hidroizolatii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • covei ion
    Incepator
    • 27.mai.2007
    • 1

    hidroizolatii

    va rog sa imi spuneti si mie ce solutii exista pentrua izola un beci in care dupa fiecare ploaie imi intra apa. v-as ruga daca exista solutii pentru a face acest lucru pe interior
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Hidroizolarea trebuie aplicata pe exteriorul pivnitei.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Serban Valentin
      Membru Marcant
      • 12.nov.2006
      • 389

      #3
      Re: hidroizolatii

      Dati mai multe detalii .In ce teren se afla beciul ?

      Comentariu

      • mihuta1
        Incepator
        • 31.mai.2007
        • 2

        #4
        Va rog sa-mi spuneti si mie daca este o diferenta intre vata minerala si vata de sticla? Vreau sa izolez si eu peretii in interior, stau la etajul 3 ,bloc din beton, si am izolat o camera cu polistiren dar a trecut umezeala prin imbinarile de la polistiren , acuma vreau sa izolez si celelalte camere si va rog sa-mi spuneti o solutie buna , va multumesc .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #5
          Gasiti pe Forum numeroase discutii despre modul de izolare in sistemul cu vata minerala.

          Ambele tipuri d evata sunt minerala numai ca una este de sticla iar cealalta bazaltica. Denumirile provin de la materiile prime din care se produc cele doua sortimente.

          Exista diferente de caracteristici, densitatea celor doua materiale este diferita.. mai mare in cazul celei bazaltice ; vata de sticla inglobeaz ao mai mare cantitare de aer in structura sa ceea ce ii confera proprietati fono si termoizolatoare excelente. Sunt multe deosebiri insa pentru cazul dvs. va recomand o izolatie interioara cu vata de sticla realizata in sistemul cu gips-carton. Este absolut obligatorie utilizarea unei bariere de vapori intre stratul izolator si placiel de gips-carton pentru a impiedica aparitia fenonemului aparut in vechiul dvs.sistem de izolare.

          Comentariu

          • mihuta1
            Incepator
            • 31.mai.2007
            • 2

            #6
            Va multumesc mult pt. raspuns , mai vreau sa va intreb : folia aceea de protectie pt. vata de sticla unde se pune? adica se pun profilele CD apoi vata de sticla ,apoi folia , apoi placile de rigips ?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15126

              #7
              Se monteaza structura metalica, se amplaseaza izolatia termica, se imbraca intreaga structura izolata cu bariera de vapori si apoi se monteaza placile de gips-carton.

              Comentariu

              Procesare...