Pozare circuite electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • otehf
    Membru
    • 20.mar.2007
    • 190

    Pozare circuite electrice

    hello,

    Am 3 intrebari

    1. se poate trece printr-un singur tub 2 cabluri pentru iluminat si 3 pentru circuitul de priza. Adik in total 5 cabluri printrun tub?

    2. Am caramida Poroterm 30. Cu ce ma sfatuiti sa sparg pt trasee? Exista vreun disc special?

    3. Din cazul dozelor?

    Multumesc
  • Ghitaoprea
    Membru
    • 24.mai.2006
    • 132

    #2
    Circuite electrice

    Se pot introduce in acelasi tub circuite de priza si de iluminat binenteles sectiunea tubului se alege in rapot de numarul firelor si diametrul lor.

    Comentariu

    • Ghitaoprea
      Membru
      • 24.mai.2006
      • 132

      #3
      Circuite electrice

      Puteti folosi un polizor unghiular cu disc diamantat.Descul care tae faianta si gresia este OK.Locul unde vin dozele se pot adinci cu o dalta sau cu masina de gaurit cu percutie folosind un burghiu cu care se dau gauri dupa conturu dozei.Tineti cont de grosimea tencuelii pentru a nu raminea dozele ingropate prea adinc in perete.

      Comentariu

      • Ghitaoprea
        Membru
        • 24.mai.2006
        • 132

        #4
        Re: Circuite electrice

        Postat în original de Ghitaoprea
        Puteti folosi un polizor unghiular cu disc diamantat.Discul care tae faianta si gresia este OK.Locul unde vin dozele se pot adinci cu o dalta sau cu masina de gaurit cu percutie folosind un burghiu cu care se dau gauri dupa conturu dozei.Tineti cont de grosimea tencuelii pentru a nu raminea dozele ingropate prea adinc in perete.

        Comentariu

        • dmugurel
          Membru marcant
          • 14.feb.2006
          • 306

          #5
          Poti pune prin acelasi tub si conductori pt. circuitul de prize si pt cel de iluminat, daca circuitele sunt alimentate la tensiune identica.
          Pentru a sparge mai putin si a folosi mai putine materiale recomand instalatia executata prin sapa.
          La taierea caramizilor poti folosi polizorul unghiular, discul diamantat si neaparat masca de praf.
          Pt sectiunea tuburilor de protectie in functie de numarul si sectiunea conductorului vezi I7-2002 anexa 12.2

          Spor la munca !
          Fișiere Atașate
          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            pentru doze sunt carote, iar pentru canale masini asemanatoare flexului cu 2 discuri diamantate....

            Comentariu

            • otehf
              Membru
              • 20.mar.2007
              • 190

              #7
              multumesc

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Poti traversa cu circuitele de care ai zis printr-un singur tub.

                Pentru trasee o dalta demolatoare montata pe o masina de gaurit cu optiune pentru asa ceva, iar la doze cu carota. Echipamentele sunt scumpe si investitia nu renteaza pentru a iti face doar o instalatie electrica. Mai bine apelezi la cineva care iti poate imprumuta uneltele sau sa te ajute la executarea traseelor.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Re: Traseu cabluri

                  Postat în original de otehf
                  hello,

                  Am 3 intrebari

                  1. se poate trece printr-un singur tub 2 cabluri pentru iluminat si 3 pentru circuitul de priza. Adik in total 5 cabluri printrun tub?

                  Multumesc
                  Sa ai grija ca trecand cele 5 prin acelasi tub sa nu depasesti limita de curent pe ele prescrisa in normativul I7 conform cu numarul de conductoare in acelasi tub. Limita de curent pe acelasi conductor scade odata cu cresterea numarului de conductoare in acelasi tub.

                  Cu respect
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • ciprian0815
                    Membru
                    • 11.feb.2007
                    • 122

                    #10
                    canal pt. copex in caramida

                    Am o nedumerire,am de pus copex de 16 pe caramida 2 trasee ,prize si iluminare ,caramida e netencuita si cu golurile,caramida romaneasca clasica ,pusa de meserias asa cum se pune caramida ,deci necesita tencuire si o usoara indreptare nefiind de o calitate deosebita.
                    Intrebarea mea este cit se tencuieste de gros in mod normal un astfel de zid pt as vrea sa sparg cit de putin ,nici nu stiu cu ce f. bine ,nici nu am decit o masina normala de gaurit care se lupta din greu cu caramida si nici nu am vreme de spart caramida si ca sa pun 2 tuburi ingropate trebuie sa sparg f. mult si ajung la vecina cu care am zidul in comun.Deci va rog un sfat cum sa procedez sa afectez cit de putin caramida si sa termin repede.

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1360

                      #11
                      Re: canal pt. copex in caramida

                      Postat în original de ciprian0815
                      Am o nedumerire,am de pus copex de 16 pe caramida 2 trasee ,prize si iluminare ,caramida e netencuita si cu golurile,caramida romaneasca clasica ,pusa de meserias asa cum se pune caramida ,deci necesita tencuire si o usoara indreptare nefiind de o calitate deosebita.
                      Intrebarea mea este cit se tencuieste de gros in mod normal un astfel de zid pt as vrea sa sparg cit de putin ,nici nu stiu cu ce f. bine ,nici nu am decit o masina normala de gaurit care se lupta din greu cu caramida si nici nu am vreme de spart caramida si ca sa pun 2 tuburi ingropate trebuie sa sparg f. mult si ajung la vecina cu care am zidul in comun.Deci va rog un sfat cum sa procedez sa afectez cit de putin caramida si sa termin repede.
                      daca zidul e....... mai cum se fac zidurile ....in romania de azi... nu e nevoie sa spargi,asta daca dupa tencuiala vrei sa ai zidul drept!daca nu folosesti flexul si "sapi un sant"cu el in caramida (la adancimea care crezi ca ar astupa copexul,dupa care spargi cu bormasina!o sa te faci de praf nitel dar o sa spargi mult mai repede si nici rezistenta caramizi nu o sa sufere!
                      te salut!

