izolare hidro sub primul strat de caramida???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergionel
    Incepator
    • 25.iun.2007
    • 77

    izolare hidro sub primul strat de caramida???

    ce este recomandat sa pun pentru a izola hidro cota zero de primul strat de caramida? structuristul a zis ca trebuie sa pun mortar m 100 .explicatia lui a fost ,ca acesta se face ca o stinca si nu trece apa prin el.referitor la carton mi-a spus ca acesta este biodegradabil si apar in timp rosturi.ce este mai bine de pus?
    multumesc!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    2 randuri de carton asfaltat sau membrana bituminoasa.
    Cu stima.

    Comentariu

    • sergionel
      Incepator
      • 25.iun.2007
      • 77

      #3
      pai si cum am spus mai sus, cu rosturile aparute dupa 10 ani cum fac?aceste materiale fiind biodegradabile.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Se pot utiliza si mortare la hidroizolatii insa se utilzieaza cu preponderenta pe elementele expuse direct mediului - partea de pereti aferenta subsolului, elevatia deasupra terenului). Suprafetele astfel executate necesita verificare periodica.

        Daca un produs e biodegradabil inseamna ca el va fi descompus sub actiunea unor microorganisme naturale in diversi componenti stabili, nepericulosi. Asta nu inseamna ca odata utilziat acest material el va "disparea" de sub zidarie.

        Comentariu

        • evisceratum
          Membru marcant
          • 29.aug.2006
          • 410

          #5
          membrana bituminoasa sau cartonul sunt biodegradabile numai in actiunea directa a razelor solare. Ca hidroizolatie sub zidarii, ele se comporta foarte bine in timp avind o durata de viata de ordinul zecilor de ani. Stiu asta deoarece am demolat o casa anii 50 si pot sa iti spun ca spre surprinderea mea aveaun strat de rupere a capilaritatii din carton bitumat si era intreg, chiar daca era in rostul zidariei deoarece casa avea fundatii tot de zidarie.

          Deci bitumul e fericit la intuneric! Foloseste-l cu incredere!

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Mortarul M100 este de fapt o banala sapa de egalizare si nu are calitati de hidroizolare. Se utilizeaza pentru nivelarea portiuni unde vine stratul de rupere al capilaritatii sub zidarie.
            Cu stima.

            Comentariu

            • sergionel
              Incepator
              • 25.iun.2007
              • 77

              #7
              m100t mortar se face ca piatra cind se intareste .se aplica in 3 straturi.posibil sa izoleze hidrostatic.apa nu trece prin piatra.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Cine v-a zis treaba asta ? Ce sapa de egalizare este ermetica ? Sa fim seriosi.
                Nu se pune in 3 straturi sapa de egalizare.
                Cu stima.

                Comentariu

                • sergionel
                  Incepator
                  • 25.iun.2007
                  • 77

                  #9
                  eu vorbeam de mortarul care se pune sub primul rind de caramida,nu de sapa.numai acolo se pune in 3 straturi succesive m100t la un interval de timp intre ele,ca sa se usuce bine fiecare strat.asa mi-a explicat ing. structurist. acum parerile sint pro si contra....

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Mortarul M100T este un mortar de tencuiala fara var, fiind similar ca si compozitie cu actualul S100 -sapa de egalizare. Nu contine aditivi si nu este ermetic, banala folie este mai ermetica decat mortarul respectiv.

                    E casa dumneavoastra, puteti sa puneti ce doriti ca strat de rupere a capilaritatii. Insa optiunea mea ar fi pentru 2 straturi de carton asfaltat, lipite intre ele, sau membrana bituminoasa.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    Procesare...