne sapa suficient de groasa incat sa acopere tuburile.
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          MONTARE CABLURI ELECTRICE

          Si eu tot asa lucrez domnule dmugurel prin sapa in afara de faptul ca se face economie de material de ce sa nu recunoastem ca este mai usor si pentru noi.Problema este ca am intalnit cazuri cand a trebuit sa sparg in grinda [cu acordul arhitectului si al beneficiarului]erau peretii strambi si grinda se incarca 1 cm si trebuia sa ajung cu alimentare la lampa de pe plafon .Cu respect.

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #6
            montare cabluri electrice

            buna Simona vad ca esti conectata ceva intrebari?

            Comentariu

            • varga simona
              Incepator
              • 01.feb.2007
              • 12

              #7
              Multumesc pt raspunsurile date.Mentionez ca am intrdus tuburile in caramida si inainte de aceasta manopera a existat o discutie aprinsa intre constructor si electricieni .Zidurile sunt destul de drepte(chiar drepte).

              Comentariu

              • DanielF_67
                Membru marcant
                • 22.mar.2007
                • 336

                #8
                montare cabluri curent

                Cu placere ne bucuram ca ti-au folosit raspunsurile.

                Comentariu

                Procesare...