Contor fara acte!!!???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    Contor fara acte!!!???

    Salutare Domnilor,as vrea sa fiu cat se poate de scurt asa k o sa incep cu o serie de intrebari la care as dori sa primesc raspunsuri cat mai exacte,aici ma adresez doar celor care au cunostinta in domeniu.deci ruda de a mea,a executat lucrarea de electrica a casei acum aprox.2 ani.toate bune si fromosae,lucrarea a fost executata de un individ care e angajat electrica de foarte multi ani,mentionez ca acelasi individ mi-a bransat si mie casa(defapt lui tata )acum 11 ani.insa a fost facuta pe acte aceasta bransare,in schimb la respectiva ruda a mea a montat contoarul,a luat bani pe lucrare si totodata bani necesari pentru trecerea in legalitate a contoarului,dai ioc acte pana in ziua de azi.la contoar nu i sa dat nici macar bon absolut nimic!!!!ia tinut cu vorba pana in ziua de azi.timpul a trecut iar contoarul s-a tot invartit......fara sa plateasca macar o factura,defapt la ei nu a ajuns niciodata"omul cu lumina".acum eu am de gand sa ma urc pe stalp sa tai firele si sa jumul contoarul ca si cand nici nu ar fi fost acolo.fac bine?se poate face treaba legal?tinand cont ca bani pe care ia incasat dansul a depasit 15 mil cu tot cu spaga k de domne' sa fie treaba buna.sa tot tinut de el dar ..........!imi pare rau k nu eram atunci prin judet k nu se intampla asa ceva,chiar daca nu cunosc legislatia bine dar stiu ca atunci cand iti monteaza contoarul tot iti da un document in care sa fie inregistrat contoarul,chiar dc.ar fi scris de mana,o semnatura conteaza!multumesc celor care mi-au acordat atentie si astept raspunsurile voastre!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Inteleg ca persoana respectiva (ruda) este in ilegalitate.

    Atat timp cat nu are contract de furnizare energie electrica incheiat cu distribuitorul din zona respectiva (Electrica xyz), pe baza caruia se monteaza contorul si se elibereaza facturi pentru consumul periodic ... ruda dvs. este legata in mod fraudulos la retea si cred ca este intr0o situatie neplacuta. Daca descopera baietii se lasa cu plata unor daune considerabile.... ca sa nu spun mai mult.

    Inainte de racordarea aceasta casa nu era legata la retea?

    Cred ca nu exista alta solutie decat sa vezi cum desfaci firele de la stalp si apoi poti sa elimini linsitit contorul. Banuiesc ca acest contor a fost procurat pe alte cai decat cele legale... contorul este proprietatea Electrica.

    Dupa asta ar trebuie ceruta bransarea .. ca si cum nu ar fi existat.

    P.S. Aveti mare grija pentru ca nu e o situatie placuta. Caule ilegale de intrare in legalitate nu le stiu insa daca aveti vreo cunostiinta la distributorul din zona puteti incerca.... dar cu mare grija.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      contor fara acte???

      Cum de nu a aflat nimrni pana acum?Individul de la Electrica nu mai este prin zona?Dupa parerea mea el ar tre bui sa rezolve problema urgent,reclamatie nu puteti sa faceti ca pe urma afla ELECTRICII si e grav el scapa fiind de-al lor .poate -l sanctioneza simbolic ca nu va dat bon de miscare pt contor.Nu cred ca e legal sa jumuliti contorul dvs si totusi ....are dreptate dl Stanculescu

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Are rost sa va puneti viata in pericol urcandu-va pe stalp pentru a taia curentul electric ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          individul e prin zona!de fiecare data cand il caut ori "deoarme "ori nu raspunde la telefon,iar cand ma intalnesc cu respectivul mai imi spune ca sa mai astept 1 saptamana k se rezolva.(asa spune de 2 ani.)mentionez ca respectiva casa nu a mai fost legata la retea!va multumesc si astept raspunsurile voastre in continuare.va salut!

          Comentariu

          • IONUTZ_CJV5
            Incepator
            • 10.mai.2006
            • 75

            #6
            o alta idee ar fi sa demontezi contorul si sa lasi lucrarea facuta. Cauti o firma, cunostinta care cica sa faca lucrarea, se cere aviz de racordare, cunostinta (firma autorizata anre) face dosarul de bransament (ii platesti cheltuielile) si dupa receptia lucrarii se va putea incheia contract de furnizare (dupa achitarea taxelor) ideea e sa nu pomenesti nimic de contor, ci doar ca cineva ti-a facut lucrarea si nu mai vrea sa faca receptia. intereseaza-te la electrica daca pe adresa ta este emis aviz de racordare, s-ar putea sa existe si sa il poti folosi acela daca nu e expirat.

            in ce judet esti?

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              din jud.Giurgiu apartin,iar alimentarea cu energie a comunei respective se face din Ors.Bolintin vale(poate cunoasteti zona).va salut!

