Lumina puternica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pavel radu
    Membru
    • 05.feb.2007
    • 250

    Lumina puternica

    buna!
    trebuie sa-mi schimb candelabrele(rablele ) si caut de ceva vreme prin magazine ceva modern care sa dea lumina (in camere), foarte puternica. va rog sa-mi spuneti ce sa caut, ce mi-ati putea recomanda(nu ma intereseaza cat consuma!)exclus candelabru , m-am saturat de candelabre comuniste
    merci
    PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Sa inteleg ca aveti niste camere destul de inalte daca au fost montate candelabre; desfasurati o activitate anume care presupune lumina puternica sau este o casa de locuit? Daca este foarte inalta incaperea corpul de iluminat trebuie coborat astfel incat sursa de lumina sa fie mai apropiata de locul care trebuie luminat.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • pavel radu
      Membru
      • 05.feb.2007
      • 250

      #3
      Postat în original de Consultant electrice
      Sa inteleg ca aveti niste camere destul de inalte daca au fost montate candelabre; desfasurati o activitate anume care presupune lumina puternica sau este o casa de locuit? Daca este foarte inalta incaperea corpul de iluminat trebuie coborat astfel incat sursa de lumina sa fie mai apropiata de locul care trebuie luminat.
      este vorba de un apartament -normal ca inaltime dar am mania luminii puternice si m-ar interesa ce fel de : spoturi, aplici ,etc as putea cumpara care sa lumineze mai mult de 100 watt?nu stiu ce sa cumpar , ce anume care sa lumineze puternic pt sufragerie si dormitor. urasc lumina asta lalaie comunista galbuie "de mort"(wolfram?)
      PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

      Comentariu

      • pavel radu
        Membru
        • 05.feb.2007
        • 250

        #4
        Postat în original de pavel radu
        Postat în original de Consultant electrice
        Sa inteleg ca aveti niste camere destul de inalte daca au fost montate candelabre; desfasurati o activitate anume care presupune lumina puternica sau este o casa de locuit? Daca este foarte inalta incaperea corpul de iluminat trebuie coborat astfel incat sursa de lumina sa fie mai apropiata de locul care trebuie luminat.
        este vorba de un apartament -normal ca inaltime dar am mania luminii puternice si m-ar interesa ce fel de : spoturi, aplici ,etc as putea cumpara care sa lumineze mai mult de 100 watt?nu stiu ce sa cumpar , ce anume care sa lumineze puternic pt sufragerie si dormitor. urasc lumina asta lalaie comunista galbuie "de mort"(wolfram?)
        este o casa de locuit si ma intereseaza o sursa de luminat puternica! care ar fi aceasta??????????MULTUMESC PT RASPUNS
        PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

        Comentariu

        • danhome_52
          Membru Marcant
          • 26.dec.2005
          • 751

          #5
          Salut!
          Lampa halogen in variantele 150 W sau 500 W.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Exista lampi care inglobeaza estetic 4 tuburi neon, sau puteti opta pentru o lampa cu 3-4 becuri economice echivalente a unor becuri clasice de 120W. Pentru a nu mai fi deranjat de lumina mai galbuie cautati ca tuburile neon si becurile economice sa aiba precizat pe ambalaj ca sunt cu lumina rece.

            Exista si diverse proiectoare cu halogen cu puteri mari peste 100W insa sunt mai greu de incadrat dpdv estetic.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • pavel radu
              Membru
              • 05.feb.2007
              • 250

              #7
              Postat în original de danhome_52
              Salut!
              Lampa halogen in variantele 150 W sau 500 W.
              mersi pt raspuns . unde pot gasi de cumparat?
              PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

              Comentariu

              • danhome_52
                Membru Marcant
                • 26.dec.2005
                • 751

                #8
                Salut!
                Radu,hai sa ne intelegem!
                Inteleg ca tu vrei multa lumina in camera,dar peste anumite limite e chiar daunatoare sanatatii!!!
                Ai fost sfatuit bine si e mai sanatos sa faci asa.
                Un iluminat de ambient combinat cu unul pentru zonele de lucru sau cu cerinte reale, e suficient.
                Lampile halogen pot fi si ele folosite (trecand peste forma nepotrivita unui interior si temperatura mare la care se ajunge) dar eu cred ca totusi e prea mult!
                Bafta!

                Comentariu

                • danhome_52
                  Membru Marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 751

                  #9
                  Informatii si produse!

                  Comentariu

                  • Codex
                    Membru
                    • 12.mai.2006
                    • 253

                    #10
                    Sal'tare!
                    Parerea mea este ca daca in continuare consideri ca nu beneficiati de un iluminat al respectivei incaperi multumitor apeleati la un birou de proiectare, sau daca va consideri in stare incearcati dvs. sa realizezi un calcul fotometric al respectivei incaperi, optimizat pe zone de lucru al incaperii. Astfel sigur vei afla de cata lumina ai nevoie in spatiul respectiv.
                    Cu alte cuvinte un CALCUL FOTOMETRIC realizat pentru incaperea dvs., dupa dorinta dvs., este cel mai bun raspuns la problema pe care o ridicati. Astfel veti sti si ce corpuri de iluminat sa cautati si cate.

                    Cu respect.
                    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                    Electrician autorizat IIA + IIB

                    Comentariu

                    • pavel radu
                      Membru
                      • 05.feb.2007
                      • 250

                      #11
                      Postat în original de danhome_52
                      Salut!
                      Radu,hai sa ne intelegem!
                      Inteleg ca tu vrei multa lumina in camera,dar peste anumite limite e chiar daunatoare sanatatii!!!
                      Ai fost sfatuit bine si e mai sanatos sa faci asa.
                      Un iluminat de ambient combinat cu unul pentru zonele de lucru sau cu cerinte reale, e suficient.
                      Lampile halogen pot fi si ele folosite (trecand peste forma nepotrivita unui interior si temperatura mare la care se ajunge) dar eu cred ca totusi e prea mult!
                      Bafta!
                      MERCI MULT PENTRU RASPUNS ! O SA TIN CONT DE EL
                      PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                      Comentariu

                      • pavel radu
                        Membru
                        • 05.feb.2007
                        • 250

                        #12
                        Postat în original de danhome_52
                        AM GASIT LUCRURI DEOSEBIT DE INTERESANTE PE ACEASTA ADRESA. MERCI
                        PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                        Comentariu

                        Procesare...