Refacerea instalatiei electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Robert79
    Membru
    • 08.mar.2007
    • 145

    Refacerea instalatiei electrice

    Deoarece m-am apucat sa termoizolez pereti cu vata minerala si rigips ma gandeam ca este momentul sa mai fac si cateva prize.
    Intr-un dormitor am o priza cu conductori care duc direct la o siguranta din tablou ,conductori de cupru de 2.5.
    Intrebarea mea este daca pot desfinta aceasta priza , facand-o doza de distributie din care sa plec cu conductori de cupru de 2.5 , catre 5 prize care vor avea urmatorii consumatori :
    1 : veioza si / sau ceas
    2 : televizor si / sau calculator
    3 : televizor
    4 : calculator
    5: aspirator , etc
    toti consumatorii este posibil sa mearga concomitent , aflandu-se in 2 dormitoare.
    Nu mai stiu acuma de ce valoare este siguranta la care e legata priza respectiva dar am posibilitatea sa o schimb in cazul in care nu are valoarea necesara ( mai am pe acasa 3 sigurante Legrand de diferite valori), deci , ce valoare ar trebui sa aibe?
    Deoarece voi schimba si amplasarea comutatorului pentru iluminat si am cuparat deja conductor de cupru de 2.5 , il pot folosi pe acesta sau trebuie de 1.5 ?
    Va multumesc anticipat
    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    Poti folosi conductori de 2.5 mm2 la comutator cu conditia sa poti conecta la borne ( la unele game de aparataj nu se poate).
    Poti transforma fara grija doza de aparataj in doza de derivatie, conductorul sigur va face fata la cosumatori enumerati, doar conexiunile sa fie corect executate si sa folosesti aparataj de calitate.

    <Nu mai stiu acuma de ce valoare este siguranta la care e legata priza respectiva dar am posibilitatea sa o schimb in cazul in care nu are valoarea necesara ( mai am pe acasa 3 sigurante Legrand de diferite valori), deci , ce valoare ar trebui sa aibe? >
    Poti folosi sigurante de 16A.


    Succes!
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Consumatorii obisnuiti enumerati de tine nu ar trebui sa consume insumati mai mult de 13A, deci 16A; daca siguranta este de 20A poti sa o lasi asa.
      Conductorul de 2.5 mm2 va face fata si el fara probleme.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Robert79
        Membru
        • 08.mar.2007
        • 145

        #4
        Multumesc pentru raspunsuri.
        Am pus deja aseara tevile si conductorii pentru realizarea prizelor enumerate mai sus fara a executa conexiunile.
        Cum sa fac sa execut corect conexiunile?( legarea conductorilor care vin de la tablou de conductorii prizelor )
        Voi folosi la comutator conductor de 1.5 ca sa nu am surprize.
        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

        Comentariu

        • puisorm
          Incepator
          • 12.nov.2006
          • 58

          #5
          pentru prizele de calculator e recomandat sa ai impamantare..
          eu personal nu sunt da acord ca acolo sa faci o doza de ramificatie din care sa alimentezi si priza si lumina..daca pe pertele ala pui rigips pe profil recomandarea mea ar fi sa montezi un mic tablou cu 4 sigurante, 2 lumina , 2 prize si eventual legaturile sa le faci in tabloul ala.

          Comentariu

          • Robert79
            Membru
            • 08.mar.2007
            • 145

            #6
            Toate prizele pe care le voi realiza vor fi cu impamantare.
            Din doza acea voi lega doar prizele .
            Pentru instalatia de lumina voi modifica doar pozitionarea comutatorului , si o voi realiza prin inlocuirea conductorilor existenti cu unii mai lungi pentru a nu le inadi.
            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

            Comentariu

            • Codex
              Membru
              • 12.mai.2006
              • 253

              #7
              Postat în original de puisorm
              pentru prizele de calculator e recomandat sa ai impamantare..
              eu personal nu sunt da acord ca acolo sa faci o doza de ramificatie din care sa alimentezi si priza si lumina..daca pe pertele ala pui rigips pe profil recomandarea mea ar fi sa montezi un mic tablou cu 4 sigurante, 2 lumina , 2 prize si eventual legaturile sa le faci in tabloul ala.
              daca ar fi un nivel de consum mare se justifica un tablou in loc de doza dar asa cu un consum cum 16 amperi cnsider ca ar fi inutil.

              Totusi e gandita bine ideea de a face priza separata pentru consumatorii mai "firavi" gen calculator care sunt sensibili la socurile de curent.
              EX: Un bec care se arde sa fie pe acelasi circuit cu un calculator intrerupe atat siguranta daca e cazul cat si circuitul unui calculator afectandu-l mai mult sau mai putin

              Cu respect
              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

              Electrician autorizat IIA + IIB

              Comentariu

              • dmugurel
                Membru marcant
                • 14.feb.2006
                • 306

                #8
                Nu complicati lucrurile degeaba, Robert79 nu a scris nimic de iluminat, doar a trecut o veioza si/sau ceas la consumatori. Cat despre consumatori totzi trebuie considerati "firavi", aspiratorul cat se foloseste in camera? maxim 10 minute pe saptamana si atunci nu stai si la calculator.
                Spor la munca Robert.
                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  cat timp este vorba de o prelungire de circuit pentru 5 prize ... spor la treaba.
                  atat sa ai grija ca ciruitul care il realizezi nou si este o prelungire a unuia mai vechi sa nu mai aiba si alte ramificatii care in total sa presupuna un consum mai mare de 25A. (ar trebui sa schimbi conductorul in acest caz)

                  Cu respect
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • Robert79
                    Membru
                    • 08.mar.2007
                    • 145

                    #10
                    Cum execut corect conexiunile , ma refer la legarea conductorilor prizelor de cei din doza de distributie ?
                    Multumesc
                    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #11
                      Postat în original de Robert79
                      Cum execut corect conexiunile , ma refer la legarea conductorilor prizelor de cei din doza de distributie ?
                      Multumesc
                      In principiu respecta culorile si corectitudinea fazei
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Daca te referi la conexiune in sine poti folosi reglete sau pur si simplu rasucesti firele intre ele bine, le cositoresti si le izolezi cu o banda de calitate sau un tub termofit.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2398

                          #13
                          Conductorii fiind din Cu, ar fi foarte bine daca conectarea lor o faci prin lipire cu fludor. Izolarea cu tub termofit ales la diametrul corespunzator. Pozitionarea conexiunilor in doza de ramificatie sa fie facuta astfel incat in caz de inundatie de la vecinul de deasupra, apa sa nu patrunda in zona de contact.
                          O zi buna!

                          Comentariu

                          Procesare...