Canal cu probleme ......MARI......

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Canal cu probleme ......MARI......

    In curte am un canal pentru colectarea apelor pluviale format dintr-un tub din beton de vre-o 20 si ceva - 30 cm diamertu, pozitionat vertical. La partea superioara (la nivelul dalelor de pavaj) este prevazul cu un grilaj metalic, iar in partea inferioara este legat la sistemul de canalizare (la aprox. 1,5 m adancime).
    PROBLEMA MARE este ca, atunci cand ploua foarte tare, canalizarea din strada nu face fata si refuleaza. Asa ca prin acest canal iese in curte o mizerie groaznica.
    Ce pot sa fac in aceasta situatie ??????

    Va multumesc.
  • pitonul
    Membru Marcant
    • 28.nov.2006
    • 828

    #2
    Re: AJUTOR...canal cu probleme ......MARI......

    Postat în original de bogdan.sb
    In curte am un canal pentru colectarea apelor pluviale format dintr-un tub din beton de vre-o 20 si ceva - 30 cm diamertu, pozitionat vertical. La partea superioara (la nivelul dalelor de pavaj) este prevazul cu un grilaj metalic, iar in partea inferioara este legat la sistemul de canalizare (la aprox. 1,5 m adancime).
    PROBLEMA MARE este ca, atunci cand ploua foarte tare, canalizarea din strada nu face fata si refuleaza. Asa ca prin acest canal iese in curte o mizerie groaznica.
    Ce pot sa fac in aceasta situatie ??????

    Va multumesc.
    Am impresia ca sunt niste supape de sens pentru canalizari ( se poate utiliza pentru partea de la tub inspre canalizarea din strada).
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 548

      #3
      Ceva exista. Am si vazut la un magazin ceva de genul, dar cand am intrebat detalii.....nimeni nu stie nimic. Vreau ceva detalii. Cat de bine-si fac treaba? Se pot monta vertical imediat sub grilajul de la nivelul dalelor? Presupun ca se acumuleaza mizerie in timp pe garnitura. Mai functioneaza in cazul acesta? Trebuie curatate foarte des? etc, etc .........
      Vreau cat mai multe raspunsuri si sugestii deoarece vreau sa-mi fac o imagine cat mai clara innainter sa ma apuc de lucru. Precizez ca o sa fac eu lucrarea deoarece mesterii cu care am discutat nu stiu nici ei foarte multe despre acest subiect......

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Se poate utiliza o clapeta antiretur. Aceasta are rolul de a impiedica circulatia inversa pe conductele de canalizare. Pozitia de montare este orizontala si se amplaseaza pe conduca.

        Clapetele antiretur se intretin periodic, la un interval de 6 luni.

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 548

          #5
          Si in situatia in care mi-e imposibil sa montez o clapete antiretut in pozitie orizontala, ce alternative am?

          Comentariu

          • pitonul
            Membru Marcant
            • 28.nov.2006
            • 828

            #6
            Postat în original de bogdan.sb
            Si in situatia in care mi-e imposibil sa montez o clapete antiretut in pozitie orizontala, ce alternative am?
            -Mai vorbiti si cu cei de la Primarie sau cei responsabili de canalizarea din strada poate fac ei o lucrare sa o largeasca pe a lor; Platiti canalul nu ?
            - Anulati scurgerea;
            -Mai construiti un camin tampon intre scurgerea existenta si legatura la strada.

            Succes !

            ps. Totusi , mai usor ar fi ( in afara de anularea scurgerii care e cea mai simpla ) sa puneti clapeta aia pe conducta ce pleaca de la tub.
            Ma intreb insa( poate imi raspunde dl Consultant) :
            Daca vine si apa de la dvs. si de la scurgerea din strada (supapa aia fiind buna sa nu va vina apa si mizerie din strada) nu se mai scurge nici de la dvs nimic inspre strada - in momentul maxim al blocarii supapei , o sa curga de la dvs.doar dupa ce se "linistesc apele" si presiunea scade in avalul supapei fiind mai mica decat cea din amonte. Deci daca debitul dvs. e mare , e rau si cu supapa , fiindca la momentul torentialei canalul tot nu-si va face treaba bine pentru dvs. supapa fiind inchisa de presiunea dinspre strada.
            Cea mai buna solutie ramane cea cu Primaria ("lupta cu morile de vant ")
            Pitonul Constructor
            :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

            Comentariu

            • bogdan.sb
              Membru Marcant
              • 23.aug.2006
              • 548

              #7
              Primaria........ca si inexistenta......se cheltuiesc mii si zeci (sau chear sute) de mii de euro cu focuri de artificii si spectacole (Sibiu), dar canalizarea ......
              In afara de canalizarea din curte, cand ploua foarte tare iese din matca si un parau care trece pe strada. Anul trecut in vara am avut intr-o noapte cam 30 cm apa in curte. In pivnite.....ce sa mai zic.......cam 1 m. Si am 70 mp de pivnite pline cu tot felul......Si nu m-a inundat apa de ploaia, ci cea din canal.....SI CULMEA, LOCUIESC IN CENTRUL ORASULUI, IN ZONA 1 !!!!! deci va imaginati prin ce am trecut. De vre-o 2 luni m-am apucat de renovari prin casa si cu ocazia asta incerc sa rezolv si problema cu inundatia. Mi-am facut un zid de beton de jur imprejuruul curtii (am garduri din lemn), poarta vreau sa o fac cu chedere, dar ramanre problema cu acel canal pentru ape pluviale......
              Daca mai aveti sugestii.......

