Sfaturi hidroizolatie si termoizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • O.Vasile
    Incepator
    • 01.mai.2007
    • 23

    Sfaturi hidroizolatie si termoizolatie

    Am o casa la care vreau sa inlocuiesc stoleria tot odata vreau sa inalt si dusumeaua cu 35-40cm, deoarece inaltimea camerelor este de 3m. Ce operatii trebuiesc facute ptr. o hidroizolatie si termoizoloatie buna?
    Iata si cateva detalii:
    -casa a fost construita in 1952;
    -tmelia este din bolovani de piatra, aproximativ 1 m in pamant si 60 cm afara, pe o latime de 60cm;
    -peretii sunt din caramida (50cm), iar tavanul din beton .
    Casa ete solida nu a avut si nici nu necesita o consolidare; nu am infiltratiii sau egrasie.
    Pot sa inalt dusumeaua adaugand 30-35 cm pamant peste placa de la nivelul zero ? Voi avea egrasie sau umiditate in pereti din cauza capilaritatii pamantului ?!As dori si o termoizolatie deoarece peste umplutura voi pune sapa si apoi parchet in 2 dormitoare si gresie in restul casei.
    Cu stima, va multumesc.
    Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15127

    #2
    Pamantul nu are ce cauta in interiorul casei.

    Cred ca este o complicatie inutila, daca doriti sa miscorati inaltimea camerelor puteti opta pentru un tavan fals, eventual izolat cu vata minerala.
    Este mai usor de realizat, nu implica schimbari masive si destul de ieftin in comparatie cu metoda propusa de dvs.

    Comentariu

    • O.Vasile
      Incepator
      • 01.mai.2007
      • 23

      #3
      Va multumesc pt raspunsul promt!
      Eu pana sa postez pe acest forum am inceput "lucrarea" si m-am oprit la urmatorul stadiu:
      - am scos afara din dormitorul 1 parchetul si nisipul de sub el am ajuns la placa de la nivelul 0;
      - am scos dusumeaua de la dormitorul 2, iar sub dusumea este pamant.
      In ambele voi pune parchet clasic.
      Pe pe hol, baie si bucatarie am mozaic si vreau sa pun gresie.
      Daca chiar nu se poate "ridica nivelul 0" ma gandesc si la solutia propusa de dvs. .
      Ce ma sfatuiti in continuare? S-au cum credeti ca ar trebui sa se desfasoare in mod corct lucrarea pt. a avea o hidroizolatie cat si o termoizolatie buna?

      Cu respect,
      O. Vasile
      Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Eu as opta pentru o varianta care sa cuprinda:
        -hidro si termoizolarea pardoselii
        -realizarea unui tavan fals termoizolant

        Pentru realizarea termoizolatiei pardoselii trebuie sa tineti cont de diferenta de nivel existenta intre incaperi alaurate, fara a modifica inaltimea la care sunt montate usile. Ce diferenta de nivel aveti intre "nivelul 0" si suprafata finisata a holului ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • O.Vasile
          Incepator
          • 01.mai.2007
          • 23

          #5
          Domnule Maistru Max, vas ruga sa-mi explicati mai in amanunt procesul tehnologic - daca se poate.
          Este posibil ca lucrarea sa o fac in regie proprie (desi specialitatea mea este ... la catedra), iar in cazul in care voi folosi o echipa de mesteri nu as vrea sa fiu spectator.


          Diferenta dintre "nivelul 0"si zona finisata a holului este acum de 6 cm; insa usile au o inaltime de 210 cm. Acestea vor fi inlocuite cu altele noi de 200cm. Deci o diferenta de aprox. 16 cm.


          Astept cu deosebit interes solutia propusa de dvs.


          Cu resspect,
          O. Vasile
          Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15127

            #6
            Se poate opta pentru un sistem hidro si termoizolant se poate face astfel:
            -amorsare suprafata placa cu amorsa BT26
            -aplicare membrabna bituminoasa BT21
            -polistiren etxrudat aplicat cu mastic bituminos (CP43) sau benzi autoadezive (CA2
            -sapa

            Pe suprafetele de mozaic se poate apela la una din variante:
            -scoaterea mozaicului, termoizolarea planseului, turnarea sapei, hidroizolare sub placarea ceramica (pentru baie), finisaj
            -aplicarea directa pe suprafata mazaicului cu aplicarea unei amorse specifice (CN94), placarea cu un adeziv flexibil (CM16 sau CM17)

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Incepem cu pardoseala.
              Din ce material este placa de la nivelul 0 ?
              Daca este din beton se face conform metodei descrise de domnul moderator.
              Cu stima.

              Comentariu

              • O.Vasile
                Incepator
                • 01.mai.2007
                • 23

                #8
                La un dormitor avem placa de beton; iar la celalalt este pamant(pomosteala) si nu este diferenta de nivel intre ele.

                La solutia propusa de Dl. MODERATOR am cateva nelamuriri:
                -care este grosimea maxima a sapei, si daca pot (sau trebuie) sa o armez cu plasa de Buzau;
                -peste mozaic se poate aplica termoizolatia asa cum ati descris-o mai sus?


                Va multumesc,
                O. Vasile
                Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15127

                  #9
                  Sapa poate fi clasica (de ciment) sau autonivelanta.

                  Grosimea difera functie de tipul sapei cat si de spatiul disponibil, pe verticala, in sensul ca sunt anumite conditionari date de pardoselile actuale, usi etc.

                  Daca se prefera o sapa autonivelanta este necesara, mai intai, aplicarea unui strat de adeziv pentru polistiren pe suprafaa izolata si inglobarea plasei de fibra de sticla.
                  Pentru sapa de ciment, armarea este necesara peste o anumita grosime minima (circa 5cm).
                  Peste mozaic se poate aplica termoizolatie dar trebuie sa tineti cont de aceeasi cota finala a pardoselii.

                  In czul camerei fara placa trebuie sa aveti in vedere realizarea unui strat de rupere a capilaritatii si eventual hidro-termoizolatia inainte de a turna o sapa groasa.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Inca o data atentie la cotele finale ale pardoselilor din incaperi.

                    Eu as incepe cu pardoseala din hol, deoarece nu este nevoie sa scoateti mozaicul daca aplicati o termoizolare. Dupa finalizarea holului avand o cota finala pot sa am o referinta pentru restul incaperilor.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • O.Vasile
                      Incepator
                      • 01.mai.2007
                      • 23

                      #11
                      VA MULTUMESC !
                      Am inceput sa caut materiale...
                      imi puteti spune ceva de raportul calitate-pret?
                      Am gasit acelasi produs finit (producatori diferiti) cu preturi diferite.

                      Cu respect,
                      O.Vasile
                      Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

                      Comentariu

                      Procesare...