normele Europene!?!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1360

    normele Europene!?!

    salutare domnilor am si eu o nelamurire in legatura cu normele Europene(cica).am auzit zvonuri de genul("si instalatia electrica trebuie sa corespunda cu normele europene")stie cineva ceva ??ce vrea sa zica chestia asta?se vor face instalatiile radiale sau ce?am lucrat cu mai multe echipe de electricieni,fiecare avea regurile ei de exemplu uni folosesc o doza de 20x20 pentru 3,4 camere,cam aiurea in opinia mea deoarece se face risipa de material,eu personal pun o doza sau 2(dupa caz)la fiecare camera unde ajunge fiecare circuit din camera respectiva,indiferent ca e direct sau nu.sunt mai multe metode,fiecare cum crede de cuvinta!e posibil sa vina cei din UE si sa ne impuna pana si modul in care sa facem instalatia electrica?(aici ma refer acolo unde nu se lucreaza dupa un plan si stiu ca legea impune acest lucru).o sa inebunim de tot cu astia pana acum nici o schimbare ,in bine(PAREREA MEA)deci......????????astept raspunsurile voastre.va salut!!!
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    salutare

    Orice fel de schimbare care ar aparea trebuie sa se gaseasca in legislatie. Atata timp cat legislatia este respectata atunci puteti avea si certirudinea ca ati lucrat dupa normele impuse de ea (fie si legislatie cu norme europene ))

    Cu repsect
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1360

      #3
      foate corect Domnule Codex, insa nedumerirea mea este daca sa schimbat ceva sau daca se va schimba ceva,de exemplu am citit mai demult in acest forum o discutie in care un domn(acum Banned)preciza ca in nu stiu ce tara europeana nu se folosesc doze de legatura!e posibil sa apara asa ceva si pe la noi? o anumita regula sau normativ,orice schimbare,e posibil sa apara si pe la noi?cei care au mai lucrat pe afara stiu mai multe chesti si as vrea sa ne spuna si noua,asa pentru informarea noastra!cu respect,va salut!

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        va pot raspunde din experienta mea de a lucra afara (Italia): la ei doze nu am vazut sa foloseasca ... DE CE? simplu ei pleca cu toate circuitele din tablou!
        Daca m-ati intreba cum asa? Eu as zice ca e o prostie ca pentru fiecare consumator sa pleci din tablou cu circuite! Nu spun ca nu se folosesc doze! Dar din ce am lucrat eu si am vazut nu folosesc doze decat foarte rar ...
        Am intalnit si circuite electrice realizate - probabil de romani - ca la noi in care dozele erau parte compenenta si indispensabila a circuitului electric.
        Oricum tendinta lor de lucru e sa plece cat mai mult cu circuite din tabloul electric ... iar ramificatiile pe lungimea circuitului sa lipseasca ...
        Adica daca au de facut alimentarea unuei camere ... pleaca cu ciruit de priza cu circuit de lumina pentru acea camera ... iar daca au 10 camere atunci pleaca din tabloul electric cu 20 de ciruite.
        Eu asta am intalnit si asta am expus

        Oricum atata timp cat veti lucra conform normativelor in vigoare nu va va reprosa nimeni ca nu sunteti in ton cu europa . Daca suntem la standarde europene sigur sunt si normativele!

        Cu respect.
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1360

          #5
          foarte interesant Domnule Codex,va multumesc pentru informare!cu respect,va salut!

          Comentariu

          • dmugurel
            Membru marcant
            • 14.feb.2006
            • 306

            #6
            In domeniul electric fiecare stat are normative nationale care difera mai mult sau mai putin intre ele . Ele tin de specificul fiecarei tari, de standardele care sunt sau au fost aplicate pe teritoriul lor, de diferentele climatice, de diferentele de tehnologii in constructii, etc. Totusi sper ca si normativul romanesc sa tina pasul cu dezvoltarea industriei materialelor electrice si de constructii si sa fie actualizat, preluind si prevederi din normative ale altor state euroene.
            vezi si http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=1918
            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

            Comentariu

            • Moldovan Vasile Dan
              Membru Marcant
              • 15.nov.2006
              • 420

              #7
              DOMNILOR? a-ti uitat in ce tara traim
              cu permisiuniea dvs "ce faceti?

