Incalzitor instant apa (electric) vs boiler electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alxvsl
    Incepator
    • 02.apr.2007
    • 8

    Incalzitor instant apa (electric) vs boiler electric

    Intentionez sa montez pentru o casa de vacanta niste incalzitoare instant de apa (electrice).
    Deoarece nu am mai folosit asa ceva imi poate da cineva un sfat la ce pametrii anume sa fiu atent (am vazut in selgros unele Geyser).
    A mai folosit cineva asa ceva? Sunt fiabile in timp, isi merita banii sau mai bine ma gandesc la un boiler clasic?


    Multumesc anticipat!
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    Recomand cu incredere boilerul cu acumulare in locul incalzitoarelor instant. Sunt mai fiabile, instlatia electrica e mai simpla si cred ca e mai ieftin un boiler decat mai multe incalzitoare instant.
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • draku
      Membru marcant
      • 12.mar.2007
      • 343

      #3
      plus ca, daca apa este foarte rece (iarna, de ex.) incalzitorul instant nu face fata

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        de acord cu Dl.Dmugurel.are perfecte dreptate,in plus e si expert in electrocasnice!va salut!

        Comentariu

        • anduvirgil
          Membru Marcant
          • 25.feb.2006
          • 527

          #5
          fara doar si poate boiler electric. consum redus de energie, debit bun de apa (in limita volumului de apa al boilerului).

          in functie de necesitati alegeti voulmul de apa al acestuia.

          gasiti boilere electrice de 10L, 30L, 50L, 80L, 100L....., dupa cum spuneam in functie de necesitati
          anda panda din ...

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #6
            incalzitor instant apa[electric]vs boiler electric

            Si eu recomand boilerul electric .Am un boiler italian de 80 litri 1200w si de 4 ani functioneaza fara probleme.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Incalzitoarele instant sunt fiabile insa este recomandat mai degraba un boiler. Incalzitorul instant are o protectie care decupleaza incalzirea daca debitul de apa care trece prin el e prea mic pentru a preveni supraincalzirea aparatului. Cand apa este foarte rece pentru a o putea folosi spre exemplu sa faci un dus trebuie sa o lasi sa curga mai incet ca sa aiba timp sa se incalzeasca(sa nu treaca cu viteza prin aparat), dar daca o lasi prea incet aparatul se decupleaza. La fel se poate intampla daca apare o pierdere de presiune datorata deschiderii altui robinet in locuinta. Uneori apa poate veni dintr-o data foarte fierbinte.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • draku
                Membru marcant
                • 12.mar.2007
                • 343

                #8
                Postat în original de Consultant electrice
                Incalzitoarele instant sunt fiabile insa este recomandat mai degraba un boiler. Incalzitorul instant are o protectie care decupleaza incalzirea daca debitul de apa care trece prin el e prea mic pentru a preveni supraincalzirea aparatului. Cand apa este foarte rece pentru a o putea folosi spre exemplu sa faci un dus trebuie sa o lasi sa curga mai incet ca sa aiba timp sa se incalzeasca(sa nu treaca cu viteza prin aparat), dar daca o lasi prea incet aparatul se decupleaza. La fel se poate intampla daca apare o pierdere de presiune datorata deschiderii altui robinet in locuinta. Uneori apa poate veni dintr-o data foarte fierbinte.
                exact asa se intampla. folosesc un instant cam de vreo 12 ani, dar numai vara il poti folosi in conditii optime, iarna nu se poate
                la recentul targ pe domeniul constructiilor, unul din expozanti care prezenta un instant pt incalzit apa, mi-a recomandat sa folosesc un boiler care sa preincalzeasca apa si apoi instantul respectiv (pt perioadele in care apa este foarte rece)....

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Mie imi este o teama teribila de instante. Doamne fereste sa se strapunga izolatia de la rezistenta in timp ce faci dus.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • DanielF_67
                    Membru marcant
                    • 22.mar.2007
                    • 336

                    #10
                    incalzitor apa instant

                    Asa este d-le MAX nici eu nu am incredere in ele ,si mai consuma si vreo 5,5KW cu ambele trepte dupa cate stiu.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Sunt cateva variante cu consum maxim de 2, 3 sau 5kW.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • viorelcoman
                        Incepator
                        • 08.mar.2007
                        • 36

                        #12
                        instantul consuma mai mult pentru ca trebuie sa incalzeasca apa foarte repede.la boiler ai si o rezerva de apa.la instant nu.asa ca...BOILER!!!!!

                        Comentariu

                        • emil b
                          Membru
                          • 05.ian.2007
                          • 113

                          #13
                          daca va puneti incalzitor instant verificati si tabloul cu sigutante, daca aveti sigurante diferentiale nu este o problema daca nu, vedeti ce zice maistru max.
                          pericol de

                          Comentariu

                          Procesare...