apa la subsol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cioko80
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 233

    apa la subsol

    Buna ziua am terminat de ridicat o casa la rosu, cu primele ploi mai abundente mi-a aparut la subsol apa.
    Pe exterior de la talpa de fundatie pana deasupra pamantul am pus membrana cu crampoane, dar pamantul din jurul casei nu a fost tasat deloc pana acuma, intrebarea mea este sa sap in jurul casei pana la talpa de fundatie si sa adaug pietris?nisip?pamanat? si sa l tasez dupa fiecare 30cm?....sau cum sa procesez?
    Nu ce e scump e si bun!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Cum a fost montata membrana cu crampoane?

    Comentariu

    • cioko80
      Membru
      • 05.iun.2006
      • 233

      #3
      sal

      Din pacate membrana a fost pusa fara sa depaseasca talpa de fundatie.....si cu crampoanele spre exterior adica invers.....cand ploua normal apar pete pe perete.......cand ploua foarte tare apare apa si in zona 1.....pamantul din jurul casei cca 50cm nu a fost tasat si s a lasat foarte tare.....ce sa fac?
      Fișiere Atașate
      Nu ce e scump e si bun!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Trebuie sa refaceti toata hidroizolatia de pe fundatie si sa montati si o teva de drenaj.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Membrana este pur si simplu asezata pe langa perete sau este lipita cu materialul bituminos specific?
          Cred ca pentru un astfel de subsol era necesar sa tratati problema hidroizolatiei ceva mai atent.

          Pentru subsolul locuibil se are in vedere atat o termoizolare cat si o hidroizolare mai adecvata decat simplele membrane cu crampoane care asigura o drenare a apei datorita crampoanelor cat si protectia hidroizolatiei insasi.

          Tasarea pamantului pe langa fundatie era obligatorie iar un drenaj executat prin amplasarea unei tevi specifice in partea inferioara a fundatiei este binevenita. In zona drenajului se utilizeaza pietris pentru a permite drenarea apei. Evacuarea apei din drenaj se face intr-un loc cat mai departe de zona locuintei.

          Trotuarul este amenajat? Nivelul panzei freatice care este?
          Pentru pardoseala subsolului se impunea tot o hidroizolatie boituminoasa si nu o banala folie de polietilena.

          Comentariu

          Procesare...