              Comentariu

              • pitonul
                Membru Marcant
                • 28.nov.2006
                • 828

                #8
                Postat în original de bogdan.sb
                Primaria........ca si inexistenta......
                .....
                Daca mai aveti sugestii.......
                Nu mai am sugestii fara o poza de la fata locului. Inundatiile creeaza probleme multor oameni.
                Chemati totusi responsabilii de la Primarie. Sigur au un inginer in instalatii platit si de dvs. si de ceilalti cetateni acolo. E bine sa-i chemati ca sa stie ce probleme au in teritoriu altfel nu pot sa-si faca treaba si degeaba ii criticati.
                Pitonul Constructor
                :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                Comentariu

                • bogdan.sb
                  Membru Marcant
                  • 23.aug.2006
                  • 548

                  #9
                  Am facut la Primarie sesizari peste sesizari, individuale, colectiva, argumentate, etc, dar degeaba. Strada pe care locuiesc nu este prinsa in planul de modernizare....inca.....
                  De fapt ma intereseaza daca pot sa montez vertical o supapa de sens......

                  Comentariu

                  • pitonul
                    Membru Marcant
                    • 28.nov.2006
                    • 828

                    #10
                    Postat în original de bogdan.sb
                    .......
                    De fapt ma intereseaza daca pot sa montez vertical o supapa de sens......
                    Nu stiu daca sunt exact pe diametrul tubului dvs. si cred ca nu puteti monta vertical deoarece probabil ar sta semi-deschisa si n-ar etansa , insa puteti face un montaj ca o membrana pusa vertical terminata intr-un conector tip cot la 90 grd in care sa introduceti supapa. Supapa o puteti construi si dvs. E pe principiul bucsa cu un capac balama ( balamaua e la nivel superior in cot ) bineinteles cu garniturile de rigoare pentru etansare. Cu ceva vointa si imaginatie se poate face , numai ca v-am spus , in conditii de torentiala canalul dvs nu lucreaza din cauza supapei , deci tot cu modernizarea strazii o sa scapati , iar daca nu mai aveti rabdare , faceti un sistem de blocare temporara a canalului cum v-am spus , iar pentru ce vreti sa evacuati de la dvs. in caz de inundatii achizitionati o pompa cu accesoriile aferente. Inca ceva , daca tubul si canalul nu e etans, din cauza inundatiilor de la canalizarea din strada exista riscul sa apara scurgeri chiar daca ati pus supapa si apa sa va corodeze solul pe langa tub.
                    Pitonul Constructor
                    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                    Comentariu

                    • bogdan.sb
                      Membru Marcant
                      • 23.aug.2006
                      • 548

                      #11
                      Am inceput si eu sa ma gandesc sa montez orizontal acea clapeta si sa o leg printr-un cot de vechiul canal, iar sifonul sa-l montez in cealatta parte a clapetrei. Pentru asta trebuie sa fac si un fel de saht in care sa asez clapeta. Oricum e de preferat sa se adune apa de ploaie decat sa refuleze canalul

                      Comentariu

                      • pitonul
                        Membru Marcant
                        • 28.nov.2006
                        • 828

                        #12
                        Postat în original de bogdan.sb
                        Am inceput si eu sa ma gandesc sa montez orizontal acea clapeta si sa o leg printr-un cot de vechiul canal, iar sifonul sa-l montez in cealatta parte a clapetrei. Pentru asta trebuie sa fac si un fel de saht in care sa asez clapeta. Oricum e de preferat sa se adune apa de ploaie decat sa refuleze canalul
                        Succes si aveti grija pe viitor cand votati primarul si consilierii...! , acestia sa fie pe masura asteptarilor dvs.
                        Pitonul Constructor
                        :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                        Comentariu

                        • bogdan.sb
                          Membru Marcant
                          • 23.aug.2006
                          • 548

                          #13
                          Eu personal am foarte mare grija restul ....

                          Comentariu

                          • zxm_patrick
                            Membru marcant
                            • 27.iul.2006
                            • 665

                            #14
                            Ai ma...capitala culturala..saraca de ea
                            nenea ala de-acolo, un fel de videanu la scara mai mica...
                            tot sibiul e numai gropi, iar traficul a devenit un fel de pitesti!
                            la ce bani au curs in sibiu, meserie de johannis putea sa faca mult mai multe!
                            Ca sa nu mai vorbim de soseaua de centura..o penibilitate
                            Oricum, revenind la subiect.. stiu un prieten care a avut aceeasi problema ,o sa-l intreb sa vad cum a rezolvat...ca sa nu scriu aiurea
                            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Postat în original de bogdan.sb
                              Si in situatia in care mi-e imposibil sa montez o clapete antiretut in pozitie orizontala, ce alternative am?
                              ....................nu are cum sa nu se poata . E logic ca din canal canalizarea spre strada este putin in panta iar ce vine de la dvs e putin mai sus . Daca aveti fundul canalului cu ciment sclivisit spargeti tot si montati clapeta orizontal pe teava dinspre strada apoi returnati fundul canalului . Daca e canal vechi care are fundul neturnat faceti acum acest lucru .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...