podet acces

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lianah
    Incepator
    • 02.aug.2006
    • 2

    podet acces

    Buna ziua.
    Am nevoie de un sfat !
    Iata despre ce e vorba: detin un teren cu o deschidere de 12m cu acces la strada (E85). Intre curte si strada exista o rigola de scurgere destul de adanca. Problema mea este ca f curand va trebui sa construiesc un pod de acces peste aceasta rigola. Vecinii au construite poduri peste aceasta rigola.( Pana acum am folosit pentru acces un pod al unui vecin) .

    Intrebarea mea este ce materiale ma sfatuiti sa folosesc si in ce cantitate?
    Precizez ca deocamdata acest teren este cultivat cu vie urmand ca pe viitor sa ne construim o casa (nu am nici o autorizatie de constructie).
    Multumesc.
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Prima data va orientati cum sunt a vecinilor daca nu va puteti da seama sau nu puteti face rost de materiale (tuburi de scurgere a apei) atunci aveti nevoie de cofrage, balast, fier beton si ciment. cantitatile sunt in functie de adancimea rigolei, oricum trebuie sa aveti o sectiune transversala egala cu a celorlalte podete pentru a nu creea strangulari in caz de ploi torentiale. atat peretii cat si tavanul podetului se va face cu o grosime de min 15 cm. fier beton necesar diametru min.10mm, recomandabil 12-14mm si etrieri de min.8mm.

    Comentariu

    • lianah
      Incepator
      • 02.aug.2006
      • 2

      #3
      Multumesc de raspuns!

      Comentariu

      • Serban Valentin
        Membru Marcant
        • 12.nov.2006
        • 389

        #4
        Re: podet acces

        Terenul ce statut are ?Este in intravilan sau extravilan ? Fara autorizatie va sfatuiesc sa nu construiti . Veti avea probleme cu administratorii DN-ului ? Autorizatia o veti obtine daca aveti un proiect .

        Comentariu

        Procesare...