Cine trebuie sa faca instalatia eletrica la o casa noua?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • taz21
    Membru
    • 20.feb.2006
    • 297

    Cine trebuie sa faca instalatia eletrica la o casa noua?

    Pun aceasta intrebare deoarece am auzit mai multe variante.
    De exemplu pot sa-mi fac eu singur instalatia in toata casa si apoi sa vina cineva sa lege contoarul?
    Trebuie chemat un electrician autorizat sa faca toata instalatia sau doar sa semneze pt. ea?
    Trebuie obligatoriu proiect detaliat?

    As vrea sa stiu cum trebuie exact procedat.
    Multumesc
  • geny
    Membru
    • 30.ian.2007
    • 154

    #2
    Re: Cine trebuie sa faca instalatia eletrica la o casa noua?

    Postat în original de taz21
    Pun aceasta intrebare deoarece am auzit mai multe variante.
    De exemplu pot sa-mi fac eu singur instalatia in toata casa si apoi sa vina cineva sa lege contoarul?
    Trebuie chemat un electrician autorizat sa faca toata instalatia sau doar sa semneze pt. ea?
    Trebuie obligatoriu proiect detaliat?

    As vrea sa stiu cum trebuie exact procedat.
    Multumesc
    Se face proiectul,
    Electricianul autorizat executa instalatia respectand proiectul,
    Electrica executa instalatia de alimentare (bransamentul ) dupa ce ai executat instalatia electrica de utilizare.

    Comentariu

    • dmugurel
      Membru marcant
      • 14.feb.2006
      • 306

      #3
      Dupa lege trebuie ca si coordonator sau din echipa sa faca parte un electrician autorizat (gradul B pentru executie). Electricianul va intocmi documentatia necesara care va contine si o declaratie de conformitate a executiei instalatiei conform cu proiectul si normativele in vigoare.
      Trebuie sa vorbesti cu un electrician autorizat care te va ajuta.
      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

      Comentariu

      • Tetelu
        Membru
        • 03.feb.2007
        • 122

        #4
        acum nu mai e obligatoriu sa ai proiect de interior. poti sa nici nu ai casa facuta. pentru bransament trebuie proiect.
        iti monteaza contorul intr-o cutie pe pamint si de acolo e problema ta pe unde si cum tragi firele.

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Nu stiu in momentul de fata care sunt cerintele. Este posibil ca daca-i intrebi pe cei de la Electrica, sa-ti spuna "povestea" convenabila lor.
          In urma cu 2 ani, cineva si-a construit o casa. Pentru racordare la reteaua electrica, au venit cei de la Electrica, au facut bransamentul pe stalp, au montat contorul, si au conectat firele care veneau din casa. In casa instalatia era constituita dintr-o singura priza montata la capatul acestor fire, proprietarul construindu-si ulterior singur instalatia.
          Prin urmare, pe ei nu i-a interesat decat intrarea si iesirea din contor, pentru a-l sigila. Este posibil ca in prezent legislatia sa fi suferit modificari, dar ma indoiesc.

          Comentariu

          • anduvirgil
            Membru Marcant
            • 25.feb.2006
            • 527

            #6
            pe cei de la electrica nu ii intereseaza cum este realizata instalatia la interior (manopera), insa cer proiectul instalatiei.

            toate astea pentru a se incadra in normative si a ascapa de eventualele reclamatii.

            e treaba beneficiarului daca executia instalatiei este defectuoasa si ia foc la prima incarcare in suprasarcina.
            anda panda din ...

            Comentariu

            • Tetelu
              Membru
              • 03.feb.2007
              • 122

              #7
              repet.
              nu mai e necesar sa ai casa pentru a te bransa la curent.

              Comentariu

              • IONUTZ_CJV5
                Incepator
                • 10.mai.2006
                • 75

                #8
                Postat în original de Tetelu
                repet.
                nu mai e necesar sa ai casa pentru a te bransa la curent.
                dar nici nu te vad pe tine semnand contract de furnizare a ee pe definitiv fara dosar de instalatie interioara (care trebuie sa aiba printre altele declaratia executantului). Eventual faci organizare santier partial definitiva, sau duci acte false pt dosar de interior

                Comentariu

                • taz21
                  Membru
                  • 20.feb.2006
                  • 297

                  #9
                  Deci pana la urma cum e?
                  Nu si-a facut nimeni recent bransament la electrica, ca sa spuna?
                  Eu stiam ca nu ii intereseaza pe ei, ce ai tu in casa. Ei vin si iti leaga contoarul si atata.
                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Tetelu
                    Membru
                    • 03.feb.2007
                    • 122

                    #10
                    Postat în original de IONUTZ_CJV5
                    Postat în original de Tetelu
                    repet.
                    nu mai e necesar sa ai casa pentru a te bransa la curent.
                    dar nici nu te vad pe tine semnand contract de furnizare a ee pe definitiv fara dosar de instalatie interioara (care trebuie sa aiba printre altele declaratia executantului). Eventual faci organizare santier partial definitiva, sau duci acte false pt dosar de interior
                    nu mai exista bransament pe organizare de santier si nu-ti trebuie deloc acte false. interesati-va la renel daca nu credeti. eu va spun ca daca am doar pamint si vreau sa-mi ud loboda, obtin bransament definitiv pentru a scoate apa din fintina cu pompa.

