Nedumerire ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    Nedumerire ?

    Apelelez la voi pentru a ma ajuta sa rezolv o mica problema.

    Am montat pentru iluminatul de noapte intr-un perete dublu din gips-carton prevazut cu caramida de sticla un bec economic, deoarece face o lumina suficienta ca sa nu te ratacesti noaptea prin casa.
    Actionarea iluminatului se face prin intermediul unui intrerupator cu indicator de functionare
    Problema mea este ca in pozitia "stins" becul economic clipeste tot timpul, insa nu la toate tipurile de becuri economice.
    Din ce cauza clipeste doar la anumite tipuri de bec economic ?
    Fișiere Atașate
    Cu stima.
  • beny_blanco
    Membru
    • 14.aug.2006
    • 102

    #2


    ?

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Stiam topicul respectiv, insa nedumerirea mea este de ce clipirea becului economic se intampla doar la anumite tipuri de becuri, aleator, si ma explic de ce: am schimbat asera becul economic ars cu altul nou, cel dinainte nu clipea asta face ca si becul de la orga de lumini.
      Cu stima.

      Comentariu

      • construct
        Incepator
        • 02.iul.2005
        • 95

        #4
        Raspuns

        Unele becuri sint de o calitate slaba, mai ales cele ieftine chinezesti
        Este un fenomen care se intilneste des.

        Va recomand PHILIPS originale.....dar megeti la distribuitorul autorizat.

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          nedumerire

          si eu am doua becuri economice PHILIPS si nu clipesc [nu stiu cat sunt de originale scrie Made in PRC [habar n-am ce inseamna PRC]Apropo Mestere am castigat nu a fost o farsa cum credeam .Schimbati becurile ,nu cred ca are vreo importanta indicatorul luminos[nu led] poate va lamureste cineva mai pregatit un inginer electrician

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Re: nedumerire

            Postat în original de DanielF_67
            ... scrie Made in PRC [habar n-am ce inseamna PRC] ...
            Cred ca e acronimul de la Popular Republic of China.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • liviu2004
              Membru marcant
              • 03.ian.2007
              • 508

              #7
              Problema este de la beculetul acela mic din intrerupator. Am avut si eu probleme si am preferat sa-l scot de tot si nu a mai clipit becul economic. Asta e.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Problema a mai fost dezbatuta pe forum . Nu toti producatorii folosesc aceeasi schema electronica pentru becurile economice, din aceasta cauza si comportamentul acestora este diferit.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • antalerno
                  Incepator
                  • 30.apr.2007
                  • 16

                  #9
                  Beculetul din intrerupator are o rezistenta legata in serie cu el (cred ca are 470 kiloohm) sa incercati sa mai puneti inca unul de 470 Kohm in serie(sau inlocuiti cu unul cu o valoare de 1 Megaohm).

                  Comentariu

                  • construct
                    Incepator
                    • 02.iul.2005
                    • 95

                    #10
                    clarificare

                    Traducere
                    PRC = People's Republic of China = China comunista continentala
                    ROC = Republic of China = China nationalista insulara = TAIWAN

                    Problemele vin de la electronica ieftina de slaba calitate made PRC + ROC

                    Comentariu

                    • viorelcoman
                      Incepator
                      • 08.mar.2007
                      • 36

                      #11
                      orice bec cu neon sau tub fluorescent are nevoie de un droser .de multe ori droserele nu sint bune si apare acea palpaire.am desfacut de curiozitate un bec economic si am observat o mica bobina.banuiesc ca era ceva gen droser .dupa cum sa spus si pe forum cred ca ne bucuram prea mult cind cumparam un lucru ieftin si vrem sa si functioneze bine.a trecut vremea tenisilor chinezesti de buna calitate.daca nu s-ar produce si ,,stifturi,,cred ca piata s-ar bloca.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        bobina pe care ati gasit-o in corpul becului este defapt un transformator realizat pe un tor de ferita deoarece lucreaza la frecvente mai inalte de ordinul sutelor de KHz.pe acesta se aplica impulsurile furnizarte de la etejul final al convertorului(infasurarea mai groasa).mai e posibil ca aceasta sa constituie pe langa intrebuintarea mentionata mai sus chiar circuitul oscilant al oscilatorului convertorului respectiv(o alta infasurare).infasurarea cu conductorul subtire dar cu nr.de spire foarte mare se aplica electrozilor din tubul cu neon.unde apare o descarcare de aprox.6kv(din cate stiu eu).droserul are functia de excitare a neonului (gazul din tub)atunci cand starterul face cateva contacte repetate(click-urile acelea!)atunci la bornele droserului apare o supratensiune tot de aprox 6kv.deci(oarecum )bobina pe care a-ti gasit-o in becul economic are o mica legatura cu droserul.va salut!

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Al naibi "stift" de bec la 30 RON bucata de la o firma cu P... Curios ca acuma am pus unul adus cu vaporul si asta clipeste mai rar.

                          Dati-mi o solutie in asa fel incat sa nu renunt la indicatorul luminos din intrerupator dar nici becul sa nu clipeasca.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            am mai specificat si in alt topic:incercati cu un condesator de valoare mica si mare voltaj.acesta se poate pune si in dulia fasungului deoarece este mic.si becul economic are un condesator in acest scop dar de valoare foarte mica.acesta este plasat exact inaintea puntii redresoare sau a diodelor(dupa caz).nu a incercat nimeni???? imi pare rau ca nu mai am becuri economice pt.ca incercam eu!va salut!

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Gata. Azi am scapat de "jocul de lumini" al becului economic. Am montat un alt intrerupator, de asta data fara beculetul acela.

                              Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...