baterii bucatarie defecte?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciprian0815
    Membru
    • 11.feb.2007
    • 122

    baterii bucatarie defecte?

    Am o dilema cu bateriile de baie cu monocomanda acestea moderne,de un an am pus una destul de scumpa de la un magazin mare,a tinut 3 luni si cind dau drumul la apa curgea,am schimbat capul ceramic a mai tinut vreo 3 luni si iar a curs,am pus alt cap si nu a tinut deloc curgea balta cind foloseam apa.Am luat apoi de la un depozit o baterie ieftina ,am pus-o cu mesterul meu cu truda ,si cred ca a mai trecu vreo 4 luni si am deja suspiciuni ca curge nu prea mult nu evident inca,am inca o problema cu scurgerea ce o rezolv si de aia nu stiu exact ce este.Intrebarea este sunt atit de proaste aceste baterii precum erau cele vechi alea la tata acasa curgeau dar curgeau in chiuveta nu sub mobila ca astea noi si ce pot face ce baterie sa mai iau mai ales ca momentan nu ma dau banii afara din casa.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Este o situatie neplacuta insa bateriile monocomanda care sunt montate corespunzator pe chiuveta nu au cum sa curga sub aceasta. Au garnituri si etanseaza pe gaura de fixare pe chiuveta.
    Lipsa debitului arata si un defect al cartusului ceramic. Verificati daca exista impuritati mecanice in sita bateriei. In cazul in care exista impuritati mecanice in apa uzura cartusului este mai rapida.

    Personal, bateriile pe care le-am utilizat nu au avut astfel de simptome iar pentru referinta - pretul acestora a variat intre 100 si 250 lei.

    Comentariu

    • ciprian0815
      Membru
      • 11.feb.2007
      • 122

      #3
      Prima baterie curgea apa pe surubul de fixare a bateriei ,deci direct din corpul bateriei ,la cartusul schimbat amobservat sita cam obosita fata de sita la cel nou ,prima baterie a fost ceva peste 100 de lei ,a doua de care sunt mai multumit macar ca pret a fost doar 28 de lei,la depozit au spus ca ca nu au ce garantie sa imi dea la pretul asta,mi-a convenit ca era peste drum de servici si aveam nevoie urgent de baterie.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Nu este posibil ca infiltratiile sa fie pe la surubul de prindere. Probabil ca picaturile se scurgeau din alta parte, pe acesta in jos.
        Cum a spus si dl. Gemini, la asezarea pe chiuveta, aceste baterii monobloc au o garnitura, cu rolul de a nu permite scurgeri sub zona de prindere, ci numai in chiuveta.
        Mai exista doua garnituri cu rol de etansare in zona de rotatie a tevii de curgere a bateriei. Personal o singura data la o baterie noua, am avut probleme cu aceste garnituri care etanseaza suportul tevii de curgere. Este adevarat ca in timp, dupa sa zicem 3 ani, daca teava bateriei este rotita des, sa apara infiltratii printre inelele monoblocului.
        Nu exclud nici varianta vreunui defect de fabricatie la bateria aceea scumpa, probabil vreo bavura care impiedica etansarea garniturii. Oricum ar fi, trebuie cautat locul pe unde apar scurgerile.

        Comentariu

        • ciprian0815
          Membru
          • 11.feb.2007
          • 122

          #5
          Nu stiu de unde venea apa,normal ca se scurgea de undeva pe surub,posibil la imbinarea bateriei fix-mobil,oricum garniturile le aveam ,dar dupa cum curgea picatura la 2 secunde coprul bateriei zic eu ca e de bai ,o mai am ,dar nu ce face cu ea ,cea noua si ieftina zic eu aproape gratis isi face treaba,de nu ar montatul as pune tot de astea,asa in timp se cere ceva garantat care sa isi merite banii.

          Comentariu

          Procesare...