instalatie electrica a unei mansarde pe structura din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cabmedo
    Incepator
    • 11.iun.2007
    • 4

    instalatie electrica a unei mansarde pe structura din lemn

    BUNA ZIUA!
    Ma i ntereseaza
    f mult cum trebuie realizata instalatia electrica APARENTA la o mansarda cu structura din lemn.Ce fel de suport e bine sa aibe cablurile? TUB PVC,COPEX SAU PEXAL?Exista BAGHETE SAU TUBURI SPECIALE IGNIFUGATE?Unde pot fi gasite si ce denumire au?
    Pun aceste intrebari deoarece elecrticianul autorizat care s-a apucat de treaba vrea sa faca instalatia pe tub pvc,ca la instalatiile pt pereti din caramida si cred ca nu e in regula
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    Numai structura e de lemn sau si pereti ? Daca pereti sunt de gipscarton si instalatia e aparenta chiar nu conteaza daca e ignifugat sau nu.
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #3
      Mansarda nu are izolatzie termic? ,ziduri dublate, incit sa se poata ,,ascunde" instalatzia in interior?
      Exist? cablu, (nu conductor) ignifug, in a carui denumire se regaseste litera f. Se pozeat? in tub flexibil metalic ca tzeava pantzer nu cred ca se mai fabrica. sub fiecare aparat (priza, intrerupator) si sub doze, se pune o bucata de tabla.

      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        copex metalic iar sigurantele din tablou sa fie corect dimensionate si OBLIGATORIU de firma!

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1658

          #5
          Postat în original de alex virtual
          copex metalic iar sigurantele din tablou sa fie corect dimensionate si OBLIGATORIU de firma!
          ?mi pute?i spune unde a?i mai v?zut Dvs. COPEX? M? refer: de v?nzare la magazine! ?i de ce OBLIGATORIU de firm? s? fie dimensionate siguran?ele?

          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Ca sa nu se decalibreze. Au fost ceva cazuri cu cele ieftine.

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              domnule Baboo am sa va rog sa scrieti mai citet! sigurantele vor fi bine dimensionate circuitelor respective(conductorilor)pentu a evita alte accidente!(mai periculose decat un scurt)!adica, daca, avem un consumator care ia 13 amperi, siguranta va fi de 16, nu de 25 de exemplu!de ce copex metalic!!?? e cel mai sigur ignifug!de unde?in general se gasesc la magazinele de specialitate!toate astea pentru siguranta locuinte din lemn!!va salut!

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                #8
                Postat în original de alex virtual
                domnule Baboo am sa va rog sa scrieti mai citet! sigurantele vor fi bine dimensionate circuitelor respective(conductorilor)pentu a evita alte accidente!(mai periculose decat un scurt)!adica, daca, avem un consumator care ia 13 amperi, siguranta va fi de 16, nu de 25 de exemplu!de ce copex metalic!!?? e cel mai sigur ignifug!de unde?in general se gasesc la magazinele de specialitate!toate astea pentru siguranta locuinte din lemn!!va salut!
                Se pare ca avatzi o calitate de politician: nu r?spundetzi la intrebarile care va sunt adresate dar raspundetzi la intrebarila care atzi dori sa vi sa puna. DAca avetzi rabdare sa,,tropaitzi" prin acest forum, vetzi constata ca modul de alegere a sigurantzlor intr-un circuit a mai fost,,combatut".

                Faptul ca Dvs. nu vedetzi sa cititzi citzetz nu e din cauza mea ci a site-ului care de o vreme nu mai permite diacriticile, asta ca un respect ptr Limba Romina.

                Intrebarea mea era: unde atzi mai vazut Dvs COPEX? Ca eu nu am mai vazut la vinzare in magazine. COPEXUL era un tub metalic flexibil care era izolat la interior cu un fel de hirtie cu calitatzi dielectrice asemanatoare prespanului, deci era oarecum etansh! Copexul de care spunetzi dvs. nu este decit un tub flexibil metalic, neetans.
                Cealalta intrebare era: de ce trebuie sa calibreze neaparat(OBLIGATORIU ERA CUVINTUL FOLOSIT DE DVS,) o firma sigurantzele?

                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2348

                  #9
                  Babo, mai flexibil, mai flexibil te rugam.
                  Toate sigurantele care necesita calibrare, sunt calibrate de firma. De firma producatoare.
                  Poate ca a fost nefericit aleasa exprimarea, dar ideea banuiesc ca a fost inteleasa. Sigurantele automate ieftine in timp se decalibreaza, iar unele au probleme la anclansare. M-am bucurat cand am schimbat tabloul electric si sigurantele cu unele de firma. Firma de renume, ca in fond toate au o firma de care sunt produse.

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #10
                    Mda...
                    Se pare ca am in?eles eu gre?it! Calibrare=alegere! Poate c? a fost anormal pus? problema! Mai nou se folosec ,,automate" nu cu fuzibile , unde rominul le poate calibra ,,dupa ureche".
                    Vezi? Limba Romina si briul pe sase, astea sunt cele mai grele! )

                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      Baboo, ai ramane surprins daca ti-as spune ca inca din anii '70 aveam 3 sigurante automate... reglabile fabricate in Cehoslovacia. Reglajul corect se efectua pe bancul de reglaj, iar plaja permitea calibrarea corecta atat pe circuitul de lumini, cat si pe prize. In timp am renuntat la ele deoarece montarea lor se facea prin insurubare (patroane).

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        #12
                        Postat în original de Traian Dajma
                        Baboo, ai ramane surprins daca ti-as spune ca inca din anii '70 aveam 3 sigurante automate... reglabile fabricate in Cehoslovacia. Reglajul corect se efectua pe bancul de reglaj, iar plaja permitea calibrarea corecta atat pe circuitul de lumini, cat si pe prize. In timp am renuntat la ele deoarece montarea lor se facea prin insurubare (patroane).
                        Eu mai am si acum dar de provenientz? ruseasca! Gabarit mare! dar fac serviciu!

                        Saltare!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          Ale mele erau cehoslovace, montate pe locomotive. Intradevar butucanoase, dar foarte fiabile. Abia acum doi ani, dupa 30 de ani de utilizare le-am scos din uz, si asta doar pentru designul actual al tablourilor electrice.

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            Domnule Baboo in primul rand imi cer scuze(nu stiam ca e din cauza site-ului)!eu am cumparat copex metalic din Bricostore(nu stiu dc am scris bine) cat si din alte magazine din Bucuresti(numele nu mai le stiu)oricum sunt multe!dvs.ati intrebat : unde am mai gasit eu copex si nu faceati referire la cel metalic care se gaseste mai greu!?!sau e din cauza site-lui din nou!daca nu, copex se gaseste mai peste tot( in magazine nu....!)despre restul problemei vad ca va lamurit Dl.Traian!va salut.....si nu sunt un politician ca altfel ma impuscam!

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2348

                              #15
                              Haideti sa vorbim despre altceva, ca mai este putin si termina omul lucrarea.
                              Tub gofrat ignifug COPEX verde, albastru, maro, violet. Diametru de 16, 20, 25, 32 mm, cu fir tragator.
                              Sau tub flexibil metalic.

                              Comentariu

                              Procesare...