Sistem de sonorizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Sistem de sonorizare

    Buna ziua.Am facut si eu un sistem de sonorizare care cuprinde 8 boxe care momentan am legat doar 4.De fiecare data cand se aprinde o lumina are o interferentza un bazzit un fasit care te deranjeaza.Specific ca sistemul ii folosesc prin microfon si lavariere.Ce ar treb sa fac sa cumpar microfon cu fir o fi problema la, lavariere pt ca sunt prin wirrles?Va multumes pt raspunsurile acordate.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Incearca alt canal pentru lavaliere. Sunt lavaliere profesionale? Problema poate fi la unitatea de receptie, respectiv la alimentarea acesteia. Probabil undeva curentul nu este filtrat si acest lucru se traduce in zgomot.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      #3
      Da lavariere sunt profesionale merge bine pana cand se aprinde o lumina si atunci se deregleaza in totalitate.Am inteles ca de la atatea bazzzaituri se pot duce boxele.Daca incerc prin microfoane fara fir o face tot asa?Are 4 canle statia un canal am un microfon cu fir care nu am probleme pe celate numai lavariere.

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        daca sistemul are impamantare te sfatuiesc sa o folosesti!o alta cauza(in opinia mea ar fi un contact slab pe circuitul de lumina folosit!(incearca sistemul in alta camera).eu unul nu cred ca un semnal cu o frecventa atat de joasa poate bruia un semnal de ordinul mhz sau zecilor de Mhz.dar totul e posibil,va salut!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Dar cum apare perturbarea doar la actionarea intreruptorului de la lumina sau si dupa ce aceasta s-a aprins? Luminile sunt bec-uri clasice sau neoane? Este intradevar ciudat si nu am mai intalnit asa ceva la un sistem profesional. Ce marca sunt lavalierele?
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            da ,este foarte probabil sa fie de la becurile economice!ecestea contin un "generator"cu frercventa de ordinul Khz destul de puternice,defapt bruiaza armonicele acestei frecvente(cele superioare)va salut!

            Comentariu

            • puisorm
              Incepator
              • 12.nov.2006
              • 58

              #7
              salut
              am intalnit si eu ceva cazuri, cam astea au fost rezolvarile:
              1. stecherul de la scule era invers (faza, nul), am pus stecherul invers in priza si a mers fara probleme dupa aia.
              2. de exemplu: amplificatorul era intro priza si mixerul in alta; am pus toate sculele in acceasi priza.

              p.s. scule = amplificator, mixer, etc. insemnand orice aparat de sonorizare.

              Comentariu

              • Habib
                Membru
                • 23.mai.2007
                • 195

                #8
                Revin cu mai multe informati,statia de mixaj este Blue tech,lavarierele sunt Lane wep 202.In momentul cand aprin lumina apre si persita pe toata durata ei.Am incercat sa mut canalele sa intorc stecherul dar tot ramane,becurile sunt clasice de 40w.Luminile,am 2 variatoare care le aprind o fi asta problema ca am observat cand cresc luminozitatea la becuri creste si bazaiitul in boxe.?Multmesc inca o dat petru raspunsurile acordate!

                Comentariu

                • puisorm
                  Incepator
                  • 12.nov.2006
                  • 58

                  #9
                  incearca sa scoti variatoarele atunci sa vezi daca mai face..daca da schimbale...

                  Comentariu

                  • Dumitru popa
                    Membru marcant
                    • 28.aug.2006
                    • 407

                    #10
                    Sigur e de la varitoare, Am cumparat un variator in urma cu vreo 20 ani si avea o bobina de filtraj executata pe un miez de ferita toroidal. Variatoarele de acum nu mai au acel filtru.