                      Comentariu

                      • Julius1979
                        Incepator
                        • 27.ian.2010
                        • 60

                        #12
                        Pozare instalatie electrica

                        Buna ziua,
                        locuiesc intr-un apartament la bloc, bloc din placi de beton prefabricate. Vechea instalatie electrica pe conductori Intenc ingropati este depasita si doresc sa fac o noua instalatie electrica. Solutia saparii de santuri in beton prin tot apartamentul nu-mi surade deloc, din toate punctele de vedere.
                        Ma gandesc sa fac pe partea superioara a peretilor, la imbinarea cu tavanul, o scafa de gipscarton cu adancimea de 5cm si latimea de 30 cm, in care sa pun toate tuburile si pe care sa pozez dozele de distributie. Va arata practic ca o grinda falsa. Pentru a cobori la prize si intrerupatoare fie voi folosi santurile existente daca este posibil fie voi cobori deasemenea cu aceasta scafa perpendicular pe podea in zona prizelor si intrerupatoarelor, acestea fiind pozate pe scafa cu aparataje pentru gipscarton. In scafe se va monta peste tuburi vata minerala, pentru a evita transformarea lor in cutii de rezonanta. Va ramane problema trecerii intre camere, dar ma gandesc ca vechea instalatie are deja treceri prin pereti realizate, daca le identific pot sa le folosesc eventual dupa ce le mai largesc. In zona lustrelor voi folosi santurile existente, intrucat tuburile pentru instalatia de lumini sunt subtiri. Singura problema va fi in zona bucatariei unde voi fi nevoit sa trec catre peretele opus tot cu o scafa pe tavan, de care voi prinde si corpul de iluminat.
                        Ar fi cea mai simpla solutie, usor de realizat, fara costuri mari, fara mizerie si cu timp minim de realizare, avand in vedere si suprafata mare a apartamentului (110 mp, 5 camere,bucatarie, 2 bai,3 holuri). Practic dupa realizarea suportului de profile pentru gipscarton chem electricianul sa pozeze instalatia (tuburi PVC si conductori) si sa realizeze noul tablou, ulterior eu punand vata minerala si inchizand cu gipscarton, ma gandesc ca o grosime de 9,5 mm este OK avand in vedere deschiderea mica. Pe aceasta scafa deasemenea pot veni foarte usor cu diverse solutii pentru iluminat. Datorita faptului ca doresc realizarea unui mare numar de circuite pe prize (2 de fiecare camera = 10, 4 x bucatarie, 1 x 2 bai, 1 x 3 holuri), va dati seama la ce dimensiuni ar trebui sa sap in beton, mai ales in zonele de trecere unde se aduna mai multe circuite. Ma gandesc chiar daca nu ar fi fezabil sa iau in calcul montarea a doua tablouri electrice zonale.

                        Va rog daca puteti sa-mi spuneti daca solutia mea este viabila, si daca da, daca aveti ceva sfaturi sa-mi dati in vederea realizarii
                        Va multumesc

                        Comentariu

                        • limbescu
                          Incepator
                          • 30.oct.2010
                          • 4

                          #13
                          am intilnit si eu aceeasi situatie la un client dar pt circuitul prizelor am cumparat plinta de plastic pt parchet in care poti pune o gramadade fire si pt iluminat baghete de polistiren intre tavan si perete am mai spart pe ici pe colo dar a iesit super acum totusi tu incearca daca exista tuburi de protectie sa schimbi macar pt iluminat sa schimbi conductorii o sa reusesti cu calm si cu rabdare
                          ccraciunescu

                          Comentariu

                          • bassu
                            Membru Marcant
                            • 25.nov.2008
                            • 475

                            #14
                            Eu zic sa chemati intai electricianul, sa stabileasca circuitele si modul in care va face trecerea dintr-o camera in alta si apoi sa chemati rigipsarul. E mai greu sa lucrezi cand sunt deja profilele montate decat cand e zidul liber. Bafta!

                            Comentariu

                            • Julius1979
                              Incepator
                              • 27.ian.2010
                              • 60

                              #15
                              Postat în original de limbescu
                              am intilnit si eu aceeasi situatie la un client dar pt circuitul prizelor am cumparat plinta de plastic pt parchet in care poti pune o gramadade fire si pt iluminat baghete de polistiren intre tavan si perete am mai spart pe ici pe colo dar a iesit super acum totusi tu incearca daca exista tuburi de protectie sa schimbi macar pt iluminat sa schimbi conductorii o sa reusesti cu calm si cu rabdare
                              Plinta de plastic este exclusa din motive estetice si de siguranta. Este vorba totusi de intreaga instalatie electrica. Tuburi de protectie nu exista, doar intenc ingropat.

                              Comentariu

                              Procesare...