internetul la o vila!!!!!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    internetul la o vila!!!!!

    va salut!am nevoie de ajutorul dvs.in proiectarea nei instalati de internet la o vila.propietarul doreste cate 4 calculatoare la fiecare nivel.respectiv parter etaj si mansarda.deci in total 12 calculatoare.solutia gandita de mine ar fi cate un ruter pe fiecare nivel si un altul care sa furnizeze datele la cele trei rutere!nu stiu daca se poate pleca din rutter in ruter?astept detaliile voastre cu mare interes!va multumesc!
  • tshb
    Incepator
    • 18.apr.2007
    • 1

    #2
    internetul la o vila!!!!!

    Pai ai nevoie de un router si cate un switch pe fiecare etaj

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      Cel mai bine un switch pe fiecare nivel (care sa lege toate calc de la acel nivel , fiind usor sa inlocuiti si cablele UTP in caz de necesitate), si un ruter care sa lege cele 3 swithcuri. ... sau fara ruter legatura din switch in switch in cascada si apoi la un server.

      Cu respect
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • claude
        Incepator
        • 02.mai.2006
        • 74

        #4
        e vorba de desktopuri sau notebookuri? oricum ar fi, e de luat in calcul si varianta routerelor wireless

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          este vorba de desktopuri,iar varianta wireless nu a fost acceptata.ok va multumesc din suflet,mi-ati fost de mare ajutor.va salut!

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            p.s.:daca mai aveti sfaturi,pareri,idei,va astept cu interes.va salut!

            Comentariu

            • claude
              Incepator
              • 02.mai.2006
              • 74

              #7
              sunt curios, de ce nu se vrea routere wireless? din cauza costului mai mare?

              Comentariu

              • letthal
                Incepator
                • 25.mar.2007
                • 13

                #8
                Postat în original de claude
                sunt curios, de ce nu se vrea routere wireless? din cauza costului mai mare?
                Recomandabil este sa monteze un server dupa care swicth pe fiecare etaj. De ce nu vrea wireless? Retelele wireless nu sunt la fel de bine securizate ca o retea pe cablu. Probabil ca omul se gandeste ca asa pot lua vecinii mai usor net de la el in plus ar avea shi calculatoarele mai vulnerabile din punct de vadere al securitatii. Personal cu laptopul meu stau de 2 ani conectat ilegal la o retea wireless cu toate ca este encriptata exista programe care iti faciliteaza accesul fara nici o problema. Sunt foarte multe hotspoturi din acestea in tot Bucurestiul shi in tara iar daca ai un laptop shi o placa de retea wireless potzi beneficia de internet oriunde. In plus din greseala am dat shi peste o gramada de chestii interesante in calculatoarele vecine deoarece securizarea acestor tip de retele lasa de dorit . Sa nu mai spunetzi la nimeni ssst.
                Nu vorbii fara sa sti
                Nu hali mereu ce auzi de la altii
                Nu te da ce nu potzi sa fi
                Sunt vorbe de ....
                Le auzi in fiecare zi

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  de ce nu vrea wireless?!?asta ma intrebam si eu.pur si simplu cand i-am propus acest sistem ,mi-a raspuns scurt:"se exclude"probabil stie el ceva !nu stiu cum sunt regulile la oras pt.k sunt din mediul rural!cu tot respectul,va salut!

                  Comentariu

                  • taz21
                    Membru
                    • 20.feb.2006
                    • 297

                    #10
                    La wireless si rata de transfer este mai mica.

                    Comentariu

                    • viorelcoman
                      Incepator
                      • 08.mar.2007
                      • 36

                      #11
                      personal eu as opta pentru un router si citeva swicthuri,toate in acelasi loc si de acolo pleci cu cablu UTP prin tub,in tencuiala,la fiecare calculator.in felul acesta,chiar daca se intimpla ceva cu un cablu i-ti raman celelalte in functiune Din swicth in swicth,daca se intimpla ceva la primul cablu,se intrerupe functionarea si la celelalte.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        deja am terminat,oricum va multumesc pentru raspuns!cu respect,va salut Domnule Viorel!

                        Comentariu

                        • s3bi
                          Membru
                          • 08.oct.2006
                          • 119

                          #13
                          am vazut ca ati terminat, voiam sa recomand un singur switch din care sa plecati cu toate cablurile. Poate totusi sunt de ajutor pentru alte persoane interesate.
                          P.S. Pentru cei care vor wireless in casa sa stiti ca undele nu prea trec prin armatura din placi.

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            va multumesc domnule S3bi pentru raspuns!Fara a deschide un alt topic as dori sa intreb pe cei care au ceva ani de experienta in electrica(constructii)cum calculati materialele folosite,cu ce incepeti in primul rand si inclusiv cu ce terminati(ma refer la instalatiile electrice).poate mai aflu si eu ceva noutati care o sa i-mi fie folositoare!cu respect !va salut!

                            Comentariu

                            Procesare...