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1360

                #8
                uite asa am mai aflat si eu noutati! va multumesc pentru raspunsuri si va astept in continoare cu ele!apropo de tara cred ca suntem romani si suntem invatati de la scoala ca romania e o tara bogata cu resurse si toate minunatiile,nu ca la japonezi de exemplu unde educatia lor e ceva de genul"trebuie sa muncim sa avem o tara infloritoare pentru ca nu avem nimic important "pana si asta difera la ei!DA DOMNE' SUNT ROMAN!cu respect,va salut!

                Comentariu

                • sisiord1
                  Incepator
                  • 26.mai.2006
                  • 11

                  #9
                  toata stima domnilor

                  acelasi lucru si in spania
                  fara doze de conexiune, totul din panou

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1360

                    #10
                    Postat în original de sisiord1
                    toata stima domnilor

                    acelasi lucru si in spania
                    fara doze de conexiune, totul din panou
                    si ce parere aveti?credeti ca e indicat ca electrica pe la noi sa mearga pe acelasi principiu?ar aduce avantaje?daca da ,care sunt aceste avantaje?
                    va salut!

                    Comentariu

                    • sisiord1
                      Incepator
                      • 26.mai.2006
                      • 11

                      #11
                      sal alex
                      scuze pt apelativ

                      cred ca este foarte corect,
                      daca ar fi si la noi asa
                      nu ar intreba nimeni daca pot sa bag un radiator in priza asta de exemplu
                      sunt constient ca este putin mai scump
                      dar daca la noi s-ar face prizele cu fir de cu de2.5 si lumina cu fir de 1.5 cred ca ar fi suficient pt orice instalatie si consumatori
                      iar la bucatarie de la doza la fiecare priza cu fir de 2,5 si impamintare de 1,5 toate de cupru[ nu este necesar mai gros, exista diferential]

                      in spania inclusiv la iluminat se trage obligatoriu fir de impamintare de cu de 1,5 , avind in vedere ca tabloul are diferential pe fiecare ramura [circuite principale]
                      deci in concluzie
                      1. treaba asta nu este a lu electrica
                      2. fiecare sa isi faca instalatia dupa necesitati si posibilitati
                      3. bine ar fi sa se faca cum este si dincolo in limita posibilului

                      oricum aici nu avem tarif nocturn pt incalzire de la 20 la 7 dimineata
                      ei au, si in special incalzirea in camere este pe electric, cel putin in zona madrid si in locuintele noi poate de aceea au circuite direct din tablou
                      cu stima si multa sanatate tuturor

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        Re: normele Europene!?!

                        Postat în original de alex virtual
                        nelamurire in legatura cu normele Europene(cica).am auzit zvonuri de genul("si instalatia electrica trebuie sa corespunda cu normele europene")
                        Normele europene sunt reglementate de standardele EN (euronorm) preluate din standardele IEC (international electrotechnical comitee). In aceste standarde se regasesc detalii despre ce fel trebuie sa arate si cerinte referitoare la aparatajul electric si materialele folosite, inclusiv doze de conexiuni. Cerintele sunt de genul sa fie realizate din materiale flame-retardant sau flame-rezistant in functie de aplicatie - adica sa nu fie realizate din plasric ordinar care la primul scurt circuit ia foc instantaneu.
                        Din cate stiu nu e nimic referitor la daca se pot folosi sau nu doze, ci de care doze sa fie folosite.

                        Va recomand ca atunci cand achizitionati aparataj sau materiale sa va uitati pe etichete dupa un inscris de genu EN......, sau IEC....., asta inseamna ca sunt fabricate potrivit unui anumit standard.
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1360

                          #13
                          Re: normele Europene!?!

                          Postat în original de ear1976
                          Postat în original de alex virtual
                          nelamurire in legatura cu normele Europene(cica).am auzit zvonuri de genul("si instalatia electrica trebuie sa corespunda cu normele europene")
                          Normele europene sunt reglementate de standardele EN (euronorm) preluate din standardele IEC (international electrotechnical comitee). In aceste standarde se regasesc detalii despre ce fel trebuie sa arate si cerinte referitoare la aparatajul electric si materialele folosite, inclusiv doze de conexiuni. Cerintele sunt de genul sa fie realizate din materiale flame-retardant sau flame-rezistant in functie de aplicatie - adica sa nu fie realizate din plasric ordinar care la primul scurt circuit ia foc instantaneu.
                          Din cate stiu nu e nimic referitor la daca se pot folosi sau nu doze, ci de care doze sa fie folosite.