              Comentariu

              • dmugurel
                Membru marcant
                • 14.feb.2006
                • 306

                #8
                Ai doua variante:
                1. daca poti dovedi sigur plata celor 15 mil, te duci la Electrica, si depui o sesizare in scris cu cele intamplate (poti depune si la politie pentru inselatorie, precum si la ANRE), garantez ca acel individ nu va mai lucra pt. Electrica si va pierde autorizatia. E varianta cea mai corecta, dar e posibil sa aiba probleme si ruda ta.
                2. debransarea urgenta si inceperea procedurilor legale pt racordarea la retea. Avizul de racord sigur a expirat, si sar putea ca fisa de solutie care o vei primi sa nu corespunda cu racordul deja executat. Daca doresti te rugam sa ne comunici pas cu pas ce pasi pana la racordarea legala la retea, pt a putea comfirma sau infirma postarile de pe alt topic.

                Ps. Vezi ca IONUTZ_CJV5 lucreaza la distributie la Electrica si sar putea sa intri in legalitate mult mai urgent decat speri (debransare urgenta, proces verbal de contraventie...) , totusi nu recomand sa publici pe forum adresa, nici macar judetul.
                Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  multumesc Domnule Dmugurel,sunteti un om pe care te poti baza!oricum eu nu aveam de gand sa ofer mai multe date.iar eu cred ca Dl.ionut_cjv5 a inteles ca eu nu vreau sa plateasca asa zisul coleg al lui cu respingerea de la locul de munca,vre-o amenda sau cine stie inchisoarea!eu vreau ca respectiva ruda a mea sa intre in legalitate,chiar daca ar trebui sa plateasca din nou pentru acest lucru!din cauza acestui om pana nici familiile noastre nu mai sunt "rude",deoarece tata le-a recomandat un om cu care a crezut ca se poate face treaba dar ....rezultatul a fost opus!oricum pentru Dl.Ionut_cjv5:sa stiti ca respectivul nu e la prima abatere si multi dintre colegi lui stiu asta!eu personal am lucrat cu 2 oameni angajati electrica(intr-o echipa)si stiu foarte multe magareli dale lor!dimineata la cafea vorbeau foarte multe si nevrute,dar pentru mine nu conteaza EU VREAU CA RUDA MEA SA INTRE IN LEGALITATE!NIMIC ALTCEVA!prefer sa inchid acest topic deoarece nu vreau sa creez si alte probleme!multumesc tuturor pentru raspunsuri!va salut!

                  Comentariu

                  • DanielF_67
                    Membru marcant
                    • 22.mar.2007
                    • 336

                    #10
                    contor fara acte???

                    Alex chiar daca inchizi topicul sa ne tii si pe noi la curent cu cu mafiotul ala contorist sper sa rezolvi problema [fara violenta]si sa intre rudele in legalitate electrica .mult noroc .

                    Comentariu

                    • doru_a
                      Incepator
                      • 19.feb.2007
                      • 89

                      #11
                      Faptul ca acea ruda a d-voastra este bransata ilegal la reteaua de alimentare poate avea consecinte grave, in aceste cazuri dupa legislatia in vigoare putand merge pana la inchisoare de la 6 luni la 3 ani. Ma si mir cum a stat omul asa linistit 2 ani fara sa nu-si puna problema ca are de achitat ( pe langa altele) si lumina. Conform unei reguli ca: " nestiinta nu te absolva de vina" posibil ca si ruda d-voastra sa fie sanctionata cu o amenda. Eu zic ca ar trebui sa vorbiti cu acel elctrician sa dea jos acel bransament ilegal cat mai repede si apoi sa mergeti pe calea legala, cu aviz de racordare ,etc.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        sa incercat si asa domnule Doru_a,insa pur si simplu nu vrea pt.ca o tot tine pe a lui ca se rezolva....!ruda mea nu e legata la retea ilegal(totul a fost facut de un om electrica) e doar fara acte !(poate o sa radeti)!Domnule DanielF nu vine vorba de violenta(nu ne sta in fire)eu vreau doar sa vad actele pe respectivul contoar sau sa fie dat jos,atat, fara ca cineva sa aibe de suferit.cu respect va multumec si va salut.

                        Comentariu

                        • pavel.gabriel
                          Membru
                          • 25.iul.2006
                          • 158

                          #13
                          CONTOARE!!!

                          Pentru cei de la Electrica nu este ceva nou , se practica destul de des metoda (cu mai multe variante).Eu am descoperit aceste lucruri atunci cind am avut o lucrare de inlocuire de contoare vechi.
                          eu va luminez...imprejurul

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            sunteti un om de la electrica Domnule Pavel?daca da va rog sa ma ajutati!ce as putea sa fac in acest caz?va salut!

                            Comentariu

                            • IONUTZ_CJV5
                              Incepator
                              • 10.mai.2006
                              • 75

                              #15
                              cea mai simpla solutie e desfintarea bransamentului (dezlegarea de la reteaua electrica) si luarea de la zero, de data asta cu cineva mai serios.

                              cealalta solutie e cea scrisa in postul anterior. Din pacate intre locatia d-voastra si locatia mea este o distanta prea mare ca sa va pot ajuta cu altceva decat niste simple sfaturi.

                              va doresc succes

                              Comentariu

                              Procesare...