Casa care se invarteste dupa soare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pitonul
    Membru Marcant
    • 28.nov.2006
    • 828

    Casa care se invarteste dupa soare

    Salutare,
    Subiect pentru cei ce iubesc lumina si nu numai:
    -O casa care se invarteste dupa soare
    Propun sa discutam ce ar insemna ca instalatii electrice de comanda si actionare si chiar ca realizare structurala si utilitate functionala pentru o asemenea casa facuta spre a avea toata lumina soarelui...si nu numai.
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    interesant subiect.
    Totusi ideea de a avea o casa care sa se roteasca ea insasi dupa soare precum floarea soarelui ... e putin cam futuristica, consider. Dupa parerea mea nu cred ca s-ar justifica consumul de electricitatea pentru a roti intreaga casa cu cantitatea de electricitate captata de la soare.

    Poate utilizarea unor captatoare de energie solara (electrica, termica si luminoasa) ar avea mai mult sens.

    Oricum mi se pare un subiect bun de discutie.

    Cu respect
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • pitonul
      Membru Marcant
      • 28.nov.2006
      • 828

      #3
      Postat în original de Codex

      ........
      Poate utilizarea unor captatoare de energie solara (electrica, termica si luminoasa) ar avea mai mult sens.
      ........
      Captatoarele de energie solara pot fi utilizate si la producerea de energie electrica si la incalzire directa a agentului termic. Sigur intra in discutie.
      Partea de constructie eu o vad pe o fundatie ce are in partea superioara un canal cu cale de rulare iar zidurile casei sa plece de la o parte asemanatoare cu cea de jos , iar intre ele niste role metalice corespunzatoare greutatii din proiect a structurii superioare. Asemanator cu un rulment urias. Se poate prevede o latime de canal astfel ca in caz de cutremur sa fie permisa o miscare orizontala si marginea inferioara a fundatiei sa permita si o miscare pe verticala. Nu vad de ce proiectul si realizarea sunt futuriste precum zici. Eu zic ca ar fi o lucrare pe cinste. Se poate face o structura superioara mai usoara sau mai grea ( de lemn , sau cadre beton armat plus restul ) Eu propun din lemn , e mai rezistent la miscare si e usor. Bineinteles pot fi si alte materiale tip sandwich...prinse in structura. Totusi , ce ne facem cu canalizarea ?
      Pitonul Constructor
      :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

      Comentariu

      • ssilvviu
        Membru
        • 09.aug.2006
        • 247

        #4
        Pai numai rulmentul urias ar costa cat o casa normala.
        Parerea mea

        Comentariu

        • pitonul
          Membru Marcant
          • 28.nov.2006
          • 828

          #5
          Postat în original de ssilvviu
          Pai numai rulmentul urias ar costa cat o casa normala.
          Parerea mea
          Deocamdata nu discutam partea economica , dar daca vrei hai sa vedem cum am face sa ieftinim ghidajul asta " rulmentul ". Inseamna sa reducem greutatea pe el. Deci casa va fi din lemn. Am uitat ceva la structura. In partea centrala a suportului placa trebuie un ax de antrenare si un sevomotor cu reductor de rigoare. Cam ce putere ne-ar trebui la motor ?
          Mai e o solutie neconventionala. Structura sa fie in jurul sau langa o instalatie eoliana care sa-i transmita miscarea din cand in cand, comanda data prin senzori , de genul comanda cu ambreiaj si in rest producere de energie ( in timpul cand nu actioneaza casa ).
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • Codex
            Membru
            • 12.mai.2006
            • 253

            #6
            din ce am citit pana acum ai dori sa se discute pe ideea de a se realiza aceasta casa care sa se roteasca dupa soare. Totusi nu inteleg care ar fi avantajul de a fi intr-o astfel de casa.
            Cred ca de aici ar pleca intreaga idee de casa care sa se roteasca.
            Avantajele: panorama schimbatoare asta chiar mi-ar place faptul ca ar fi o constructie chiar noua ca idee.
            Dezavantaje: Mereu senzatia de ameteala, cand se schimba pozitia casei mereu exista posibilitatea de a simti cum fuge pamantul sub picioare.
            Angrenaje robuste cu cu actionare cu mare consum de energie.
            Solutii inovative pentru alimentarea cu apa energie, si pentru realizarea canalizarii.
            Mereu o parte din casa va fi orientata in partea opusa soarelui. sau fie ca avantaj cu o constanta de intarziere in timp pentru rotire sa se ajunga ca vara sa bata soarele in spatele casei astfel se pastreaza racoarea si iarna in fata casei si se pastreaza cadura

            Oricum eu preconizez ca intreg consumul de energie pentru o astfel de casa ar fi mult mai mare decat energia captata de la soare.

