Preintampinare iesire apa din WC si chiuveta bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mosqino
    Incepator
    • 24.mar.2007
    • 6

    Preintampinare iesire apa din WC si chiuveta bucatarie

    Buna ziua/seara...
    As vrea sa ma ajutati sa rezolv o problema care ma chinuie de cateva zile.
    Ne renovam garsoniera la parterul unui bloc de 11 etaje si am vazut de cateva ori in chiuveta de la bucatarie apa venita din instalatia de scurgere. Intrebarea mea este daca nu cumva exista ceva sistem (inafara celui de la sifonul chiuvetei) care sa functioneze eventual ca si supapa (adica sa lase apa sa treaca doar intr-o directie)?
    Si problema cu WC-ul? Ceva care sa functioneze in acelasi mod ca si mai sus.
    Va multumesc, cu respect.
  • valeriu ciprian
    Membru Marcant
    • 09.feb.2006
    • 895

    #2
    Pentru a nu avea surprize foarte neplacute in special din partea WC-ului este indicat sa iti faci scurgere separata in subsolul blocului.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6886

      #3
      Puteti intercala pe conductele de scurgere clapete de retinere (binenteles ca la diametrele existente la conducte).
      Cu stima.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1553

        #4
        Problema dvs. se datoreaza infundarii coloanei de scurgere.
        Se impune verificarea traseului de canalizare in subsolul blocului si curatarea acestuia.

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2237

          #5
          Re: canalizare interioara

          Postat în original de Adi Coman
          Buna ziua,
          Locuiesc la bloc, la parter si vreau sa-mi fac o separare la WC si chiuvete. Vreau sa stiu de care tevi sa cumpar (din ce material si sistemul de prindere) si daca este bine sa fac scurgerea pana in canalizarea din afara blocului sau ?n teava principala de scurgere a blocului.
          Ma gandesc sa folosesc tevi din plastic cu imbinare in garnituri si sa duc scurgerea pana in canalizarea de afara.
          Mul?umesc.
          Incercati sa nu mai folositi diacritice.
          Am sa sterg contul pentru ca exista o eroare si am rugamintea sa creati alt cont - poate avea aceleasi date.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • Adi Coman
            Incepator
            • 10.oct.2007
            • 5

            #6
            canalizare interioara

            PowerMC imi cer scuze, n-o sa se mai repete.

            Revin cu mesajul si astept raspuns

            Buna ziua,

            Locuiesc la bloc, la parter si vreau sa-mi fac o separare la WC si chiuvete. Vreau sa stiu de care tevi sa cumpar (din ce material si sistemul de prindere) si daca este bine sa fac scurgerea pana in canalizarea din afara blocului sau in teava principala de scurgere a blocului.
            Ma gandesc sa folosesc tevi din plastic cu imbinare in garnituri si sa duc scurgerea pana in canalizarea de afara.
            Multumesc.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1553

              #7
              Din ce motiv doriti acest lucru?
              Exista anumite probleme cu canalizarea care nu pot fi rezolvate altfel?

              Comentariu

              • Adi Coman
                Incepator
                • 10.oct.2007
                • 5

                #8
                Doresc acest lucru pentru ca mi s-a intamplat sa se umple chiuveta la bucatarie in seara cand am ajuns acasa dupa o calatorie de cateva zile. Ma intreb: ce s-ar fi intamplat daca se infunda cand nu eram acasa?.
                Am coborat la subsol si am desfundat cotul respectiv, dar nu vreau sa se mai intample. De aceea am hotarat sa fac separarea.

                Comentariu

                • magic ovi
                  Incepator
                  • 13.oct.2006
                  • 4

                  #9
                  O alta solutie se ofera si in site-ul
                  With SFA you can install a toilet, a bathroom, a kitchen, or a laundry room wherever you want, without any major remodelling

                  Comentariu

                  • Adi Coman
                    Incepator
                    • 10.oct.2007
                    • 5

                    #10
                    Multumesc pentru varianta SFA GROUP, dar nu este cea mai buna. Iti ofera oarecare siguranta, este mai comoda, dar investitia este mai mare si trebuiesc efectuate niste modificari pentru a putea instala o sanipompa. Garantia este destul de mica, pe langa garantia separarii de scurgearea comuna.
                    Daca aveti un raspuns pentru mine, multumesc.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6886

                      #11
                      Bun, sa zicem ca reusiti separarea de coloana de colectare comuna, desi practic este mai greu de executat. Ce faceti in continuare ? Trebuie sa cereti aprobare pentru saparea unui sant, pentru amplasarea unei conducte, pentru efectuarea unui racord in reteaua locala etc.
                      Dificil si scump in opinia mea.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • johnyboy_
                        Incepator
                        • 15.oct.2007
                        • 3

                        #12
                        rezolvare

                        Eu locuiesc la parter si am rezolvat problema prin separare. Eu m-am conectat cu toate scurgerile la teava pluviala in subsol. Pe care sunt conectat numai eu. Daca iti dau voie vecinii sa faci traseu prin boxe pana la pluviala se merita investitia.

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1553

                          #13
                          Postat în original de Adi Coman
                          Doresc acest lucru pentru ca mi s-a intamplat sa se umple chiuveta la bucatarie in seara cand am ajuns acasa dupa o calatorie de cateva zile. Ma intreb: ce s-ar fi intamplat daca se infunda cand nu eram acasa?.
                          Am coborat la subsol si am desfundat cotul respectiv, dar nu vreau sa se mai intample. De aceea am hotarat sa fac separarea.
                          Inteleg ca problema reala este nefolosirea corespunzatoare a canalizarii de catre locatarii imobilului.
                          Singura varianta pe care o aveti este racordarea directa a conductei dvs. la conducta existenta cu mentiunea ca inteparea acesteia se va face dupa cotul respectiv sau cat mai aproape de iesirea din imobil.

                          Legarea canalizarii la conducta pluviala este interzisa.

                          Comentariu

                          • johnyboy_
                            Incepator
                            • 15.oct.2007
                            • 3

                            #14
                            Daca conducta pluviala este conectata la sistemul de canalizare, ca in cazul meu, de ce ar fi interzis conectarea la ea?

                            Comentariu

                            • Adi Coman
                              Incepator
                              • 10.oct.2007
                              • 5

                              #15
                              Nu se pune problema de sapat sant. De la iesirea conductei de scurgere comuna din bloc in calazarea orasului sunt 2,5 m, iar prin pamant exista un tub din ciment. Sincer, nu am fost atent daca mai incape o alta conducta de scurgere - a mea - pe acolo, dar daca nu incape ma voi lega de conduca comuna exact la iesirea din bloc. Voi avea probleme vreodata? Se poate infunda pe ultimii 3 m?
                              La subsol, boxele nu se intersecteaz? cu conducta de scurgere, nu deranjez pe nimeni. Ma voi folosi de inclinatia conductei comune pe acelasi traseu.
                              Am gasit conducte din PVC de 110, cu toate coturile, racordurile de vizitare, etc, toate cu imbinare in garnituri. Este bine?

                              Comentariu

                              Procesare...