                    Comentariu

                    • geny
                      Membru
                      • 30.ian.2007
                      • 154

                      #11
                      Postat în original de Tetelu
                      Postat în original de IONUTZ_CJV5
                      Postat în original de Tetelu
                      repet.
                      nu mai e necesar sa ai casa pentru a te bransa la curent.
                      dar nici nu te vad pe tine semnand contract de furnizare a ee pe definitiv fara dosar de instalatie interioara (care trebuie sa aiba printre altele declaratia executantului). Eventual faci organizare santier partial definitiva, sau duci acte false pt dosar de interior
                      nu mai exista bransament pe organizare de santier si nu-ti trebuie deloc acte false. interesati-va la renel daca nu credeti. eu va spun ca daca am doar pamint si vreau sa-mi ud loboda, obtin bransament definitiv pentru a scoate apa din fintina cu pompa.

                      HG 867/2003 este in vigoare si precizeaza:
                      ART. 43
                      (1) Punerea sub tensiune a instala?iilor electrice ale utilizatorilor se face dup? depunerea la operatorul de re?ea a documenta?iei instala?iei de utilizare, ?ncheierea conven?iei de exploatare ?i a contractului pentru transportul/distribu?ia/furnizarea energiei electrice, cu respectarea normelor ?i procedurilor ?n vigoare.
                      (2) Documenta?ia tehnica a instala?iei de utilizare, ?ntocmit? ?n conformitate cu normele ?i procedurile ?n vigoare, cuprinde, dup? caz, documente care atesta respectarea cerin?elor din avizul tehnic de racordare, finalizarea execu?iei lucr?rilor conform proiectului, efectuarea recep?iei cu rezultate corespunz?toare la terminarea lucr?rilor ?i altele.
                      (3) ?n cazul ?n care operatorul de re?ea a solicitat expertizarea instala?iei de utilizare, documenta?ia tehnica va cuprinde ?i rapoartele de expertiza elaborate de organisme de expertiza sau de exper?i atesta?i ?n condi?iile legii.

                      Comentariu

                      • IONUTZ_CJV5
                        Incepator
                        • 10.mai.2006
                        • 75

                        #12
                        Postat în original de Tetelu
                        Postat în original de IONUTZ_CJV5
                        Postat în original de Tetelu
                        repet.
                        nu mai e necesar sa ai casa pentru a te bransa la curent.
                        dar nici nu te vad pe tine semnand contract de furnizare a ee pe definitiv fara dosar de instalatie interioara (care trebuie sa aiba printre altele declaratia executantului). Eventual faci organizare santier partial definitiva, sau duci acte false pt dosar de interior
                        nu mai exista bransament pe organizare de santier si nu-ti trebuie deloc acte false. interesati-va la renel daca nu credeti. eu va spun ca daca am doar pamint si vreau sa-mi ud loboda, obtin bransament definitiv pentru a scoate apa din fintina cu pompa.
                        da, e bransament pt pompa de apa., dar acum nu se mai aproba asemenea bransamente.

                        Comentariu

                        • Tetelu
                          Membru
                          • 03.feb.2007
                          • 122

                          #13
                          ma las pagubas. s-or fi schimbat lucrurile de joia trecuta pina azi.
                          o zi buna

                          Comentariu

                          • taz21
                            Membru
                            • 20.feb.2006
                            • 297

                            #14
                            Din ce a scris @geny inteleg ca iti trebuie neaparat proiect detaliat? pt. instalatie.
                            Dar despre executarea instalatiei cum ramane? O pot face eu sau nu?
                            Bafta

                            Comentariu

                            • IONUTZ_CJV5
                              Incepator
                              • 10.mai.2006
                              • 75

                              #15
                              Vorbesc din experienta pt cluj( transilvania nord). La contract iti trebuie dosar de intrerior ce trebuie sa contina: fila dosar, declaratia executantului, buletin verificare priza pamantare si schita cu instalatia. Daca gasesti cina sa iti dea astea te-ai scos. succes. Vezi ca ti le poate da cel ce iti face bransamentul.

                              Comentariu

                              Procesare...