                          Va recomand ca atunci cand achizitionati aparataj sau materiale sa va uitati pe etichete dupa un inscris de genu EN......, sau IEC....., asta inseamna ca sunt fabricate potrivit unui anumit standard.
                          pai daca sunt de fabricatie "made in turke" sau "made in china"si au respectivul inscris ar trebui sa le cumpar!defapt eu doar recomand ce e actual si bun(lucruri de firma)dar propietarul cumpara ce vrea!
                          eu ma refer in acest topic despre cum se lucreaza in statele incluse in Eu fata de Romania!e diferenta din cate am citit in acest topic dar si in altele !de exemplu in alte tari din EU electricienii "nici nu stiu sa cositoreasca!"
                          credeti ca e indicat sa folosim rigletele fata de clasica cositorire?!(asta e doar un exemplu)
                          va salut!

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1008

                            #14
                            Re: normele Europene!?!

                            Postat în original de alex virtual
                            Postat în original de ear1976
                            Postat în original de alex virtual
                            nelamurire in legatura cu normele Europene(cica).am auzit zvonuri de genul("si instalatia electrica trebuie sa corespunda cu normele europene")
                            Normele europene sunt reglementate de standardele EN (euronorm) preluate din standardele IEC (international electrotechnical comitee). In aceste standarde se regasesc detalii despre ce fel trebuie sa arate si cerinte referitoare la aparatajul electric si materialele folosite, inclusiv doze de conexiuni. Cerintele sunt de genul sa fie realizate din materiale flame-retardant sau flame-rezistant in functie de aplicatie - adica sa nu fie realizate din plasric ordinar care la primul scurt circuit ia foc instantaneu.
                            Din cate stiu nu e nimic referitor la daca se pot folosi sau nu doze, ci de care doze sa fie folosite.

                            Va recomand ca atunci cand achizitionati aparataj sau materiale sa va uitati pe etichete dupa un inscris de genu EN......, sau IEC....., asta inseamna ca sunt fabricate potrivit unui anumit standard.
                            pai daca sunt de fabricatie "made in turke" sau "made in china"si au respectivul inscris ar trebui sa le cumpar!defapt eu doar recomand ce e actual si bun(lucruri de firma)dar propietarul cumpara ce vrea!
                            eu ma refer in acest topic despre cum se lucreaza in statele incluse in Eu fata de Romania!e diferenta din cate am citit in acest topic dar si in altele !de exemplu in alte tari din EU electricienii "nici nu stiu sa cositoreasca!"
                            credeti ca e indicat sa folosim rigletele fata de clasica cositorire?!(asta e doar un exemplu)
                            va salut!
                            Nu am zis degeaba ce am zis, zilele astea o sa revin cu poze de la un intrerupator care a luat singur foc, fara nici o avertizare prealabila, si fara a fi actionat, lumina fiind stinsa, pe timpul noptii, fapt ce era cat pe-aci sa cauzeze un incendiu serios (mentionez ca era de provenienta de taraba, de la pretini moldoveni). De aceea recomand serios sa aiba macar standardul inscris pe el (ce-i drept, se poate scrie de catre producatorii de garaj si "la misto". De ex pe cele schneider sau legrand exista marcajul, pe altele nu. Si, intr-adevar, e recomandat sa folosesti de firma.

                            Referitor la cositorire, e mai usor si sigur cu riglete, tocmai datorita faptului ca nu chiar toti "electricienii" stiu si sa cositoreasca cum trebuie.
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1360

                              #15
                              Referitor la cositorire, e mai usor si sigur cu riglete, tocmai datorita faptului ca nu chiar toti "electricienii" stiu si sa cositoreasca cum trebuie.
                              eu nu ma refer la electricieni de genul acesta!altfel personal nu-i mai numesc electricieni!

                              Comentariu

                              Procesare...