izolatie elevatie tencuita...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cosmin rotaru
    Incepator
    • 21.feb.2006
    • 92

    izolatie elevatie tencuita...

    Buna ziua.

    Imi cer scuze daca a mai fost intrebarea - am tot citit dar nu am gasit o situatie similara cu a mea.

    La casa fara demisol/subsol, mesterii au tencuit la exterior inclusiv elevatia, dintr-o bucata. Adica tencuiala se intinde de pe elevatie, in sus, pe caramida.
    Intre elevatie si caramida exista acea bariera de umezeala (membrana) dar ma tem ca tencuiala ar putea conduce umezeala spre caramida, atat din elevatie cat si din pamant (tencuiala coboara chiar pana in pamant.
    Incerc sa atasez un desen ca sa intelegeti mai bine situatia.

    Acum, nu stiu cata umezeala ajunge in caramida, dar cu siguranta tencuiala se umezeste dupa ploi, in partea de jos, pe elevatie.

    Ma gandesc sa scot pamant de langa casa, ca sa dezvelesc tencuiala si bucata de elevatie netencuiata, iar apoi sa aplic o hidroizolatie, ca sa nu mai stea tencuiala in contact cu pamantul. Dar tot e posibil ca umezeala din elevatie sa urce...

    O alta idee ar fi sa fac un canal in tencuiala (eventual impreuna cu ideea de mai sus) in dreptul membranei, deci la granita dintre elevatie si caramida, si sa izolez ("dop"?) si acolo.

    Nu mi-ar place sa trebuiasca sa dau jos 70cm de tencuiala cat e pe elevatie. Ma gandesc numa cati bani am dat ca fraieru pe ea!

    Va rog, daca puteti sa ma sfatuiti... Deocamdata casa e doar tencuita/driscuita. Vreau sa rezolv problema asta inainte de a vopsi...

    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • Ghitaoprea
    Membru
    • 24.mai.2006
    • 132

    #2
    Separare.

    Puteti face o treaba foarte simpla: cu un flex taiati tencuiala in dreptul izolatiei dintre perete si fundatie.In spatiul ramas liber introduceti un material izolator de exemplu slicon si ati rezolvat problema.Umezeala nu va urca mai sus de fundatie.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Am modificat schita dumneavoastra pentru a intelege cum ar trebui sa fie in mod corect. Depinde de dumneavoastra ce si cum faceti.
      Fișiere Atașate
      Cu stima.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15119

        #4
        Sunt de acord cu schita prezentata de dl. MaistrulMax.

        Hidroizolatia se aplica direct pe elevatia.
        Este recomandat ca hidroizolatia din zona elevatiei sa fie facuta in continuarea hidroizolatiei fundatiei.

        Daca nu doriti indepartarea tencuielii de pe elevatie atunci ar trebui sa aplicato o hidroizolatie care sa aibe ca punct de inceput -hidroizolatia fundatiei iar punctul de sfarsit sa fie in zona stratului de rupere a capilaritatii dintre elevatie si zidarie.

        Aveti in vedere ca hidroizolarea se poate realiza si cu alte materiale decat cele bituminoase si aici ma refer la hidroizolatiile minerale.

        Comentariu

        • cosmin rotaru
          Incepator
          • 21.feb.2006
          • 92

          #5
          Va multumesc pentru sfaturi!

          Fundatia NU are hidroizolatie. Nu exista in proiect, nu am pus...
          Casa nu are demisol sau subsol. Elevatia are 70cm.
          Sub placa am pus folie iar pe elevatie am pus membrana pentru ruperea capilaritati.

          Da, o sa fac si trotuar.
          In momentul asta mai pot pune hidroizolatie doar pe elevatie. Ar fi mai comod sa pun direct pe tencuiala, si sa fac si un sant unde se termina elevatia (cu un flex de taiat santuri pt instalatii electrice) si sa unesc hidroizolatia cu membrana bituminoasa. Sunt de acord ca cel mai eficient ar fi sa dau jos tencuiala de pe elevatie, dar imi e groaza...

          Aveti mai multe detalii despre "hidroizolatiile minerale" Ce anume sa caut?

          Multumesc!

