hidroizolare la fundatie cum e mai bine?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergionel
    Incepator
    • 25.iun.2007
    • 77

    hidroizolare la fundatie cum e mai bine?

    ce este mai bine de pus peste stratul de nisip?folie de polietilena apoi polistiren extrudat sau membrana bituminoasa cu polistiren?folia cum se poate lipi?sau se poate doar petrece una peste alta ?in ideea sa nu se scurga zeama de beton in nisip.
    multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Nu stiu ce cauta nisipul in acea zona insa pentru stratul de rupere a capilaritatii la fundatie se utilizeaza pietris.

    Daca aveti nevoie doar de impiedicarea scurgerii lichidului din masa de beton atunci este suficienta o folie de polietilena.
    Daca este necesara o termoizolare s epoate folosi peste stratul de rupere a capilaritatii, polistirene xtrudat.
    Daca este necesara si hidroizolarea peste polistiren se aplica membrana bituminoasa prin lipire la rece.

    Comentariu

    • cudalbuc
      Incepator
      • 08.feb.2007
      • 30

      #3
      La mine asa arata. Nu stiu daca este bine sau rau.

      Comentariu

      • cudalbuc
        Incepator
        • 08.feb.2007
        • 30

        #4
        cu poza (sper sa mearga atasamentul)
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Nu este rea optiunea dumneavoastra de a monta membrana cu crampoane ca in foto.
          Insa am ceva de obiectat la armatura stalpilor.
          Cu stima.

          Comentariu

          • cudalbuc
            Incepator
            • 08.feb.2007
            • 30

            #6
            Desi este tirziu acum, chiar va rog sa imi spuneti daca este ceva gresit.

            Va multumesc.

            Comentariu

            • aZu
              Membru Marcant
              • 22.mar.2006
              • 528

              #7
              membrana cu crampoane tine loc de cofrag?
              Oaleley!

              Comentariu

              • aless
                Membru
                • 20.iun.2005
                • 266

                #8
                Membrana cu crampoane este pentru hidroizolatie.
                Cofragul nu e necesar.

                Comentariu

                • taz21
                  Membru
                  • 20.feb.2006
                  • 297

                  #9
                  Si membrana la ce este necesara? Ce sa hidroizoleze? E cumva apa la jumatate de metru si nu vad eu?
                  Eu cred ca se exagereaza in ultimul timp cu hidroizolatul fundatiilor, daca ai avea subsol mai ziceam, dar asa sunt bani dati aiurea.
                  Parerea mea.

                  Comentariu

                  • aZu
                    Membru Marcant
                    • 22.mar.2006
                    • 528

                    #10
                    Membrana cu crampoane asa cum se vede in fotografii nu foloseste la nimic. Nu o sa gasiti in instructiunile de folosire a acestor tip de membrane nicio aplicatie asemenatoare ce ceea ce descrieti dumneavoastra mai sus. Cel care a adoptat aceasta solutie , se pare ca nici nu intelege principiul de functionare la membrana cu crampoane.
                    In plus , pina acum 1 - 2 ani membrana cu crampoane se folosea la fundatii ca si strat de protectie mecanica a hidroizolatiei pe baza de bitum. In RO Tegola de vreun an au introdus tipul Tefond Plus, care ar avea si proprietati hidroizolatoare. In orice caz Tefond-ul are multe lacune si e departe de a avea capacitatea de a se realiza o hidroizolatie tip cuva , sa zicem.
                    D.p.d.v. al impermeabilizarii fundatiilor, eu cred ca nu sunt supralicitate, fiindca pe durata de viata a unei constructii, nivelul pinzei de apa freatica poate oscila destul de mult, in functie de cit de sparte sunt canalizarile, tevile de apa , etc.

                    Comentariu

                    • cudalbuc
                      Incepator
                      • 08.feb.2007
                      • 30

                      #11
                      In concluzie este doar o pierdere de bani sau influenteaza negativ fundatia?

                      Multumesc.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Postat în original de cudalbuc
                        In concluzie este doar o pierdere de bani sau influenteaza negativ fundatia?

                        Multumesc.
                        Doar pierdere de bani, nu are ce sa afecteze.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • aZu
                          Membru Marcant
                          • 22.mar.2006
                          • 528

                          #13
                          Eu cred ca ar fi bine sa respectati proiectul de executie.

                          Pentru a va edifica in privinta impermeabilitatii asa-zisei hidroizolari de la acest moment, turnati o galeata cu apa in locul unde se va turna beton si vedeti ce se intimpla. Evident, in 2 minute nu v-a mai fi nicio picatura de apa. Nu prea sunt etanse chestiile alea din poze.

                          Chiar daca experimentul cu apa nu reflecta intrutotul principiul de functionare a membranei cu crampoane, veti putea trage singur concluziile.

                          Comentariu

                          • cudalbuc
                            Incepator
                            • 08.feb.2007
                            • 30

                            #14
                            Multumesc pentru informatie. Deja este tardiv sa mai modific ceva, fundatia fiind turnata.

                            Comentariu

                            • geogia gabriela
                              Incepator
                              • 27.iun.2007
                              • 1

                              #15
                              care este solutia optima pentru o consolidare a unei case in cazul ia care aceasta se afla pe un teren cu multa apa si in fiecare an primavara din cauza zapezii topite aceasta incepe sa fuga sunt facute asanari .Va multumesc
                              ijhhihijhhhkkhhkytyutrutrfutf

                              Comentariu

                              Procesare...