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      Trimis: Mar 06 12, 2007 7:27 am Titlul subiectului:

                      --------------------------------------------------------------------------------

                      salut
                      am intalnit si eu ceva cazuri, cam astea au fost rezolvarile:
                      1. stecherul de la scule era invers (faza, nul), am pus stecherul invers in priza si a mers fara probleme dupa aia.
                      2. de exemplu: amplificatorul era intro priza si mixerul in alta; am pus toate sculele in acceasi priza.

                      p.s. scule = amplificator, mixer, etc. insemnand orice aparat de sonorizare


                      Este posibil deoarece majoritatea "sculelor"nu foloseste un transformator adaptor simplu(ce-l normal)220v-12v de exemplu!acum frecventa de 50,60 hz este convertata in frecvente mult mai mari pentru a micsora dimensiunile etajul de alimentare a aparatului respectiv.(inclusiv greutatea).astfel exista posibilitatea de interferente!

                      Domnule Dumitru nu vreau sa va supar dar nu cred ca e de la variatoare!
                      din cate stiu eu o bobina nu poate netezi(filtra) o forma de unda decat daca se doreste c.c. cat mai curat(pe langa asta se mai folosesc condesatori).IN OPINIA MEA acea bobina avea rolul de a proteja triacul sau tiristorul(nu stiu exact ce se foloseste).nu va contrazic deoarece e posibil ca tiristorul sau alte semiconductoare din variarorul respectiv sa intre in auto-oscilatie,iar bobina respectiva sa inlature aceste oscilatii.(orice e posibil).

                      P.S.nu a-ti raspuns:"sistemul are impamantare sau nu e echipat cu asa ceva?firmele care se respecta au asa ceva in mod obligatoriu la sistemele audio!daca ai putea sa ne spui (sa ai ureche)cam ce frecventa are sunetul nedorit?una joasa sau una mai inalta?daca nu ai ureche atunci ia un transformator de 3-12 volti c.a., un rezistor de 1,2kohmi pe care il vei inseria cu o casca sau un difuzor dupa care le conectezi la secundarul transformatorului.daca sunetul produs de sistemul tau se aseamana cu cel de la montajul pe care l-am descris anterior atunci ai frecventa joasa si inseamna ca ai ceva probleme cu impamantarea sau sistemul are un cablu undeva la etejul preamplificator( cu o impendanta de intrare mare)care nu e ecranat.daca bazaitul e mai subtire la auz, atunci sistemul are probleme mult mai complexe.se produc autooscilati acolo unde semnalul(audio) sufera o amplificare mare.(amplificatorul respectiv devine generator).incearca sa muti lavarierele cat mai departat de zid(pt.proba)si vezi daca mai bazaie.te salut!

                      Comentariu

                      • Habib
                        Membru
                        • 23.mai.2007
                        • 195

                        #12
                        Da sistemul e prevazut cu impamantare si chiar cu circuit separat pt statzia respectiva.Uneori are o frecventza inalta depinde de ce volum ii dau din statie daca e mai mare volumul se aude tare daca il las mai incet scade.Statia e prevazuta cu volum separat pe fiecare microfon in parte si volum general.Lavarierele sunt la o distanta de 3-4m de unitate.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Este normal sa varieze odata cu cresterea volumului pentru ca perturbatia respectiva este amplificata. Spuneti ca uneori are o frecventa inalta, sa intelegem ca exista si cazuri cand apare un sunet de frecventa mai joasa?

                          Nici Bluetech nici Lane nu sunt producatori prea renumiti si pot exista probleme de compatibilitate. Mixerul are partea de putere incorporata sau folositi ceva separat?
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Habib
                            Membru
                            • 23.mai.2007
                            • 195

                            #14
                            Da are momente cand apre sunet cu frecventa joasa cand inalta.Mixerul are un cablu exact ca cel de calculator i-l bag in priza si atat.

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              nu conteaza distanta dintre sistem,eu vreau sa le indepartezi de perete deoarece circuitul de lumina se afla pe acolo pe undeva.poate fi chiar o doza unde se afla un contact imperfect pe circuitul respectiv!instalatia e noua?ce conductor contine?impamantare,esti sigur de ea?te salut!

                              Comentariu

                              Procesare...