efectele curentului electric asupra omului?????

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    efectele curentului electric asupra omului?????

    cu toti stim:statul peste masura in fata televizorului sau a monitorului,utilizarea telefonului mobil,locuirea in apropierea unui post trafo de transformare sau a unei centrale electrice,E.T.C..in nici un caz conform stidiilor nu aduce benefici asupra omului.cxat de mult ne afecteaza banalele electrocasnice sau alte aparate care au la baza efectele curentului electric? poate cunoscand efectele nocive ale acestore vom evita pe cat posibil folosirea acestora si vom face si o economie de energie(in timp) va salut!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Posibile probleme pot aparea in cazul campurilor magnetice puternice, antenelor de radio emisie, transformatoare mari etc. In cazul electrocasnicelor uzuale singurul risc legat de curentul electric este electrocutarea. In cazul televizoarelor si monitoarelor CRT (cu tub) mai exista ceva pericole, insa modelele noi sunt gandite pentru a diminua aceste riscuri, iar pe viitor se vor folosi doar monitoare si televizoare LCD sau cu plasma, care pana acum nu au prezentat riscuri in acest sens.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #3
      intradevar ,interesant raspuns eu sunt foatre curios cati dintre noi tinem seama de aceste "pericole"si cati dintre noi le evitam?de exemplu nu cred k exista cineva din acest forum care sa zik:'maine ma duc si imi cumpar monitor LCD pentru a-mi proteja ochii"mai degraba il cumpara pentru performantele superioare celui vechi,un upgrade.va salut!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Multe persoane nu realizeaza sau poate nici nu inteleg riscurile la care se expun in anumite cazuri. Deasemenea exista multe situatii in care esti constrans sa lucrezi intr-un loc unde se folosesc monitoare CRT eventual chiar modele vechi. Am intalnit cazuri in care diverse persoane se plangeau ca la birou le lacrimeaza ochii, ca au dureri de cap dupa ce stau in fata calculatoarelor si ulterior am constatat ca monitoarele respective erau tinute la frecventa de 65Hz iar ele mergeau chiar pana la 100Hz fara probleme.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          credeti k daca le tineau la frecventa de 100hz nu mai erau asa daunatoare?o alta nelamurire o mai am la persoanele care acuza telefoanele mobile ca fiind foarte "nocive". nu cunosc puterea de emisie a unui astfel de aparat dar oricum nu cred ca depaseste 10w.ma intreb cati locuitori ai Bucurestiului s-au intrebat cat de daunatoare sunt statiile de emisie,aflate in centrul capitalei?acestea emit cu puteri de ordinul zecilor si sutelor de KW! .

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            Cred ca cer cam mult,dar totusi cunoaste cineva modul cum ne afecteaza frecventele inalte si foarte inalte?aici fac referire la tel mobil,statiile de emisie e.t.c. sunt foarte interesat deoarece lucrez si cu asemenea frecvente la puteri deloc neglijabile:5watti-60watti.as vrea sa stiu la ce riscuri ma expun.trebiue sa cunosti intradevar ceva mai multa medicina si anatomie,dar daca are cineva un raspuns il astept cu interes.va salut!

            Comentariu

            • Dan C
              Incepator
              • 10.apr.2007
              • 18

              #7
              Domnilor,
              radiatziile neionizante (undele el-magnetice de diferite frecventze) sunt daunatoare SIGUR sanatatii , pe termen mai lung sau mai scurt. De fapt, nocivitatea acestor radiatzii nu consta in efectul lor direct asupra celulelor vii (cum este cazul radiatiei atomo-nucleare) , ci prin "reactia" pe care o are celula vie la aceasta radiatie si care coloborata cu alti factori de mediu toxici, poate declansa diferite maladii, printre cea mai grava fiind cancerul.

              Nu am posibilitatea sustzinerii unui lectorat pe aceasta tema aici, doar citeva divagatii pe aceasta tema:

              Pentru o intzelegere ushoara, mentionez ca efectul acestor radiatzii se bazeaza pe principiul "cuptorului cu microunde", adica; modificarea frecventzei de rezonantza a atomilor moleculei de apa, care face sa creasca energia termica a acesteia. Frcventza cuptorului cu microunde este o frecventa (teoretic) fixa, care intra in rezonanta cu molecula de apa din alimente (materii organice), crescind energia termica a apei pina la fierbere. Repet, acesta este un tablou "naiv" al fenomenelor, dealfel mult mai complexe.
              Dar aceste fenomene le pot produce si alte energii electromagnetice oscilatorii, in domeniul frecventzelor f. inalte -microunde - (peste 1 GHz) mai mult sau mai putin marcant, in functie de valoarea energiei acestor cimpuri, in zona de expunere (V/m).
              In principiu, fluidele sanguine, limfatice si componentele celulare, isi cresc temperatura ( "fierb"), astfel ca organismul, ca un tot unitar care are un mecanism termic foarte precis reglat (36,7 grade C ), simtind ca temp. corpului a crescut (sa zicem) la 37 g.C, intra in alerta (panica) si trimite celulele " de lupta" (anticorpii) la "atac", considerind ca este o invazie (infectie). Dar, nefiind o invazie reala cu virusuri sau bacterii, atunci sistemul imunitar "paralizeaza" iar acest lucru duce la dereglare metabolica generala la nivel celular (local sau general) si boala poate apare repede si iremediabil, de multe ori.

