Solutie de iluminare sufragerie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai.lazar
    Incepator
    • 24.apr.2007
    • 11

    Solutie de iluminare sufragerie

    M-ar interesa o solutie de iluminare pentru sufrageria din imagine. Este nevoie de 2 surse de iluminat? (pentru sufrageria propriu-zisa una si pentru balconul acum parte din sufragerie alta?

    Pentru camera principala unde inainte se gasea lustra m-am gandit la o aplica cu 3 becuri ... dar nu stiu daca lumina va fi suficienta sa lumineze si balconul ... nu as vrea ca acesta sa fie in "penumbra". Mi-as dori ca spatiul sa fie cat mai "vesel" si primitor.

    Multumesc anticipat.
    Fișiere Atașate
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Trebuie doua surse separate de iluminat, una situata in balcon.
    Pentru sufragerie, cea mai odihnitoare varianta este cea de iluminat indirect, adica becurile sa fie orientate catre tavan, iar lumina reflectata de acesta spre camera.
    Corpul de iluminat din balcon, sa fie fixat pe peretele comun cu sufrageria. In cazul in care ar fi prins pe tavan, ar arunca o semiumbra pe la jumatatea sufrageriei.
    Ar fi bine daca ambele corpuri de iluminat ar putea fi actionate de la acelasi grup de comutatoare.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Lasa zona sufrageriei luminata de lustra care iti place iar pentru balcon mai pune o aplica sau un lampadar frumos si e OK.

      Spoturile arata jenant dupa mine si oricum nu stai in zona balconului toata ziua.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • mihai.lazar
        Incepator
        • 24.apr.2007
        • 11

        #4
        Postat în original de Traian Dajma
        Trebuie doua surse separate de iluminat, una situata in balcon.
        Pentru sufragerie, cea mai odihnitoare varianta este cea de iluminat indirect, adica becurile sa fie orientate catre tavan, iar lumina reflectata de acesta spre camera.
        Corpul de iluminat din balcon, sa fie fixat pe peretele comun cu sufrageria. In cazul in care ar fi prins pe tavan, ar arunca o semiumbra pe la jumatatea sufrageriei.
        Ar fi bine daca ambele corpuri de iluminat ar putea fi actionate de la acelasi grup de comutatoare.
        Cam asa arata balconul ... cu vedere inspre sufragerie. Peretele comun cu sufrageria ar fi cel pe care am pus eu cele 2 variante de asezare a sursei de iluminat? Si daca da...care varianta e "cea corecta" ?

        Lasa zona sufrageriei luminata de lustra care iti place iar pentru balcon mai pune o aplica sau un lampadar frumos si e OK.

        Spoturile arata jenant dupa mine si oricum nu stai in zona balconului toata ziua.
        Nu am de gand sa folosesc spoturi ... ma refeream la aplica cu becuri pentru sufragerie
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2398

          #5
          Pentru sufragerie o lustra cu 3 sau 4 brate.
          Pentru balcon varianta 2 va face o penumbra limitata de nivelul peretelui, si nu va influenta suprafata sufrageriei, astfel ca aceasta sa aiba zone diferit iluminate. Prin urmare as alege varianta 2.

          Comentariu

          • bamse1982
            Incepator
            • 11.aug.2012
            • 1

            #6
            Răspuns la: Solutie de iluminare sufragerie

            Am cumparat un apartament cu 2 camere si vreau sa il amenajez de la "0". nu stiu cum sa dispun iluminatul in camere? Intre timp am facut instalatia electrica pana in doze.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Răspuns la: Solutie de iluminare sufragerie

              Trebuie plecat de la destinatia fiecarei camere si de la suprafata acestora. Ideal este sa existe surse de lumina multiple care pot fi aprinse independent sau surse de lumina cu flux variabil pentru a putea fi reglate precis la intensitatea necesara fiecarui moment.
              Ultima editare de Consultant electrice; 11.aug.2012, 15:51.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • coretweaker
                Membru Marcant
                • 16.iul.2010
                • 889

                #8
                Răspuns la: Solutie de iluminare sufragerie

                Postat în original de bamse1982
                Am cumparat un apartament cu 2 camere si vreau sa il amenajez de la "0". nu stiu cum sa dispun iluminatul in camere? Intre timp am facut instalatia electrica pana in doze.
                Un prim punct de plecare ar fi sa stiu daca doresti o varianta economica de iluminare sau una buna? Un iluminat de calitate inseamna cam 3-400 W (incandescent) pentru fiecare camera, sau chiar mai mult (500-600 W) pentru camere mari.
                Recomandarea pe care ti-a facut-o un alt coleg de pe forum ca trebuie sa orientezi becurile spre tavan este foarte buna dar in cazul asta trebuie sa ai in vedere doua lucruri esentiale:
                -tavanul trebuie obligatoriu sa fie alb, altfel lumina reflectata o sa fie colorata ceea ce este obositor.
                -o parte din lumina se pierde fata de situatia in care iluminatul ar fi fost unul direct, deci iti trebuie becuri mai puternice

                Daca alegi iluminatul direct eu iti recomand sa cauti corpuri de iluminat cu mai multe becuri (minim 3 dar ar fi de preferat sa fie chiar mai multe).
                Ultima editare de coretweaker; 11.aug.2012, 17:18.

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Răspuns la: Solutie de iluminare sufragerie

                  In alta gama de culoare si de regula la cele cu tenta mai inchisa exista riscul "absorbitiei" luminii. Deci, daca alegeti varianta iluminatului indirect luati in calcul tavanul, in speta culoarea.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  Procesare...