Conducta pluviala crapata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alexandru Teodor
    Incepator
    • 11.iun.2007
    • 2

    Conducta pluviala crapata

    Buna Ziua
    Locuiesc intr-un apartament et 3 din 4. La bucatarie si la Wc este cate o coloana din beton in care sunt aerisirea si conducta pluviala. La circa 2 -3 cm de inbinarea cu tavanul au aparut crapaturi prin care la poile torentiale se prelinge apa pe perete. Cred ca ar trebui sa sparg tencuiala pe o latime de 2-3 cm in zona crapaturilor si sa cimentuiesc cu ceva rezistent la apa.
    Ce ma sfatuiti sa fac? Eventual ce tip de ciment sau adeziv sa folosesc?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Este fisurata conducta de apa pluviala sau exista infiltratii la nivelul izolatiei, in zona terasei blocului?

    Va propun sa stabilim cauza si locul unde exista probleme, apoi vedem ce masuri se impun.

    Nu cunosc configuratia coloanelor de scurgere din blocul dvs. insa tevile din mastile de la baie sau bucatarie sunt coloane de scurgere doar iar pluviala este separata fiind amplasata in alte zone (ex. holuri, debarale etc.)

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Trebuie executata operatiunea de chituire cu material hidroizolant pe partea pozitiva nu pe partea negativa.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Daca ati vazut fisurile atunci ele se pot repara in felul urmator. Se curata locul cu apr.2cm deasupra si dedesuptul fisurii prin smirgheluire. se ia o fasie de panza cat latimea curatata si se imbiba cu codez, dupa care se bandajaza teava. Pentru ca fasia sa nu se desfaca se leaga cu sfoara, dupa care se mai pune codez cat sa nu curga. Lipitura se face cu teava uscata si trebuie ca in interval de 5-6 ore sa nu ploua. Nu se cimentuieste zona pentru ca din cauza asta s-a si fisurat, adica au fost forte rezultate din miscarile blocului, mai concret s-a miscat placa orizontala iar teava care este fixata de peretele vertical s-a fisurat. Concluzia este ca teava nu trebuie cimentata la trecerea prin placa orizontala.Foarte multi locatari astupa aceasta trecere ca sa nu urce mirosul sau gandacii la ei.

        Comentariu

        • Alexandru Teodor
          Incepator
          • 11.iun.2007
          • 2

          #5
          Cred ca trebuie sa mai fac cateva precizari:
          - Cele doua coloane sunt numai pentru aerisire si pluviala.
          - Problema este numai la mine nu si la etajul 4 sau 2.
          - Dupa cum se vede si in fotografiile anexate nu pot ajunge la teava fara sa demolez? peretele din beton.
          Cred ca singura soutie ar fi sa largesc crapatura la 1-2 cm si sa o astup cat mai bine cu un adeziv?? rezistent la apa.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Dumitru popa
            Membru marcant
            • 28.aug.2006
            • 407

            #6
            Imi cer scuze, eu am banuit ca fisurile sunt in teava de apa pluviala, degeaba astupati fisurile in beton daca nu rezolvati problema innundatiei. reparatia tevii respective sa face cum v-am scris eu cel mai simplu, altfel se taie teava si se introduce un manson.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Apa pluviala nu are cum sa circule prin placi de beton. Conducta de pluviala este realizata din PVC in general.

              Zona resoectiva probabil este realizata dintr-o "umplutura" de mortar si alte resturi de materiale de constructie si din acest motiv sunt crapaturile.

              Aerisirrea respectiva se face intradevar prin canelele interioare prefabricate din beton sau alte zidarii. Sunteti sigur ca acolo nu sunt probleme de umiditate datorate infiltratiilor de la vecinul de deasupra?

              Ne este greu sa stim exact ce se afla in acea zona insa este clar ca zona deteriorata trebuie indepartata si realizata o constatare apoi se alegem o solutie de reparatie.

              Comentariu

              Procesare...