              Ce se poate spune, ca o crestere cu 0,1 grade C a temp. corpului, ptr. om nu este sesizabila, dar pentru "temostatul" nostru intern aceasta crestere este sesizabila.
              Unitatea (una din unitatatzi, acceptata de curind in S.I.) este SAR-ul.
              Pentru intelesul general, aceasta unitate de masura a nocivitatii radiatiei neionizante s-ar traduce ca fiind: VALOAREA ENERGIEI RADIANTE CARE AR RIDICA TEMP. CU 0,1 g.C, UNEI MASE DE 1 KG. DE TESUT VIU- ECHIVALENT.

              Ce spune acest lucru: ca tesutul viu de test, a fost prelevat de la animale de laborator, sacrificate, tesut care manifesta caracteristici morfologice cit mai apropiate de om. De aceea, aceasta unitate SAR, nu este unanim valabila pentru toti oamenii, fiecare organism (tesut uman) reactionind diferit la valoarea de pericol impusa.
              Ca sa fac o comparatie, nu toti oamenii care au baut alcool si au o imbibatie de 1,00 la mie, sunt betzi critza si nu se pot tzine pe picioare; depinde de organism, dar ... Legiuitorul a stabilit acest barem ca... periculos.

              IN concluzie: SUNT NOCIVE!! PENTRU TUTUN A TREBUIT SUTE DE ANI DE CIVILIZATZIE CA SA SE RECUNOASCA PUBLIC NOCIVITATEA SI SA FIE MARCART ACEST LUCRU CU INSCRIS F U N E B R U PE PACHETUL CU TIGARI. SUNT SIGUR CA VA VENI SI RINDUL ACESTOR RADIATZII SPRE A FI RECUNOSCUTE PUBLIC CA NOCIVE. IN PREZENT, INTERESELE MESCHINE DE INAVUTIRE A UNOR GRUPARI CARE CONDUC SOCIETATEA (SAU SOCIETATILE) NU TIN CONT DE V I A T A CELOR MULTI SI NU INTERESEAZA CITI MOR DIN PROSTIME CA EI SA TRAIASCA BINE, PTR. CA, ZIC EI, SI ASHA E PREA MULTA PROSTIME. SI AU DREPTATE !
              D,C.
              "Diplomele mele este faptele...care, cu diplomele lor nu le pot vede..." (almanahe-drept la replica)

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Postat în original de Dan C
                Pentru o intzelegere ushoara, mentionez ca efectul acestor radiatzii se bazeaza pe principiul "cuptorului cu microunde", adica; modificarea frecventzei de rezonantza a atomilor moleculei de apa, care face sa creasca energia termica a acesteia. Frcventza cuptorului cu microunde este o frecventa (teoretic) fixa, care intra in rezonanta cu molecula de apa din alimente (materii organice), crescind energia termica a apei pina la fierbere.
                De fapt nu se modifica frecventa de rezonanta a atomilor moleculei de apa, care este clar determinata, ci radiatia cuptorului de microunde atinge valoarea de radiatie care produce rezonanta respectivelor molecule.
                Cred ca exagerati totusi. Pentru ca organismul nostru sa-si creasca temperatura datorita acestor radiatii, ar trebui ca acestea sa fie la valoarea care produce rezonanta moleculelor de apa din organismul nostru. Iar in acest caz, ar fi simplu de evitat aceasta valoare a radiatiei.
                Cat despre ridicarea temperaturii organismului nostru, acesta este un efect al luptei contra bolii, nu cauza care declanseaza atacul contra bolii. Corpul nostru isi regleaza continuu temperatura la valoarea de 36,7 grd.C. si functie de variatiile temperaturii mediului habitatului vara-iarna. Prin urmare, la variatii foarte mari de temperatura, organismul nostru face fata fara probleme, dar altminteri la radiatii care oricum nu au valoarea ce produce rezonanta atomilor moleculelor de apa.
                Nu spun ca aceste radiatii nu sunt nocive, dar cred ca in alta parte trebuie cautata aceasta nocivitate.

                Comentariu

                • mx81
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2006
                  • 322

                  #9
                  Si aerul este foarte poluat . In acest caz recomand sa nu mai respiram sau sa respiram mult mai rar ca sa nu ne mai contaminam .
                  Problema este identica cu problema drobului de sare din poveste .

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Problema cu trecerea de la 65 la 100Hz este buna pentru ochi nu legat de alte radiatii. Celulele GSM nu emit in nici un caz cu puteri de ordinul KW, iar unde intradevar se emite cu astfel de puteri se iau masuri speciale de obicei.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      intradevar,antenele gsm nu emit cu puteri de ordinul KW\ dar posturile de radio da!de exemplu Romini 1 au cel putin un Kw putere de emisie! .eu de exemplu am lucrat la un post de radio pirat unde puterea amitatorului era de 300w si e doar un post pirat!cat de curand o sa ma las de fabricarea de emitatoare.Domnule consultant,cam ce masuri se pot lua?mai ales in benzile de 7-2 m?sa zicem 10MHz - 146MHZ? aceste unde nu pot fi reflectate ca in cazul undelor lungi sau medi!undele ultrascurte sa propaga direct!domnule Dan C partea cu tutunul aveti mare dreptate dar nu cred eu ca o pe viitor se vor lua masuri drastice pentru undele electromagnetice!la fel ca si energia electrica acestea au inceput sa fie "indispensabile"omului.cu tot respectul va salut!

                      Comentariu

                      Procesare...