            Oricum e un forum, o discutie ... deci si astea sunt niste pareri. Subiectul imi place

            Cu respect
            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

            Electrician autorizat IIA + IIB

            Comentariu

            • dmih
              Membru Marcant
              • 05.feb.2007
              • 612

              #7
              tehnic vorbind, nu cred ca este un proiect imposibil de facut, dar apar alte probleme:

              cui i-ar place sa locuiasca toata viata intr-o miscare continua? pentru ca ar trebui ca aceasta casa sa se invarta 24/24.

              in plus, toata viata stai sa cauti usa de la intrare sau de la garaj cand vii acasa (ma intreb cum ar fi pentru cineva care vine pe la 3 dimineata de la un chef mai zdavan sa inceapa sa-si caute usa de la intrare )

              dar pentru ca vorbim de soare, iata o idee la care poate ca ar merita sa ne gandim: cum folosim lumina solara in mod indirect? Adica pentru a lumina incaperile care nu se afla in bataia directa a soarelui? Ma refer la ceva in directia asta: http://www.daviddarling.info/encyclo..._lighting.html

              Comentariu

              • pitonul
                Membru Marcant
                • 28.nov.2006
                • 828

                #8
                cautarea intrarii

                Postat în original de dmih
                tehnic vorbind, nu cred ca este un proiect imposibil de facut, dar apar alte probleme:
                ...........
                in plus, toata viata stai sa cauti usa de la intrare sau de la garaj cand vii acasa (ma intreb cum ar fi pentru cineva care vine pe la 3 dimineata de la un chef mai zdavan sa inceapa sa-si caute usa de la intrare )
                ...
                Pai sistemul poate fi si oprit intr-o pozitie dorita. Si chiar daca merge proprietarul pe doua carari, stie ca intrarea e la vest si nu toti proprietarii de case din astea vin de la chef , unii pot face ei cheful in casa...iar la plecare lasa musafirii in diferite pozitii : est , sud , sud vest depinde cum butoneaza...comanda. Unii mai pot sa cada si in piscina... Cat despre cautarea intrarii, proprietarii barbati se descurca...e ceva instinctiv.
                Pitonul Constructor
                :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                Comentariu

                • dmugurel
                  Membru marcant
                  • 14.feb.2006
                  • 306

                  #9
                  Buna ideea, la cat e de cald acum eu ma gandesc la o casa care sa se invarteasca dupa umbra.
                  Consumul de electricitate nu cred ca ar fi mare pt ca viteza e ff mica, mai scump cred ca ar fi reductorul...
                  Casa de lemn cred ca este exclus, deoarece casa de lemn mai cedeaza, si posibil sa se fisureze finisajele, partea cu "rulmentul" ar trebui sa fie foarte rigida si perfect plana. Baza casei ce forma are, in raport cu forma casei? Ganditiva la scari, la distanta dintre partea fixa si cea mobila si la intretinerea zonei de contact dintre cele doua parti.
                  Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                  Comentariu

                  • pitonul
                    Membru Marcant
                    • 28.nov.2006
                    • 828

                    #10
                    detalii in discutie

                    Postat în original de dmugurel
                    .......
                    casa de lemn mai cedeaza, si posibil sa se fisureze finisajele, partea cu "rulmentul" ar trebui sa fie foarte rigida si perfect plana. Baza casei ce forma are, in raport cu forma casei? Ganditiva la scari, la distanta dintre partea fixa si cea mobila si la intretinerea zonei de contact dintre cele doua parti.
                    Baza casei poate sa fie rotunda in zona scarilor ; americanii au foarte multe case de lemn care sunt destul de rezistente ; intretinerea zonei de contact nu are de ce sa ridice costuri mari ; ma tot gandesc cum sa fie canalizarea , dar poate se atasaza ceva gen toalete ecologice de spatele casei , bineinteles mascate in design.
                    Pitonul Constructor
                    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                    Comentariu

                    • dmih
                      Membru Marcant
                      • 05.feb.2007
                      • 612

                      #11
                      stie cineva cum au facut olandezii morile lor de vant? ca si alea sunt ca niste case mai mici pe care le rotesc.

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 905

                        #12
                        Re: Casa care se invarteste dupa soare

                        Postat în original de pitonul
                        Salutare,
                        Subiect pentru cei ce iubesc lumina si nu numai:
                        -O casa care se invarteste dupa soare
                        http://everinghamrotatinghouse.com.au

                        Comentariu

                        • danhome_52
                          Membru Marcant
                          • 26.dec.2005
                          • 751

                          #13
                          Salut!
                          Interesanta idee!
                          Nu credeti ca daca imprimarea miscarii de rotatie se muta de la axul central pe circumferinta partii superioare a rulmentului se poate face cu un motor de putere mult mai mica?
                          Ca la o betoniera!!!
                          O aplicatie poate fi si o structura mai usoara,gen pavilion,casa de vacanta,cabana...
                          Canalizarea cred ca e usor de rezolvat,cu o teava colectoare de diametru mare in centru,iar restul instalatiei in partea de deasupra.
                          Alte idei?

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            #14
                            La unele teste efectuate de o firma germana s-au folosit doua motoare -(vezi imaginea de mai jos) - totul a functionat perfect.

                            Comentariu

                            • pitonul
                              Membru Marcant
                              • 28.nov.2006
                              • 828

                              #15
                              Postat în original de leon
                              La unele teste efectuate de o firma germana s-au folosit doua motoare -(vezi imaginea de mai jos) - totul a functionat perfect.
                              Gut gut ! Intr-adevar cu forta aplicata pe conturul de ghidare rotatie e si mai bine , se reduce consumul de energie pentru antrenare. Dar ce tip de motor am putea folosi , de CC sau CA ?
                              Canalizarea vad ca pare rezolvata. Merge central in fundatie un colector si conductele de deversare incluse in partea mobila si cu capatul peste colector. Totusi ar putea sa apara mirosuri ?! Cum putem izola ?
                              Parca mai ieftin e cu colector tip - toaleta ecologica atasat de partea mobila - interschimbabil cu unul gol din cand in cand.
                              Pitonul Constructor
                              :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                              Comentariu

                              Procesare...