          Cosmin

          Comentariu

          • cosmin rotaru
            Incepator
            • 21.feb.2006
            • 92

            #6
            Am uitat sa zic... pe zona de elevatie o sa pun gresie sau tencuiala decorativa... oricum ceva mai rezistent. Daca ajunge umezeala in tencuiala de sub gresie, cred ca acolo si ramane.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15119

              #7
              Puteti face hidroizolarea cu una din pastele hidroizolatoare Ceresit CR65 sau CR 66.
              Dupa aplicare necesita strat de protectie mecanica (tencuiala, placare etc.).
              Este indicat sa coborati sub nivelul solului cu aceasta izolare.
              Ar fi fost mult mai bine daca nu tencuiati soclul si optati pentru o hidro-termoizolare insa acum faptul este consumat.

              Nu cred ca umiditatea se va ridica pana la nivelul zidariei chiar daca o zona din tencuiala de la soclu este umeda. Dupa efectuarea lucrarilor si a trotuarului etansat cu material bituminos lucrurile vor fi in regula.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Postat în original de cosmin rotaru
                Am uitat sa zic... pe zona de elevatie o sa pun gresie sau tencuiala decorativa... oricum ceva mai rezistent. Daca ajunge umezeala in tencuiala de sub gresie, cred ca acolo si ramane.
                Daca ajunge umezeala sub placile de gresie si ingheta nici placile de grezie nu au viata lunga pe perete.
                Cu stima.

                Comentariu

                • cosmin rotaru
                  Incepator
                  • 21.feb.2006
                  • 92

                  #9
                  Inca o data va multumesc!

                  Daca dau jos tencuiala de pe elevatie si pun hidroizolatie, tencuiesc din nou? (prinde peste hidroizolatie?) sau pot pune gresia direct pe elevatie? (adezivul pentru gresie prinde peste hidroizolatie?)

                  Comentariu

                  • cosmin rotaru
                    Incepator
                    • 21.feb.2006
                    • 92

                    #10
                    Postat în original de Gemini
                    Dupa aplicare necesita strat de protectie mecanica (tencuiala, placare etc.).
                    Uite si raspunsul la intrebarea mea!
                    Scuze pentru neatentie!

                    Comentariu

                    • aless
                      Membru
                      • 20.iun.2005
                      • 266

                      #11
                      Re: izolatie elevatie tencuita...

                      [quote="cosmin rotaru"]
                      Acum, nu stiu cata umezeala ajunge in caramida, dar cu siguranta tencuiala se umezeste dupa ploi, in partea de jos, pe elevatie.
                      quote]

                      Cel mai simplu si ieftin este sa colectati corespunzator apa pluviala.
                      Probabilitatea ca apa sa urce prin capilaritate din fundatie in caramida prin intermediul tencuielii este foarte mica.
                      Montati un sistem functional de jgheaburi pentru a minimaliza umezirea soclului.

                      Comentariu

                      • cosmin rotaru
                        Incepator
                        • 21.feb.2006
                        • 92

                        #12
                        Re: izolatie elevatie tencuita...

                        Postat în original de aless
                        Cel mai simplu si ieftin este sa colectati corespunzator apa pluviala.
                        pluviala ajunge la canal. da, am facut asta. tencuiala arata mai bine acum. dar ma tem in timp sa nu suga apa... nu stiu cat de afurisita e capilaritatea asta... nu am umezeala sau alte probleme la interior...

                        a stat mult timp uda tencuiala de pe elevatie, si a ramas patata (cam 20cm de la sol). sunt chiar niste pete albe... parca a iesit sare sau var prin tencuiala?! (nu poate fi var, ca e tencuit cu multibat).

                        poate apuc sa fac niste poze sa vedeti....

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Sarea acea se numeste eflorescenta. Daca nu este tratata in mod corespunzator poate afecta stratul de tencuiala.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • cosmin rotaru
                            Incepator
                            • 21.feb.2006
                            • 92

                            #14
                            Postat în original de MaistrulMax
                            Sarea acea se numeste eflorescenta. Daca nu este tratata in mod corespunzator poate afecta stratul de tencuiala.
                            stiti sa-mi spuneti ce este? mucegai? si cum ar trebui sa-l tratez?
                            Multumesc!

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Poate sa fie o sare datorata evaporarii umezelii sau poate sa fie si un mucegai. In comert sunt diferite solutii care se pot aplica pe eflorescente.
                              Ca un sfat pana aplicati un tratament : nu lasati sa se dezvolte eflorescenta, indepartati prin periere unde apare.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...