este nevoie de organizare de santier?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raluca33
    Incepator
    • 23.apr.2007
    • 2

    este nevoie de organizare de santier?

    Buna ziua, sunt un nou utilizator. Am o mica casa si doresc sa fac amenajari interioare. M-am lovit de cateva probleme si sper ca cineva sa ma sfatuiasca.
    Trebuie sa fac organizare de santier in cazul amenajarilor interioare? Sau este suficient sa mut contoarul intr-un loc neafectat de modificari cu ajutorul unei firme autorizate? Precizez ca in aceste amenajari o parte din peretii interiori se demoleaza, inclusiv cel pe care este acum contoarul.
  • Nicoleta42
    Incepator
    • 23.apr.2007
    • 2

    #2
    actualizare raspuns

    Buna ziua, sunt si eu un nou utilizator. Am un apartament cu doua camere si doresc sa fac cateva amenajari interioare. Astept si eu raspunsurile de la aceasta intrebare.
    Nicole

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      ESTE NEVOIE DE ORGANIZARE DE SANTIER?

      Buna ziua despre ce amenajari este vorba ?ca sa stimi noi[ care este intrebarea NICOLETA//?]

      Comentariu

      • raluca33
        Incepator
        • 23.apr.2007
        • 2

        #4
        este nevoie de organizare de santier?

        Am spus ca este vorba de demolarea unor pereti interiori, intre care cel pe care este acum contorul. Urmeaza sa se faca o noua compartimentare.

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          Re: este nevoie de organizare de santier?

          Postat în original de raluca33
          Am spus ca este vorba de demolarea unor pereti interiori, intre care cel pe care este acum contorul. Urmeaza sa se faca o noua compartimentare.


          Casa s-au apartament ca nu mai inteleg,am intrebat pe NICOLETA SI raspunde RALUCA ciudat...

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Organizarea de santier (daca prin asta intelegeti diriginte de santier si alte nebunii) nu este necesara pentru amenajarile interioare.

            Partea cu demolarea peretilor si alte lucrari de acest gen impune necesitatea unei aprobari (autorizatie, proiect etc). Dupa obtinerea aprobarilor necesare (asta tine de primarie) puteti trece la efectuarea lucrarii.
            Pentru restul lucrarilor (faianta, gresie, parchet, vopsitorii, finisaje pereti etc.) nu este necesara autorizatia.

            Partea cu contorul de energie se poate face numai de catre personal al furnizorului de energie electrica sau societati/persoane autorizate agreat de acesta. Asta pentru ca acest contor este are un sigiliu si este proprietatea furnizorului.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Incepeti prima data cu aducererea la fata locului pentru o consultare eventual expertiza un inspector autorizat MLPAT.
              O sa va sfatuiasca la fata locului ce pereti se pot demola fara a afecta structura de rezistenta a cladirii.
              Cu stima.

              Comentariu

              Procesare...