Aparat de masura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Aparat de masura

    Buna ziua!As dori sa-mi achizitionez un aparat de masura si inca nu stiu ce sa-mi cumpara.Daca avezit vreo idee despre ce aparat in mod special ar merita pt instalatile elecrice vreo marca anume sau ce treb sa aiba in afar de func de baza?Mentionez ca doresc sa-l folosesc numei pt instalati de pana la 1kv s in mod special pt instalati interioare.Multumesc celor care doresc sa ma ajute!!
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    daca nu-l folosesti in chestiuni mai electronice(= mai fine) sau la curenti mari este bun orice aparat.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2347

      #3
      Pe cat posibil, incercati sa evitati acele aparate electronice de masura de mici dimensiuni. Sunt mai ieftine, dar nu prea depasesc 3 ani de exploatare. Eu am un ALDA M890G de vreo 10 ani care poate masura fara shunt 20A, si inca unul analogic, pe care nu l-am mai folosit.
      Mai fiabile sunt aparatele electronice, dar precizia mai buna ramane la cele analogice. Pentru domeniul dvs. unul electronic se preteaza cel mai bine. In plus mai folosesc doua fire de cate 5 metri cu crocodili ca capete. Pentru instalatiile interioare, prind bine.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Exista aparate in obor care costa cam 40Ron sunt mai mari, masoara si capacitati si culmea au o fiabilitate buna la o utilizare atenta. Urmatorul prag il reprezinta aparatele de masura care costa 70ron sau mai mult exemplu Mastech. Ceva mai calitative, mai mult ca materiale din care sunt confectionate si eventual cu functie de autoscalare. Urmatoarea gama e gama profesionala cu marci precum Meterman sau Fluke unde deja se discuta de precizii garantate, garantii pe viata si masuratori tip "true RMS", insa preturile sar la cateva milioane bune pentru cel mai ieftin aparat.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • mx81
          Membru Marcant
          • 21.ian.2006
          • 322

          #5
          Electrica nu iarta ! Daca faci pe minitehnicus pot rezulta accidente grave . Fa putina practica cu cineva inaite sa lucrezi independent . Asa vei vedea si ce aparate ai nevoie pentru lucrarile care vrei si ai capacitatea sa le executi .
          Cu stima .

          Comentariu

          • ssilvviu
            Membru
            • 09.aug.2006
            • 247

            #6
            Pt instalatii electrice poti folosi un aparat din ala de 150 mii. Eu am unul de 7-8 ani si nici bateria nu i-am schimbat-o.
            Oricum treaba in instalatii se face mai mult cu lampa de control.

            Comentariu

            • Habib
              Membru
              • 23.mai.2007
              • 195

              #7
              Si eu m-am gandit la FLUKE dar am inteles ca aceste sunt numai pt industrie.Si mai e ceva treb sa fi cu ochii pe el k pe butelei la cateva milioane cat o costa daca ti-l fura cineva o sa-ti strice toata ziua.Eu am avut u MAVO si cam a luat niste cazaturi si nu prea mai indica asa bine.Deci daca vreu sa imi cumar o scula buna marcile acelea ar merita?Va salut si va multumesc pt raspunsurile acordate!

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1360

                #8
                pe langa toate aparatele mentionate mai sus te sfatuiesc sa nu iti lipseasca asa zisul"creion de tensiune".pentru a te asigura in caz de nevoie de prezenta fazei de lucru.!MARE ATENTIE, mai ales daca esti incepator.te salut!

                Comentariu

                • Moldovan Vasile Dan
                  Membru Marcant
                  • 15.nov.2006
                  • 420

                  #9
                  sunt total de acord cu d-l alex virtual si cu ssilviu doar nu vrei sa masori si performantele stivei de protocoale TCP/IP

                  Comentariu

                  • antalerno
                    Incepator
                    • 30.apr.2007
                    • 16

                    #10
                    Salut
                    Eu am un aparat de masura digital MASTECH MY 68 ,cu scala automata ,dar se poate selecta sa mearga si manual, cumparat in 1998 si merge foarte bine, in ciuda faptului ca am bagat la 220V pe ohmmetru si nu a patit nimic.Pot sa va recomand linistit.

                    Comentariu

                    Procesare...