Canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rares26
    Incepator
    • 15.apr.2007
    • 4

    Canalizare

    Recent am instalat un hidrofor, dupa ce am citit cate ceva pe acest forum a trebuit sa schimb locul unde doream sa construiesc fosa pentru ca era prea aproape de put. Adancimea de la suprafata pana la apa este de 25 m si ma gandeam ca nu o sa am probeleme dar...e mai sigur sa tin cont si de norme. Problema pe care o am sunt acele coturi din desen. Mentionez ca teava de pvc pe care o am este de 110. Pot construi canalizarea in felul acesta? Cam ce panta ar trebui sa-i dau avand acele coturi? Va multumesc!
    Fișiere Atașate
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1553

    #2
    Teava de 110 este necesara doar pe tronsonul dintre baie si fosa. Pentru eliminarea apelor uzate de la bucatarie se poate utiliza un traseu de 50.
    Panta minina a canalizarii de 110 pana la fosa va fi 1/100.

    Comentariu

    • rares26
      Incepator
      • 15.apr.2007
      • 4

      #3
      Multumesc pentru ajutor, este de ajuns panta de 10 cm la traseul meu chiar daca exista cele doua coturi. Ma refer la tronsonul baie-fosa. Am sa fac o panta de 20 pentru siguranta. Tinand cont de diametrul conductei si o panta de 20 sa zicem, la ce adancime ar trebui sa pun in pamant conducta? Tot un 50?

      Comentariu

      • aless
        Membru
        • 20.iun.2005
        • 270

        #4
        Pe trasee ingropate nu se monteaza coturi pentru schimbarea directiei.
        Se executa camine de beton vizitabile. Daca nu ma insel deja exista pe piata camine din pvc. Incercati pe site-ul Valrom.

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1553

          #5
          Cred ca exagerati... o panta de 20 inseamna ca la 1m aveti o diferenta de nivel de 20 cm. Puteti merge cu 2 % panta.

          Exista camine din polietilena in oferta Valrom.

          Canalizarea se amplaseaza sub cota de inghet, care variaza intre 0,7 si 1m.
          Nu inteleg de ce doriti conducta de 110 mm pentru bucatarie!
          Panta traseului de la bucaratie pana la conducta de 110 din baie poate fi diferita.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6889

            #6
            "Canalizarea se amplaseaza sub cota de inghet, care variaza intre 70-90 cm"

            De ce este nevoie pentru amplasarea unei conducte de scurgere la o asemenea adancime ?
            Cu stima.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1553

              #7
              Considerati adancimea mica sau mare?

              La iesirea in exterior a conductelor de canalizare din cladiri se tine cont de adancimea minima de protectie contra inghetului. Aceasta adancime este in conformitate cu cele mentionate in STAS 6054 (a se vedea cotele mentionate in mesajul anterior).

              In aceste conditii, daca nu este posibila aceasta pozare se prevad alte masuri specifice contra inghetului.

              Comentariu

              • rares26
                Incepator
                • 15.apr.2007
                • 4

                #8
                Am cautat dar nu am gasit nimik in legatura cu acele camine. Chiar nu imi dau seama cum ar trebui sa fac acele coturi si in plus este o problema. In cazul meu traseul de la baie la fosa, cel de 10 m este in afara gardului si nu prea imi permite sa fac camere de vizitare.Am achizitionat pentru teava de 110 un fel de T invers care se instaleaza pe traseu pt vizitare dar nu il pot monta decat pe ultima portiune a tevii sa am acces la ultimul cot. Fara coturi chiar nu inteleg cum as putea construi canalizarea. In rest totul imi este clar...adancimea la care trebuie ingropata conducta, panta, iar traseul de la bucatarie la baie am sa-l fac dintr-o conducta mai subtire folosind o reductie asa cum imi recomandati.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #9
                  Fosa dvs. este deja pozitionata?

                  In mod normal traseul de canalizare trebuie sa fie cat mai scurt si cu cat mai putine schimbari de directie.

                  Pentru cazurile cand nu se poate pastra directia se realizeaza cotul la 90 grade cu ajutorul a doua piese la 45 grade si un tronson drept intre acestea.

                  O modalitate de realizare a caminului de inspectie poate fi vazut in foto.

                  Iesirea din casa cum o realizati? Aveti goluri prevazute in fundatie?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • rares26
                    Incepator
                    • 15.apr.2007
                    • 4

                    #10
                    Fosa este deja pozitionata, iar fundatia casei nu este prevazuta cu gauri pentru conducta. Am niste coturi rotunjite din comert. Din pacate nu am o alta solutie si nu pot folosi un traseu drept, stiu ca este cel mai indicat.

                    Comentariu

                    • robi69
                      Membru
                      • 12.ian.2007
                      • 143

                      #11
                      canalizare

                      Buna dimineata,

                      Ma puteti ajuta si pe mine in a stabili traseul pentru canalizarea exterioara pentru casa din schita atasata??

                      Multumesc anticipat
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12199

                        #12
                        Re: canalizare

                        Postat în original de robi69
                        Ma puteti ajuta si pe mine in a stabili traseul pentru canalizarea exterioara pentru casa din schita atasata?
                        Cam asa vad eu canalizarea facuta . Caminele le poti face din tuburi de put cu fundul turnat si sclivisit , cu pantele si scurgerile necesare . Camine A , C , D le poti face din tub de 80 cm , caminele B , care sint de trecere si curatire ( in caz de probleme ) din tuburi de 30 cm .
                        Fișiere Atașate
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • robi69
                          Membru
                          • 12.ian.2007
                          • 143

                          #13
                          multumesc mult,eu ziceam sa fac pe partea cu garajul ,dar voi vedea.Ce rol au aceste camine si din ce se realizeaza??

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12199

                            #14
                            Postat în original de robi69
                            multumesc mult,eu ziceam sa fac pe partea cu garajul ,dar voi vedea.Ce rol au aceste camine si din ce se realizeaza??
                            Daca mergeti pe spatele curtii va coboara mult nivelul la care ajunge teava in fosa + ca este bine pt viitor cind veti avea canalizare . Daca vreti sa fiti prevazator faceti caminul D la dimensiunile 1x1x1,5 m cu capac de 0,7x0,7 sa fiti pregatit pt canalizare . In caz ca ajunge si pe acolo, teava de la strada se introduce in el , intrerupeti legatura spre fosa , turnati fundul si dati drumul spre strada . Daca faceti asa trebuie sa treceti cu teava actuala de canalizare prin acel camin , dintr-o bucata si sa montati doar o piesa de curatire si un teu . Asta deoarece acum tevile pot fi mai sus decit fundul caminului . Restul de camine v-am spus le puteti face usor din tuburi de put .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • ombun
                              Membru Marcant
                              • 12.feb.2007
                              • 569

                              #15
                              referitor la panta de scurgere pt canalizarea de 110, am inteles (din alte discutii pe forum) ca nu ar fi de dorit nici o panta prea mare deoarece exista percolul ca apa menajera scurgandu-se prea repede, sa nu antreneze odata cu ea si materiile de dejectie mai grele sau grosiere...deci grija mare...
                              vreau sa fac o casa !

                              Comentariu

                              Procesare...