Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Instalatii HI-FI in casele noastre

    Dupa cum spune si titlul, in acest topic pasionatii de acest domeniu isi pot prezenta "sculele" audio/video si pot discuta de proiectele actuale si de viitor, pentru ca o instalatie de sunet a unui pasionat nu e niciodata finalizata.

    Vom discuta de setup-uri, de cabluri, de scule digitale si analogice si tot ce tine de acest vast domeniu.
    Curentul nu iarta!
  • The Hammer
    Incepator
    • 24.apr.2007
    • 7

    #2
    Am nevoie de parerea unui expert...

    In apartamentul cumparat recent (in sufragerie) as vrea sa-mi instalez un sistem 5.1 de la Bose, insa as vrea daca se poate sa fie ascuns sub un tavan fals sau ceva de genul acesta... (boxele adica) insa sa nu aiba vreo influenta negativa asupra sunetului obtinut astfel.
    M-am gandit la un sistem Bose acoustimass 6 plus un receiver rxv359 si un dvd 559 Yamaha... si un Lcd de 80 cm sony. Cineva mi-a recomandat o astfel de configuratie, avand o buna balanta calitate-pret.
    Inca mai astept parerea unui expert si pentru configuratie si apoi daca se pot ascunde cumva in pereti: firele si boxele.
    Multumesc anticipat!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Acoustimass 6 de la Bose este un sistem destinat pentru a fi montat pe niste suporti mai inalti sau pe perete, aparent. Daca le vei pune intr-un tavan fals, orientate in jos nu vei mai obtine acelasi efect ca atunci cand ar fi montate pe suporti. Daca doresti intradevar ceva care sa sune bine si sa fie montat in perete sau in tavan achizitioneaza niste produse special destinate pentru acolo cum ar fi spre exemplu cele din link-ul urmator: http://www.monitoraudio.co.uk/range.php?application=0

      Cablurile pot fi mascate elegant prin pat de cablu de dimensiuni mici.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • mmv
        Incepator
        • 07.dec.2006
        • 27

        #4
        doresc o recomandare pentru receiver+cd player+boxe intr-un buget de ~1000 euro.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          O sa le folosesti pentru muzica exclusiv sau si pentru DVD filme etc?
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • mmv
            Incepator
            • 07.dec.2006
            • 27

            #6
            ambele,stereo pt.muzica si surround pentru filme.
            eventual un receiver cu optiunea stereo/5.1. ?

            Comentariu

            • viorelcoman
              Incepator
              • 08.mar.2007
              • 36

              #7
              exista sisteme wirless,un pic mai scumpe dar nu mai ai fire

              Comentariu

              • The Hammer
                Incepator
                • 24.apr.2007
                • 7

                #8
                Si pentru muzica si pentru filme...
                Se pare ca voi avea de ales chiar de la Bose ceva incorporat in perete, insa sunt inca in negocieri si nu sunt hotarat... am de spart prin pereti destul fiindca si la LCD imi trebuie in spate un spatiu in peretele fals pentru cabluri de la PC, de la cabluTV, plus altele de la camera video, etc.
                Vreau sa-mi ascund toate firele si nu numai printr-un pat de cablu ci chiar prin peretele fals sau daca nu chiar am sa sparg peretele...
                Dupa cum ati observat sunt impatimit!
                Multumesc!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Arata foarte bine un sistem unde nu se vede nici un cablu, insa pentru unii nu e solutia ideala deoarece schimba tot timpul cate ceva din sistem (incinte acustice, cabluri etc)

                  "mmv" - Pentru a iti putea cauta niste produse care sa se incadreze in bugetul tau si sa te si satisfaca trebuie sa te hotarasti daca doresti un sistem cu 2 incinte acustice mai speciale sau ceva mai ieftin insa sa fie 4 incinte + un subwoofer. Care va fi ponderea filme / muzica ? Daca asculti mai multa muzica si apreciezi sunetul de calitate iti recomand doua incinte mai mari, pentru care nu iti mai trebuie subwoofer sa zicem Monitor Audio BR5. Daca doresti sa vizionezi filme si sa ai un subwoofer care sa ajute sistemul sa reproduca frecvente f. joase (explozii etc) pe care sa le simti mai mult sub forma de vibratii in podea decat pe cale auditiva atunci ai nevoie de un amplituner, 4 incinte si un subwoofer.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • mmv
                    Incepator
                    • 07.dec.2006
                    • 27

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice

                    "mmv" - Pentru a iti putea cauta niste produse care sa se incadreze in bugetul tau si sa te si satisfaca trebuie sa te hotarasti daca doresti un sistem cu 2 incinte acustice mai speciale sau ceva mai ieftin insa sa fie 4 incinte + un subwoofer. Care va fi ponderea filme / muzica ? Daca asculti mai multa muzica si apreciezi sunetul de calitate iti recomand doua incinte mai mari, pentru care nu iti mai trebuie subwoofer sa zicem Monitor Audio BR5. Daca doresti sa vizionezi filme si sa ai un subwoofer care sa ajute sistemul sa reproduca frecvente f. joase (explozii etc) pe care sa le simti mai mult sub forma de vibratii in podea decat pe cale auditiva atunci ai nevoie de un amplituner, 4 incinte si un subwoofer.
                    in principal muzica o sa fie baza.
                    la 5.1, pentru un "central" unde auzi dialoguri si boxele de spate unde suiera un glont sau scartaie un cauciuc,nu cred ca e nevoie de un buget foarte mare. deci intr-o prima faza discutam de streo.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Daca doresti poti sa achizitionezi niste scule pregatite sa primeasca un upgrade in timp.
                      Ideea este ca in general un amplificator dedicat va suna mult mai bine ca un amplificator cu circuite integrate dintr-un reciever 5.1. Ca CD player poti folosi un DVD player de calitate, ca sa nu mai ai o unitate separata.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Am o instalatie HI-FI de vre-o 20 ani. Pacat ca nu raguseste
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Eu zic ca e bine ca nu a "ragusit" Inseamna ca este de calitate!
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • DoLaR_2702
                            Incepator
                            • 17.iun.2006
                            • 48

                            #14
                            Eu detin o statie de amplificare Electronica la fel de batrana ca 'instalatie HI-FI' a Maistrului Max plus 2 boxe construite in balcon si sunt foarte multzumit de sunetul oferit, iar cand imi vine pofta sa ascult muzica mai tare o fac in asa fel incat sa auda si cei din blocurile vecine . Nu cred ca se supara pe mine ca ascult muzica de buna calitate.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Scuze, dar eu ma refeream la nevasta. Ea e cu "sonorizare" in casa.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...